Jakie są objawy padaczki u niemowlaka? Kiedy udać się do lekarza?

Anchiy/getty images

Objawy padaczki u niemowlaka mogą być różne. Nie zawsze są to charakterystyczne drgawki, dlatego rodzicom niekiedy ciężko ocenić, co dzieje się z ich dzieckiem. Każdą nieprawidłowość należy skonsultować z pediatrą. Padaczka jest chorobą, która wymaga leczenia.

Padaczka (epilepsja) jest chorobą ośrodkowego układu nerwowego. Wymaga leczenia, ponieważ może zagrażać życiu. Najczęściej jej przyczyną są choroby genetyczne, wady rozwojowe mózgu, uszkodzenia w trakcie porodu oraz schorzenia zakaźne, na które chorowała matka dziecka, będąc w ciąży (toksoplazmoza, różyczka). U dzieci z padaczką dochodzi do gwałtownych wyładowań bioelektrycznych w komórkach nerwowych. Ich skutkiem są specyficzne symptomy o różnym nasileniu i charakterze. Kiedy pojawią się objawy padaczki u niemowlaka, należy udać się do lekarza i rozpocząć szczegółową diagnostykę.

Jakie są objawy padaczki u niemowląt?

Objawy padaczki u niemowląt mają różne nasilenie i czas trwania (od kilku sekund do kilku minut). W zależności od rodzaju choroby mogą przybierać też odmienne formy. U dzieci przed pierwszym rokiem życia najczęściej rozpoznaje się zespoły: Westa, Dravet, Doose’a, Ohtahary oraz napady drgawkowe:

  • toniczne – skurcz mięśni całego ciała;
  • miokloniczne – pojedyncze ruchy kończyn;
  • toniczno-kloniczne – skurcz mięśni, któremu towarzyszą drgawki i utrata przytomności;
  • kloniczne – drgawki całego ciała;
  • atoniczne – nagła utrata napięcia mięśniowego.

Objawy epilepsji u niemowląt w przebiegu zespołu Westa to napady zgięciowe. Dziecko nagle przyciąga głowę do klatki piersiowej, a ręce rozkłada na boki. Czynność ta powtarza się kilkanaście razy. Dochodzi także do zahamowania rozwoju psychoruchowego. Tego typu objawy padaczki u niemowląt najczęściej pojawiają się między 3 a 9 miesiącem życia.

W przypadku zespołu Dravet (ciężka padaczka miokloniczna) objawy padaczki u niemowląt to asymetryczne napady kloniczne lub toniczno-kloniczne, które z czasem przechodzą w miokloniczne. Towarzyszą im zaburzenia świadomości. Dolegliwości mogą być wywołane gorączką, infekcją, nawet zbyt ciepłą kąpielą. Pierwsze objawy padaczki u niemowląt pojawiają się przed 9 miesiącem życia.

Zespół Ohtahary, czyli wczesnoniemowlęca encefalopatia padaczkowa to choroba, która objawia się napadami nieświadomości, mimowolnymi ruchami mięśni (mioklonie), napadami tonicznymi lub toniczno-klonicznymi (z utratą przytomności). Z wiekiem może przeobrazić się w zespół Westa lub inny rodzaj epilepsji. Pierwsze objawy padaczki u niemowląt pojawiają się w pierwszych 3 miesiącach życia.

Zespół Doose’a cechują natomiast nietypowe napady nieświadomości, którym towarzyszą napady atoniczne lub zrywania miokloniczne. Pierwsze objawy ujawniają się po 7 miesiącu życia. Do tego momentu rozwój dziecka przebiega prawidłowo.

Co robić, kiedy pojawią się objawy padaczki u niemowląt?

Kiedy pojawią się objawy padaczki u niemowląt lub niewyjaśnione i niepokojące zachowania dziecka, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry. Konieczne jest wykonanie badań neurologicznych. Rodzice powinni zapamiętać, jak wyglądał napad padaczki, ponieważ ma to szczególne znaczenie diagnostyczne – pozwala określić typ choroby, a tym samym ustalić najbardziej skuteczny plan leczenia.

Podstawowym testem w diagnostyce padaczki jest badanie elektroencefalograficzne (EEG). Pozwala ono określić czynność bioelektryczną mózgu. Na skórze czaszki umieszcza się elektrody, które rejestrują zmiany potencjału elektrycznego i zapisują je jako fale. W trakcie badania niemowlę śpi. Jest ono nieinwazyjne i bezbolesne. Zapis EEG jest interpretowany przez lekarza neurologa.

W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie badań dodatkowych – testów laboratoryjnych krwi, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, a także wideo-EEG, podczas którego poza czynnością mózgu rejestrowane jest zachowanie dziecka.

Pierwsza pomoc podczas ataku padaczki u niemowlaka

Pojawienie się objawów padaczki u niemowlaka dla większości rodziców może być stresującym wydarzeniem. Bez względu na to, czy jest to napad toniczno-kloniczny, czy zgięciowy, należy zachować spokój i pozostać z dzieckiem. Jeżeli atak ma miejsce po raz pierwszy, należy wezwać pogotowie ratunkowe (numer 112 lub 999).

Niemowlę trzeba zabezpieczyć tak, aby nie stała mu się krzywda podczas napadu drgawek. Szczególnie chroniona powinna być główka i kręgosłup, ponieważ są najbardziej podatne na urazy. Po ustaniu drgawek należy ocenić oddech dziecka, być przy nim i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że w trakcie napadu padaczkowego nie można:

Zobacz film: Jakie są objawy padaczki?

źródło:x-news

Bibliografia:

1. J. Majkowski i in., Sesja 6. Zespoły padaczkowe, [w:] „Polski Przegląd Neurologiczny”, 2010, t. 6, https://journals.viamedica.pl/polski_przeglad_neurologiczny/article/viewFile/19900/1560, [dostęp: 12.08.2019].

Data aktualizacji: 26.10.2020,
Opublikowano: 26.10.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej