Jakie mogą być objawy alergii pokarmowej, kontaktowej i wziewnej? Sposoby łagodzenia alergii

Fot. Dr_Microbe / Getty Images

Objawy alergii wziewnej to przeważnie katar i kaszel. Typowe dla alergii kontaktowej są natomiast zmiany skórne jak zaczerwienienie i świąd. Z kolei alergia pokarmowa powoduje bóle brzucha, nudności i zaburzenia defekacji.

Alergia to coraz częściej spotykana przypadłość. Może mieć charakter wziewny, kontaktowy lub pokarmowy. Objawy alergii są dość uciążliwe i niekiedy znacznie ograniczają codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje kilka skutecznych sposobów łagodzenia i zapobiegania pojawieniu się ich.

Objawy alergii – co je wywołuje?

Alergia powstaje w wyniku patologicznej reakcji immunologicznej organizmu na działanie alergenów. W konsekwencji dochodzi do powstania przeciwciał prowadzących do uwolnienia mediatorów stanu zapalnego. Objawy alergii zależą od podłoża jej powstania. Alergie wziewne wywołane są przeważnie przez pyłki roślinne, zwłaszcza drzew (np. leszczyna, olcha, brzoza, topola, wierzba, grab), traw i bylin (babka lancetowata, bylica, pokrzywa, komosa, szczaw) oraz zarodniki pleśni, wydaliny i wydzieliny zwierząt czy roztocza kurzu. Alergię pokarmową powodują wybrane produkty spożywcze m.in. orzechy, ryby i inne owoce morza, mleko, białko jaj, soja, zboża (gluten), owoce czy konserwanty. Z kolei za alergię kontaktową odpowiadać mogą niektóre metale, lateks, składniki kosmetyków czy produktów chemicznych.

Zobacz film i sprawdź jak złagodzić objawy wiosennej alergii:

Zobacz film: Jak złagodzić objawy wiosennej alergii. Źródło Dzień Dobry TVN

Objawy alergii pokarmowej

Objawy alergii pokarmowej dotyczą przeważnie zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, takich jak wymioty, nudności, biegunka, kurczowy ból brzucha, wzdęcia, uczucie przelewania w brzuchu. Niekiedy pojawić się mogą: podwyższona temperatura ciała, zmiany skórne, obrzmienie warg, języka, ust, gardła i twarzy, kłopoty z oddychaniem, ból głowy. W skrajnych przypadkach może dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Alergia pokarmowa prowadzi czasem do zapalenia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Objawy alergii pokarmowej u dorosłych są przeważnie mniej dokuczliwe niż u dzieci. Najmłodsi alergicy stają się rozdrażnieni, płaczliwi, źle śpią, mają kolkę, ulewają. Badacze uważają, że pojawienie się alergii pokarmowej u dzieci zapowiada często rozwój astmy oskrzelowej i alergicznego nieżytu nosa.

Jak złagodzić objawy alergii pokarmowej?

Złagodzenie objawów alergii pokarmowej następuje na skutek wycofania z codziennej diety pokarmu odpowiedzialnego za pojawienie się ich. W związku z tym najlepiej zgłosić się do specjalisty w celu ustalenia tzw. diety eliminacyjnej. Literatura przedmiotu wskazuje przypadki uzyskania tolerancji na uczulające pokarmy w wyniku stosowania diety. Niekiedy konieczne bywa jednak wprowadzenie farmakoterapii. Alergia pokarmowa bywa też leczona przez odczulanie.

Polecamy: Na czym polega astma alergiczna (atopowa)? Przyczyny, objawy i leczenie

Jakie są objawy alergii wziewnej?

Objawy alergii wziewnej dotyczą przeważnie układu oddechowego. Wymienia się wśród nich m.in.: wodnistą wydzielinę z nosa, uczucie rozpierania w nosie, uporczywe swędzenie i upośledzenie drożności nosa, duszność, trudności z oddychaniem, męczący kaszel, częste kichanie, podrażnienie gardła. Dodatkowo alergia wziewna objawiać się może łzawieniem, zaczerwienieniem i pieczeniem oczu, zaburzeniami widzenia oraz świszczącym oddechem i uczuciem ucisku w klatce piersiowej. Niekiedy do powyższych objawów alergii na trawy i inne pyłki roślinne dołączyć mogą dolegliwości ogólne jak uczucie rozbicia, utrata łaknienia, zmęczenie, podwyższona ciepłota ciała i bóle głowy.

Należy zwrócić uwagę, że objawy alergii na pyłki roślinne mają sezonowy charakter. Najgorszymi dla alergika miesiącami są: koniec kwietnia, maj i czerwiec, choć sporo roślin pyli też w lipcu i sierpniu. Badacze informują, że pierwsze objawy kliniczne u alergików pojawiają się po osiągnięciu przez alergeny stężenia wynoszącego około 20 ziaren pyłku na 1 m3 powietrza. Pyłki są niewielkie i lekkie, przez co mogą przemieszczać się na duże odległości.

Polecamy: Kalendarz pylenia – pomocne narzędzie dla alergików. Co i kiedy pyli?

Zobaczcie na filmie czym jest alergia i jak na nasz organizm oddziałują alergeny:

Zobacz film: Co uczula nas najczęściej? Źródło: 36,6

Jak złagodzić objawy alergii na pyłki?

Wobec chorych zastosować można odczulanie. Złagodzenie dolegliwości przyniesie farmakoterapia i zażywanie leków antyhistaminowych. Ograniczyć należy przebywanie w miejscach występowania źródła alergii. W sezonie pylenia po powrocie do domu warto obmyć ciało i zmienić odzież. Najlepiej, by wietrzenie pomieszczeń i spacerowanie odbywało się wieczorem, po opadach deszczu.

Objawy alergii kontaktowej

Objawy alergii kontaktowej mają przeważnie formę zmian skórnych. Są to: pokrzywka, świąd, pieczenie, zaczerwienienie, suchość, szorstkość, łuszczenie się, obrzęk skóry, wypryski, przeczosy.

Jak złagodzić objawy alergii kontaktowej? Złagodzenie objawów alergii na nikiel przyniesie unikanie wszelkich elementów garderoby czy biżuterii mających go w swoim składzie. Z kolei w alergii na środki chemiczne stosować należy specjalne kosmetyki przeznaczone dla skóry skłonnej do podrażnień czy proszki do prania wskazane dla alergików. Niekiedy konieczna jest farmakoterapia.

Data aktualizacji: 04.03.2019,
Opublikowano: 04.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Odszkodowanie za powikłania po szczepieniu przeciw COVID-19. Kto może się o nie ubiegać?   

Osoby, u których po przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19 opracowanej przez firmę AstraZeneca, pojawiły się powikłania, mogą ubiegać się o odszkodowanie. Kto będzie miał do niego prawo? 

Czytaj więcej
Toczeń rumieniowaty – objawy, rodzaje, leczenie

Toczeń rumieniowaty jest chorobą autoimmunologiczną, której przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane. Wynika z odpowiedzi immunologicznej, w wyniku której przeciwciała atakują tkanki własne chorego. Charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy.

Czytaj więcej
Babeszjoza u ludzi: co to za choroba i jakie daje objawy?

Babeszjoza u człowieka jest zjawiskiem incydentalnym. Profilaktyka obejmuje ochronę przed ugryzieniami przez kleszcze, będącymi wektorami pierwotniaka. Niekiedy choroba trwa kilka miesięcy, nie dając żadnych charakterystycznych objawów.

Czytaj więcej
Czy można przedawkować witaminę D? 

Witamina D jest nam niezbędna i trzeba ją suplementować cały rok. Jednak czy istnieje szansa na przedawkowanie tej witaminy? Czy połączenie słonecznych dni, diety bogatej w produkty zawierające duże ilości witaminy D i jeszcze tabletek to dobry pomysł? Przekonajcie się.

Czytaj więcej
Co pyli w maju? Rośliny wywołujące alergię wziewną w maju

Pylenie w maju jest dość mocno odczuwane przez chorych na sezonowe alergie wziewne. Maj to czas pylenia traw dzikich i uprawnych, babki, szczawiu, pokrzywy. Dodatkowo objawy chorobowe pojawić się mogą u osób uczulonych na pyłki drzew, takich jak sosna, buk i dąb. W maju zaczynają alergizować też zarodniki grzybów pleśniowych.

Czytaj więcej
Brzuch tarczycowy - kiedy się pojawia i jak go rozpoznać?

Duży brzuch tarczycowy jest jednym z wielu objawów przewlekłej i nieleczonej odpowiednio niedoczynności tarczycy. W chorobie tej brzuch jest wzdęty, występują zaparcia, a tkanka tłuszczowa odkłada się na całym jego obszarze. Do postawienia diagnozy zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy konieczne jest wykazanie nieprawidłowych poziomów hormonów we krwi.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Borelioza - krętki, które wywołują chorobę to najinteligentniejsze bakterie na świecie

Borelioza to podstępna choroba. Doskonale się kamufluje w organizmie i potrafi wywołać takie objawy, których w żaden sposób nie da się połączyć z ukłuciem przez kleszcza. Co sprawia, że rozpoznanie boreliozy jest takie trudne? Dlaczego testy nie wykrywają tej bakterii? 

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Telefon komórkowy może przyciągać kleszcze. Jak się chronić przed inwazją pajęczaków?

Naukowcy wykazali, że telefon komórkowy przyciąga zainfekowane niebezpiecznymi patogenami kleszcze. Warto to brać pod uwagę, gdy wybieramy się w plener. Tym bardziej,  że jak ostrzega Stowarzyszenie Chorych na Boreliozę, przez brak zimy możemy mieć do czynienia z inwazją kleszczy.

Czytaj więcej