Jakie są najczęstsze choroby zębów i dziąseł

Fot: SIphotography / gettyimages.com

Dbanie o jamę ustną wcale nie jest skomplikowane. Wystarczy, co najmniej dwa razy dziennie dokładnie szczotkować zęby, używać płynu do płukania ust, nici dentystycznej i przynajmniej raz na pół roku odwiedzać stomatologa. Mimo że wizyta u tego ostatniego nie należy do najprzyjemniejszych, to dzięki regularnym kontrolom możemy uniknąć poważnych problemów ze zdrowiem. Jakie choroby najczęściej atakują zęby i dziąsła?

Próchnica

Szacuje się, że próchnicę ma nawet 90 proc. Polaków. Co gorsza, większość nawet o tym nie wie. Skąd się bierze? Próchnica to choroba zakaźna. Bakterie, które za nią stoją to m.in. bakterie kwasu mlekowego oraz paciorkowiec. Próchnica zazwyczaj pojawia się u osób, które nie tylko są na bakier z higieną, ale i nie stronią od produktów bogatych w cukier. A ten bakterie bardzo lubią.

Niestety próchnica przez długi czas rozwija się bezobjawowo. Pierwsze symptomy, czyli plamki na zębach, czy nieprzyjemny zapach z ust często są ignorowane. Spora grupa pacjentów trafia do lekarza dopiero wtedy, gdy pojawia się ból, nadwrażliwość oraz znaczne ubytki.

Leczenie próchnicy zależy przede wszystkim od stopnia jej zaawansowania. Jeśli zmiany nie są duże wystarczy „posmarowanie” zębów fluorem i połatanie ubytków. W poważniejszych przypadkach trzeba zastosować leczenie kanałowe. Nie rzadko – konieczne jest usunięcie zęba.

Czy stomatologia zajmuje się tylko leczeniem zębów? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Stomatologia - leczy nie tylko zęby. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Nadwrażliwość zębów

Nadwrażliwość zębów to nic innego jak uszkodzenie szkliwa, które osłania i ochrania zęby. Jego zanikanie może mieć kilka przyczyn. Najczęściej dotyka osoby, które nie dbają o zęby i mają wady zgryzu. Nie bez znaczenia jest także dieta, zwłaszcza bogata m.in. w cytrusy, gazowane napoje oraz kwaśne soki. Kwaśne smaki stopniowo zmieniają odczyn śliny, a to bezpośrednio przyczynia się do niszczenia szkliwa.

Czasem kłopoty z nadwrażliwością zębów pojawiają się u osób, które mają problemy z układem pokarmowym. Wymioty, czy cofanie się treści żołądkowej np. w przypadku choroby refluksowej, też mogą przyczynić się do uszkodzenia szkliwa.

Nadwrażliwość daje o sobie znać po zjedzeniu bardzo zimnego lub ciepłego jedzenia. Wtedy zęby przeszywa ból. Jak się go pozbyć? W pierwszej kolejności trzeba wymienić pastę do zębów na taką, która przeznaczona jest do nadwrażliwych zębów, czyli ma niski wskaźnik ścieralności. Warto też wymienić szczoteczkę do zębów na taką, która ma miękkie włosie i dodatkowo nie podrażni ani zębów, ani dziąseł. Osoby z nadwrażliwością powinny myć zęby po każdym posiłku, zwłaszcza po jedzeniu owoców. Trzeba jednak pamiętać, że szorowanie zębów w połączeniu z kwasem, który pozostaje na nich po jedzeniu może zaostrzyć problem. Najbezpieczniej będzie trochę odczekać i przed samym myciem dobrze przepłukać usta wodą.

Jeśli domowe sposoby nie przynoszą spodziewanego efektu o pomoc trzeba zwrócić się do stomatologa. Specjalista nałoży na zęby preparat z fluorem, który osłoni zęby. Może też zaproponować tzw. szkliwo w płynie, czyli środek bogaty w wapno i fosforany, które wspomogą reminalizację szkliwa oraz zneutralizują działanie kwasów.

Parodontoza

Parodontoza to choroba przyzębia, czyli struktur, które „trzymają” zęby tj. dziąseł, więzadeł, kości wyrostka zębodołowego oraz cementu korzeniowego. Przyczyną problemu jest przeciągający się stan zapalny, ten zaś bierze się ze złej higieny jamy ustnej. Nieprawidłowo czyszczone zęby i zalegający na nich kamień stopniowo zaczyna wciskać się między zęby a dziąsła. W rezultacie zęby zaczynają się ruszać, a dziąsła krwawić. Dodatkowo ogromna część chorych skarży się także na nadwrażliwość.

Leczenie parodontozy zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej jednak konieczne jest przeprowadzenie zabiegu i usunięcie tego, co zgromadziło się między zębami a dziąsłami. Dzięki temu organizm ma szansę, przynajmniej w pewnym stopniu odbudować to, co zniszczyła choroba.

Chore zęby to chory cały organizm? Zobacz nasz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Czy problemy z zębami mogą mieć wpływ na funkcjonowanie całego organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zapalenie dziąseł

Za zapalenie dziąseł odpowiada kamień nazębny. Schorzenie jest konsekwencją braku higieny jamy ustnej i zazwyczaj stanowi zapowiedź poważniejszych problemów. Na szczęście wcześnie wykryte i prawidłowo leczone daje się całkowicie wyleczyć.

Rozwijający się stan zapalny sprawia, że dziąsła puchną, robią się czerwone i dodatkowo pokrywa je biały bakteryjny osad. Mogą też delikatnie krwawić.

Pierwszym etapem leczenia zapalenia dziąseł jest dokładne wyczyszczenie zębów. Następnie wykonuje się tzw. kiretaż, czyli spłycenie kieszonki dziąsłowej poprzez bardzo dokładne wyczyszczenie jej ścian. Jeśli choroba jest bardziej zaawansowana lekarz może zalecić stosowanie maści, płukanek bądź tabletek do ssani, które działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie.

Zapalenie miazgi zębowej

Zapalenie miazgi zęba to choroba, która w pierwszej fazie wywołuje nieznaczny i przemijający ból. Z czasem jego napady pojawią się coraz częściej i dłużej się utrzymują. Bardzo często zapaleniu miazgi zęba towarzyszy obrzęk policzka oraz powiększenie węzłów chłonnych w okolicy podżuchwowej. Gdy zmiany są bardzo rozległe konieczne może być usunięcie martwej miazgi zębowej i przeprowadzenie leczenia kanałowego. Polega ono na usunięciu miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych, oczyszczeniu  i wypełnieniu ich materiałem stomatologicznym (gutaperka).

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Data aktualizacji: 10.08.2018,
Opublikowano: 12.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej