Jakie są choroby penisa i ich powikłania? Jak je leczyć?

Fot: Andrey Popov / stock.adobe.com

Choroby penisa od zawsze były uważane za wyjątkowo wstydliwą dolegliwość, a czasami utożsamiane nawet z rozpustnym trybem życia. Jednak prawie każdy mężczyzna musi zmierzyć się w ciągu życia z takimi dolegliwościami, dlatego warto wiedzieć jak je leczyć i kiedy udać się do lekarza.

Nieleczone choroby penisa mogą prowadzić do groźnych powikłań, takich jak zapalenie prostaty, zapalenie pęcherza, bezpłodność czy impotencja. Przewlekłe infekcje sprzyjają też rozwojowi nowotworów.

Zapalenie penisa

Zmiany zapalne na penisie mogą występować w obrębie prącia, żołędzi lub napletka i być wywołane przez wiele przyczyn:

  • zapalenia bakteryjne – kiła, rzeżączka, Escherichia coli, paciorkowce;
  • zapalenia wirusowe – wirus opryszczki lub HPV;
  • urazy mechaniczne – na przykład otarcia;
  • podrażnienie na skutek stosowanych leków;
  • alergie na stosowane kosmetyki, lubrykanty czy środki antykoncepcyjne;
  • niedostateczną higienę osobistą.

Objawy zapalenia penisa

Infekcje penisa mogą przebiegać niezauważone przez długi czas, jeśli zapalenie ma łagodny charakter. Najczęściej pojawiające się objawy to:

  • obrzęk i zaczerwienienie napletka,
  • ból podczas zsuwania napletka,
  • nieodprowadzalność napletka,
  • ból w okolicy napletka, żołędzi, moszny, pęcherza, krocza,
  • zaczerwienienie żołędzi,
  • owrzodzenia lub nadżerki na żołędziach,
  • wydzielina pod napletkiem,
  • wydzielina z cewki moczowej.

Grzybica – często bagatelizowana choroba penisa

Bardzo częstą infekcją penisa jest grzybica. Do jej rozwoju może dojść na skutek zarażenia podczas kontaktów seksualnych, ale jej przyczynami mogą być także: stosowanie niektórych leków, nadużywanie alkoholu lub nieprawidłowa dieta. Objawy wywołane przez drożdżaka Candida obejmują swędzenie lub pieczenie w okolicy penisa oraz biały nalot pod napletkiem. Chorobę tą leczy się za pomocą maści (niektóre dostępne są bez recepty), a w przypadkach bardziej uciążliwych również lekami doustnymi.

Bakteryjne choroby penisa

Kiła to choroba wywoływana przez bakterie i przenoszona drogą płciową. Choć kiedyś była śmiertelna, dzisiaj została opanowana dzięki antybiotykom i z reguły udaje się ją wyleczyć, zanim dojdzie do powikłań. Z czasem rozprzestrzenia się na cały organizm, jednak jej pierwsze objawy możliwe są do zauważenia w miejscu, gdzie wniknęła bakteria, a więc u mężczyzn najczęściej w okolicy rowka zażołędnego lub pod napletkiem. Początkowo zmiana przybiera postać okrągłą i chrząstkowatą i nie powoduje bólu, a po czasie zamienia się w bolesny i ropiejący wrzód. Choć znika on samoistnie do 4 tygodni po zauważeniu objawów kiły, powinno się jak najszybciej udać do lekarza i przejść przez antybiotykoterapię.

Rzeżączka również jest bakteryjną chorobą przenoszą podczas stosunków seksualnych. Objawia się bólem przy oddawaniu moczu oraz zapaleniem i ropnym wyciekiem z cewki moczowej. Należy ją różnicować od innych zakażeń bakteryjnych, na przykład chlamydiozy, która przebiega podobnie.

Wirusowe choroby penisa – kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste to choroba penisa objawiająca się wystąpieniem brodawek na prąciu, a czasem także na mosznie. Świadczy ona o zakażaniu wirusem HPV i w przypadku onkogennych typów HPV zwiększa ryzyko zachorowania na raka prącia.

Choroby penisa – załupek i stulejka

Załupek to choroba penisa, która polega na niemożliwości naciągnięcia napletka z powrotem na żołądź prącia. Często konieczne jest wtedy leczenie operacyjne.

Stulejka jest znaną chorobą penisa wieku dziecięcego, może ona jednak wystąpić także u dorosłych mężczyzn jako efekt niektórych chorób bakteryjnych lub urazów. Polega na niemożliwości odprowadzenia napletka z żołędzia. Jest leczona operacyjnie.

Rak prącia – niebezpieczna choroba penisa

Rak prącia może przez pewien czas nie dawać żadnych objawów. Jednym z pierwszych jest pojawianie się płaskiego zgrubienia w obrębie żołędzi lub napletka. Najczęściej nowotwór ma charakter złośliwy i charakteryzuje się bardzo szybkim dawaniem przerzutów do węzłów chłonnych. Szybkie wykrycie choroby wiąże się często z możliwością uratowania prącia przed amputacją oraz dużo lepszymi rokowaniami.

Do czynników ryzyka sprzyjających rozwojowi tego nowotworu należą:

  • nieodpowiednia higiena osobista,
  • stulejka,
  • zakażenie wirusem HPV,
  • wielu partnerów seksualnych,
  • częste infekcje penisa,
  • palenie tytoniu.

Choroby penisa – jak im zapobiegać?

Na rozwój i nawracanie chorób penisa najczęściej można mieć duży wpływ. Przede wszystkim należy dbać o odpowiednią higienę – do mycia prącia używać łagodnych detergentów oraz osuszać skórę pod napletkiem. Jeśli dojdzie do łagodnego urazu lub otarcia, dobrze jest nawilżać to miejsce łagodnymi maściami, co przyspieszy proces gojenia oraz zapobiegnie nadkażeniom. Noszenie bielizny wykonanej z naturalnych materiałów również może sprzyjać zachowaniu zdrowia penisa.

Bardzo dużą rolę w profilaktyce chorób penisa jest zrezygnowanie z ryzykownych zachowań seksualnych. Uprawiając seks, powinno się pamiętać o stosowaniu prezerwatyw, które są nie tylko metodą antykoncepcyjną, ale chronią również przed chorobami wenerycznymi, które są częstą przyczyną dolegliwości penisa.

Pamiętając o tym, że choroby penisa mogą przez długi czas przebiegać bezobjawowo, warto od czasu do czasu wykonywać badania kontrolne, szczególnie jeśli partnerka cierpi z powodu infekcji intymnych.

Zobacz film: Leczenie męskich nowotworów. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 02.01.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej