Jakie są objawy raka nerki? Rodzaje choroby i metody leczenia

Fot: natali_mis / fotolia.com

Główne rodzaje raka nerki to guz jasnokomórkowy, brodawkowy i chromofobny. Przyczyny choroby to palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, wystawienie na chemikalia lub uwarunkowania genetyczne. Objawy raka nerki to krwiomocz, bóle w okolicy lędźwiowej oraz wysoka gorączka. Leczenie choroby polega na operacji chirurgicznej lub krioablacji. 

Rak nerki jest stosunkowo rzadko występującym nowotworem. Choroba dotyka częściej mężczyzn, a ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem. Każdego roku na raka nerki choruje około 2,5 tys. mężczyzn i 1,8 tys. kobiet.

Rodzaje nowotworów nerki – jasnokomórkowy, brodawkowy, chromofobny, sarkomatoidalny, guz Wilmsa

Gdy rak nerki rozwija się w nabłonku kanalików nerkowych, to nazywany jest gruczolakorakiem. Występuje on zwykle u osób pomiędzy 50. a 60. rokiem życia. Jeśli guz rozpoczął się w podścielisku, to może przyjąć formę tłuszczaków, mięsaków, chłoniaków lub szpiczaków. Gdy natomiast choroba rozwinęła się w niezróżnicowanej tkance płodowej w nerce, to ma się do czynienia z guzem Wilmsa, który jest najczęściej diagnozowany w pierwszych pięciu latach życia. Pozostałe rodzaje nowotworu nerki to rak:

  • brodawkowaty,
  • chromofobny,
  • sakromatoidalny,
  • jasnokomórkowy
  • z cewek zbiorczych.

Zobacz też: Czym jest nefrologia?

Rak nerki – przyczyny: dziedziczenie, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, inne choroby

Duża część nowotworów nerek tworzy się na skutek nieprawidłowego stylu życia. Często przyczyną jest palenie papierosów, zbyt duże przyjmowanie środków przeciwbólowych lub wystawienie na chemikalia, np. nitrozaminy lub azbest. Na raka nerek bardziej są narażeni ludzie nadużywający alkoholu. Obecnie uważa się, że ten rodzaj nowotworu jest dziedziczny, tzn. gdy ktoś w rodzinie cierpiał na tę przypadłość to jest większa szansa, że choroba wystąpi w kolejnym pokoleniu. Jednak tylko 4% przypadków nowotworu nerki ma podłoże genetyczne.

Zobacz też: Niewydolność nerek

Rak nerki – objawy: krew w moczu, ból w okolicy lędźwiowej, gorączka, niedokrwistość

Na początku raka nerek chory nie odczuwa żadnych objawów, jednak z biegiem czasu zaczyna się pojawiać ból w części lędźwiowej. Choroba objawia się też długą gorączką, która nie ma określonej przyczyny. Guz nerki jest zwykle tak mały, że nie jest możliwe wykrycie go w trakcie badania palpacyjnego i najczęściej niezbędne jest wykonanie innych badań, np. USG nerek. W przebiegu choroby może dojść do rozwinięcia się niedokrwistości a niekiedy czerwienicy (czyli nadmiaru erytrocytów). Pacjenci cierpiący na raka nerki często cierpią z powodu problemów z ciśnieniem krwi (nadciśnienia lub niedociśnienia). Podczas tego nowotworu upośledzeniu ulega wątroba, co skutkuje encefalopatią wątrobową. Chorzy często doświadczają też hematurii, czyli obecności krwinek w moczu. Jest to ważny objaw, którego nie można bagatelizować. Dodatkowo mężczyźni cierpią na żylaki powrózka nasiennego. W około 30% przypadków rak nerki daje przerzuty do innych organów. Najczęściej trafia do płuc, wątroby, mózgu i kości.

Zobacz film: Które nowotwory w Polsce można leczyć a pomocą immunoterapii? Źródło: 36,6

Jak zdiagnozować raka nerki?

Rozpoznanie raka nerki rozpoczyna się od badania USG brzucha. Do badań obrazowych zalicza się też tomografię komputerową oraz rezonans magnetyczny. Lekarz przeprowadza również obszerny wywiad z pacjentem na temat przebytych chorób i dokładnych objawów. Rozpoznanie schorzenia wymaga też pełnej morfologii krwi i ogólnego badania moczu. Współczesna diagnostyka rozwinęła się na tyle, że narzędzia potrafią wykryć niepożądane zmiany w obrębie nerek o średnicy mniejszej niż 3 cm. Wykrycie guza na tym etapie daje duże szanse na usunięcie go nieinwazyjnymi metodami.

Rak nerki – leczenie: operacja chirurgiczna, krioablacja

Pierwszym zabiegiem w celu usunięcia guza nerki jest operacja chirurgiczna polegająca na usunięciu guza. Często jednak choroba rozwinęła się na tyle, że jedynym wyjściem jest pozbycie się nerki (nefrektomia). Jednak wiele guzów tego narządu jest niezłośliwych, więc dzięki nowym metodom leczenia lekarze starają się za wszelką cenę uratować nerkę. Zabieg ten stosuje się tylko w przypadku zaawansowanego stadium guza.

Zobacz też: Urografia - na czym polega?

Stosunkowo nową metodą leczenia jest krioablacja guzów nowotworowych, która polega na zamrożeniu zakażonych tkanek. Skutkiem tego w komórkach powstają kryształki lodu, które niszczą naczynia odżywiające guza. Zabieg ten stosuje się w Polsce za pomocą ciekłego azotu, który ma temperaturę -196 st. C. Substancja jest doprowadzona do nerki za pomocą specjalnej igły. Krioablację wykonuje się przy pomocy tomografii komputerowej lub USG.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 19.02.2018,
Opublikowano: 26.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

W organizmie człowieka nerki pełnią ważną funkcję wydalniczą. Oczyszczają organizm z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Alkohol ma na nie toksyczny wpływ. Ból nerek po alkoholu jest tępy i bardzo uporczywy.

Czytaj więcej
Co oznacza powiększona miedniczka nerkowa u dorosłego i dziecka?

Powiększona miedniczka nerkowa u dziecka i osoby dorosłej może wskazywać na chorobę układu moczowego, która wymaga dalszej diagnostyki i monitorowania. Nieprawidłowości wykrywa się podczas badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. Miedniczka nerkowa jest rutynowo oceniana także u płodu.

Czytaj więcej
Odbarczenie nerki – górnych dróg moczowych. Wskazania do nefrostomii

Zastój moczu w górnych drogach moczowych może wymagać inwazyjnych metod odprowadzenia. Odbarczenie nerki przeprowadzane jest zazwyczaj metodą nefrostomii przezskórnej.

Czytaj więcej
Koronawirus. To z powodu choroby nerek chorzy najczęściej potrzebują hospitalizacji

Przewlekła choroba nerek to główny powód hospitalizacji pacjentów z COVID-19. Do takich wniosków doszli amerykańscy badacze po przeanalizowaniu stanu zdrowia 1,6 tys. pacjentów z potwierdzoną infekcją. Informację na ten temat zamieszcza pismo "PLOS ONE".

Czytaj więcej
Czym jest kora nerki? Budowa oraz funkcje. Ostra martwica kory nerek

Nerka to parzysty narząd, w którego budowie wyróżnia się dwie warstwy – korową oraz rdzenną. Kora nerki znajduje się na zewnątrz. W jej wnętrzu mieszczą się ciałka nerkowe.

Czytaj więcej
Polipy na nerkach. Jakie są objawy? Jak wygląda leczenie?

Polipy nerkowe to bardzo rzadkie schorzenie, polegające na pojawieniu się w okolicach miedniczki nerkowej lub układu miedniczkowo-kielichowego nieprawidłowego guza. Zmiany mają charakter łagodny, zbudowane są z tkanki włóknistej i nie ulegają transformacji do nowotworu złośliwego.

Czytaj więcej
AML nerki - co to jest? I jak wygląda leczenie?

AML nerki to termin medyczny określający naczyniakomięśniakotłuszczaka. Jest on guzem nowotworowym o charakterze łagodnym, który może być dziedziczony autosomalnie dominująco. Z AML zmagają się głównie kobiety. Guz nie zawsze manifestuje się jakimikolwiek objawami, więc często bywa wykrywany przypadkowo. Leczenie naczyniakomięśniakotłuszczaka jest uzależnione od wielkości guza i symptomów towarzyszących jego obecności.

Czytaj więcej
Koronawirus. Choroby nerek zwiększają ryzyko zgonu z powodu COVID-19 - dlaczego?

Pacjenci z przewlekłą chorobą nerek i powstającym w przebiegu COVID-19 ostrym uszkodzeniem nerek znacznie częściej umierają z powodu infekcji koronawirusem - wynika z badań naukowców Imperial College London.

Czytaj więcej
Jakiego rodzaju przerzuty występują przy raku nerki

Rak nerki jest rzadko występującym nowotworem złośliwym. Często przebiega bezobjawowo lub manifestuje się tylko okresowo pojawiającym się krwiomoczem. Zdarzają się przypadki, że objawy występowania przerzutów komórek nowotworowych w różnych odległych narządach pojawiają się wcześniej niż zaburzenia ze strony funkcji nerek.

Czytaj więcej
Jaką dietę stosuje się przy torbielach nerek?

W torbielach nerek można pomocniczo stosować dietę podobną jak w niewydolności nerek. Warto zatem wiedzieć, których potraw unikać, a o które należy wzbogacić codzienny jadłospis.

Czytaj więcej