Jakie są pierwsze objawy anemii?

Peter Dazeley/getty images

Objawy anemii to nie tylko zaburzenia rytmu serca, choć u części chorych pojawia się tachykardia i kołatanie. O rozwoju anemii świadczą m.in. zawroty i bóle głowy, zadyszki, omdlenia, których nie da się inaczej wytłumaczyć. Podczas podstawowych badań uwagę zwraca również niskie ciśnienie krwi.

Anemia może się pojawić zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W żadnym przypadku nie wolno lekceważyć jej objawów. Anemia to bowiem poważny stan chorobowy, w którym dochodzi do spadku stężenia hemoglobiny, liczby erytrocytów i niskiego wskaźnika hematokrytowego.

Objawy anemii a przyczyny choroby

Objawy anemii u dzieci i dorosłych to nie tylko kojarzone najczęściej z tą chorobą zawroty głowy, bladość i kołatanie serca. Symptomy są często uzależnione od konkretnego typu i czynników wywołujących niedokrwistość. Najczęstszą przyczyną choroby jest oczywiście niedobór żelaza, natomiast powodować ją może też niedobór kwasu foliowego lub witaminy B12 (mowa wówczas o anemii megaloblastycznej). Inna przyczyna to niedokrwistość w różnych postaciach (aplastyczna, syderoblastyczna, przy chorobach nowotworowych, w przebiegu infekcji milo- i limfoproliferacyjnych), a także wrodzone defekty wewątrzkrzwinkowe (to anemia sierpowata) lub zewnątrzkrwinkowe. Osobną grupę stanowią anemie powstałe w wyniku urazów, wypadków, krwawienia z przewodu pokarmowego lub obfitych miesiączek.

Objawy anemii

Objawy anemii u dorosłych to przede wszystkim:

  • ponadprzeciętne osłabienie,
  • permanentne uczucie zmęczenia; znużenie nieustępujące nawet po odpoczynku (łatwo pomylić je z przepracowaniem i powiązać z życiem w stresie, natomiast jeśli towarzyszą mu inne objawy anemii, koniecznie należy udać się do lekarza),
  • bóle i zawroty głowy,
  • bladość skóry, ust i powiek.

Objawy anemii z niedoboru żelaza to także:

  • blade błony śluzowe,
  • szybka męczliwość,
  • duszności,
  • zadyszka,
  • kołatanie serca,
  • tachykardia,
  • omdlenia,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • ciągła senność,
  • tendencja do popadania w depresję,
  • przesuszone i łamliwe włosy, problemy z wypadaniem włosów,
  • łamliwość paznokci,
  • sucha skóra.

Objawy anemii z niedoboru kwasu foliowego lub witaminy B12 to ponadto zaburzenia neurologiczne (w tym czucia głębokiego, wibracje, spastyczność, parestezje), zaburzenia równowagi, ospałość, a także reakcje paranoidalne i zmiany osobowości. Włosy przy tym typie anemii szybko siwieją, stają się cienkie, tracą połysk. Wszystkiemu często towarzyszy zapalenie błony śluzowej języka (m.in. z cechami zaniku brodawek – tzw. gładki język) i zajady.

Objawy anemii powstałej w wyniku wrodzonych defektów wewnątrzkrwinkowych uwzględniają permanentnie opuchnięte dłonie i stopy oraz ból pojawiający się w różnych miejscach ciała.

Objawy anemii u dziecka

Objawy anemii u dzieci najczęściej wiążą się z niedoborem żelaza, który powstaje w wyniku niewłaściwej diety, ubogiej w produkty zawierające ten pierwiastek (tak roślinne, jak i zwierzęce) oraz bogatej w nabiał, który utrudnia przyswajanie go.

U dziecka objawy anemii bardzo łatwo zlekceważyć, jeśli jednak maluch od dłuższego czasu jest blady, apatyczny, rozwija się wolniej od rówieśników i często choruje, to należy się mu baczniej przyjrzeć. Podstawowym objawem anemii u dziecka jest bladość śluzówek. Najlepiej widać to na wargach i spojówkach oczu. Dodatkowe symptomy to: problemy z koncentracją, kołatanie serca, ciągła senność.

Objawy anemii u niemowlaka

Między 9. a 24. miesiącem życia wszystkie dzieci narażone są na wystąpienie anemii. Szczególnie poważne jest to ryzyko w przypadku wcześniaków i dzieci z niską wagą urodzeniową. Problem polega na tym, że niekiedy anemia u niemowlaków nie daje żadnych symptomów. Do pediatry należy się jednak zgłosić, jeśli maluch jest blady, osłabiony, nerwowy, ma bolesny lub opuchnięty język, cierpi na brak apetytu i szybkie bicie serca. Anemia u niemowlaka może się wiązać nie tylko z niedoborem żelaza, lecz także z wadami wewnątrz- i zewnątrzkrwinkowymi.

Anemia w ciąży – objawy

Anemia w ciąży objawia się przede wszystkim pogorszonymi wynikami morfologii. Trzeba jednak pamiętać, że w ciąży normy hemoglobiny wyglądają nieco inaczej. Objawy anemii w ciąży w początkowym stadium choroby wiążą się przede wszystkim z uczuciem zmęczenia, bólami i zawrotami głowy, do których dochodzą trudności w połykaniu, łamliwość włosów i paznokci. Kobiety często skarżą się na problemy z koncentracją. Jeśli ciężarna zauważy u siebie takie dolegliwości, powinna udać się do lekarza. Niestety silna anemia w ciąży często wiąże się z napadami duszności, przyśpieszonym biciem serca i bólami brzucha, co może wywoływać dodatkowy stres u przyszłej mamy. Rozwojowi niedokrwistości należy zatem jak najwcześniej przeciwdziałać.

Zobacz film: Kto najczęściej choruje na anemię?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. Monika Chełstowska, Krzysztof Warzocha, Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w diagnostyce różnicowej niedokrwistości, „Onkologia w Praktyce Klinicznej” 2/2006.

2. Kazimierz Sułek, Anna Torska, Jak uniknąć błędów w codziennej praktyce w postępowaniu z chorym na niedokrwistość?, „Postępy Nauk Medycznych” 7/2011.

Data aktualizacji: 18.09.2020,
Opublikowano: 19.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej