Jakie mogą być objawy zapalenia oskrzeli? Dolegliwości w ostrej i przewlekłej postaci choroby

getty images

Objawy zapalenia oskrzeli w formie ostrej to niewielka duszność, czasem gorączka, bóle mięśniowe i chrypka. Podstawowym objawem klinicznym jest kaszel. Zapalenie oskrzeli to dosyć częsta dolegliwość u dzieci. Najwięcej zachorowań przypada w okresie jesienno-zimowym.

Spośród wszystkich zakażeń dolnych dróg oddechowych zapalenia oskrzeli stanowią najczęstszy powód wizyt lekarskich. Specjaliści wyróżniają ostrą i przewlekłą postać choroby, a niektórzy dodatkowo podostrą. Ta pierwsza ma tendencję do samoistnego całkowitego ustąpienia bez pozostawienia upośledzenia funkcji układu oddechowego. Charakterystyczne objawy zapalenia oskrzeli to kaszel i bezpośrednio z nim związany ból w klatce piersiowej.

Objawy ostrego zapalenia oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli (z łac. bronchitis acuta) definiuje się jako samoograniczający się stan zapalny błony śluzowej oskrzeli. Za jego powstanie odpowiada zakażenie dróg oddechowych, które w zdecydowanej większości przypadków mają etiologię wirusową. Czynnikiem chorobotwórczym mogą być wirusy grypy, paragrypy, adenowirusy, RSV (z ang. respiratory syncytial virus) bądź hMPV (z ang. human metapneumovirus).

Ostre zapalenie oskrzeli przebiega z przekrwieniem i złuszczaniem się nabłonka oddechowego. Skutkiem odpowiedzi zapalnej oskrzeli na czynnik uszkadzający jest pogrubienie błony śluzowej. Ta postać zapalenia oskrzeli objawia się typowymi dla infekcji dolegliwościami jak uczucie rozbicia, ogólne złe samopoczucie, podwyższona temperatura ciała, dreszcze, bóle mięśniowe i kostne.

Charakterystyczny objaw ostrego zapalenia oskrzeli to silny kaszel, który początkowo jest suchy, a z czasem przekształca się w produktywny z odkrztuszaniem najpierw śluzowej (biały kolor), a następnie ropnej (żółta, zielona) wydzieliny. Kaszel utrzymuje się od 10 do 20 dni, niekiedy dłużej. Jego ataki są na tyle silne, że u osób z osteoporozą mogą doprowadzić do złamania żeber. Ostre zapalenie oskrzeli objawiać się może charczeniem podczas wdychania i wydychania powietrza, krwiopluciem, wywołanym przez uciążliwy kaszel pieczeniem i bólem w klatce piersiowej. Nierzadko pojawia się też duszność.

Choroba przeważnie ustępuje, nie pozostawiając powikłań. Sporadycznie dojść może do ostrej niewydolności oddechowej czy odoskrzelowego zapalenia płuc. Niekiedy mylona bywa z zapaleniem płuc i grypą, jednak objawy zapalenia oskrzeli bez gorączki, którym nie towarzyszy tachykardia (przyspieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę), objawy ogniskowe i wzrost liczby oddechów powyżej 30/min wskazują na ostry bronchitis, a nie zapalenie płuc. Z kolei w przebiegu grypy bólom mięśniowym i ogólnemu rozbiciu towarzyszy wysoka gorączka.

Jak objawia się przewlekłe zapalenie oskrzeli?

Przewlekłe zapalenie oskrzeli (z łac. bronchitis chronica) definiuje się jako stan zapalny błony śluzowej oskrzeli, który występuje przez 3 miesiące w roku w ciągu 2 następujących po sobie latach. Uważa się je za jeden z głównych determinantów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Przewlekła postać choroby wywołana może być częstymi infekcjami wirusowymi, zanieczyszczeniem powietrza, uwarunkowaniami genetycznymi czy paleniem tytoniu.

Przewlekłe zapalenie oskrzeli objawia się kaszlem z odkrztuszaniem wydzieliny, który najbardziej daje się we znaki z rana. Problemy z ewakuacją zalegającej wydzieliny wynikają z uszkodzenia nabłonka migawkowego. Do nadprodukcji śluzu prowadzi bliznowacenie oskrzeli i dróg oddechowych, będące konsekwencją długo utrzymującego się stanu zapalnego. Objawy osłuchowe przewlekłego zapalenia oskrzeli to furczenia, grube rzężenia i świsty. Na podstawie badania spirometrycznego stwierdza się spadek wartości wskaźnika Tiffeneau-Pinellego, który określa stosunek FEV1, czyli natężonej objętości wydechowej pierwszosekundowej do VC, czyli pojemności życiowej.

Objawy zapalenia oskrzeli u dzieci

Zapalenie oskrzeli u dzieci zdarza się dość często. Ostra postać choroby ma dwa szczyty zachorowań – pierwszy dotyczy dzieci poniżej 2 lat, drugi przypada na wiek szkolny. Im młodsze jest dziecko, tym cięższy może być przebieg choroby. W przypadku małych dzieci schorzenie zagraża nawet życiu. Objawy zapalenia oskrzeli u niemowlaka uważa się za przyczynę 17–20% wszystkich hospitalizacji dzieci z tej grupy wiekowej.

Pierwsze objawy zapalenia oskrzeli u dzieci to nieżyt nosa i gardła – ból i pieczenie gardła, chrypka oraz katar. Następnie pojawia się kaszel. Początkowo bardzo męczący i suchy, z czasem przeradza się w mokry z intensywną produkcją wydzieliny. Dzieci często mają problem z jej odkaszlnięciem, przez co wydzielina jest połykana. W konsekwencji tego pojawiają się nudności, ból brzucha i wymioty.

Przez ogólne złe samopoczucie dzieci są apatyczne, marudne, zniecierpliwione, obolałe, płaczliwe i ospałe. Nierzadko nie mają apetytu i trudno się im oddycha. U niemowląt choroba może się objawiać przyspieszonym oddechem – tzw. sapką. Na skórze twarzy niekiedy pojawiają się drobne wybroczyny. Nieleczone zapalenie oskrzeli może prowadzić do astmy. Ma tendencje do nawracania nawet kilka razy w ciągu roku. Przyczynami tego stanu są: brak odporności (np. na skutek stresu, warunków atmosferycznych, kuracji antybiotykowej), alergia bądź pasożyty np. glista ludzka.

Zobacz film: Oskrzela

źródło:x-news

Bibliografia:

1. A. Antczak, Pulmonologia, Medical Tribune POLSKA, Warszawa 2011.

2. A. Szczeklik, Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2010.

3. W. Hryniewicz, P. Albrecht, A. Radzikowski, Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego 2016, Narodowy Instytut Leków, Warszawa 2017.

Data aktualizacji: 01.09.2020,
Opublikowano: 01.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej