Jakie jest znaczenie flory bakteryjnej w moczu? O czym świadczy obfita lub skąpa flora bakteryjna w moczu?

Fot. bluecinema / Getty Images

Pęcherz moczowy i inne struktury układu moczowego uważane są u zdrowej osoby za środowisko jałowe, zatem teoretycznie w moczu nie powinny znajdować się bakterie. W praktyce jednak często mocz zawiera niewielkie ilości tych drobnoustrojów, co zwykle wiąże się z zanieczyszczeniem pobranej próbki. Obfita flora bakteryjna w moczu na ogół jest wyrazem infekcji układu moczowego.

Funkcją układu moczowego jest wytwarzanie moczu, magazynowanie go w obrębie pęcherza moczowego oraz okresowe wydalanie na zewnątrz organizmu. Pęcherz moczowy i pozostałe składowe układu moczowego określane są mianem struktur jałowych. Oznacza to, iż nie powinny zawierać patogenów, w tym także bakterii. Czasami zdarza się obecność skąpej flory bakteryjnej w moczu, która zwykle świadczy o nadkażeniu próbki moczu, wskutek nieprawidłowego jej pobrania bądź dostania się do niej bakterii, np. pochodzących z pochwy. Przy pozostałych parametrach moczu w granicach normy nie jest to powodem do niepokoju. Jednakże obfita flora bakteryjna w moczu najczęściej jest przejawem stanu zapalnego dróg moczowych. Przy dodatkowych objawach klinicznych (np. częste lub bolesne oddawanie moczu, świąd przy mikcji) jest ona wskazaniem do określenia patogenu, który jest odpowiedzialny za stan zapalny, a następnie włączenia leczenia celowanego.

Jak zbadać florę bakteryjną w moczu? Badanie ogólne moczu, wskazania do jego wykonania i technika pobrania próbki

Badanie ogólne moczu to jedno z podstawowych badań laboratoryjnych. Zlecane jest przez lekarzy rodzinnych, a także specjalistów (m.in.: nefrologów, urologów, ginekologów). Analiza próbki moczu jest metodą przesiewową, której ewidentne zalety to: niska cena, szybkość otrzymania wyniku oraz szeroka dostępność. Przy badaniu ogólnym oceniane są właściwości fizyczne moczu, do których należą: barwa, odczyn i przejrzystość. Poza tym mocz badany jest na obecność wielu składników, między innymi białka, glukozy, azotanów, bakterii. Zwykle badanie dotyczy pojedynczej próbki moczu, jednakże czasami są wskazania, aby zbadać mocz pochodzący z dobowej zbiórki.

Najczęściej do wykonania analizy moczu skłaniają uciążliwe objawy przemawiające za infekcją układu moczowego. Zwykle jest to zapalenie pęcherza moczowego, przy którym obserwujemy ból i pieczenie cewki moczowej, zwiększoną częstość oddawania moczu, czasem mogą pojawić się dolegliwości bólowe okolicy nadłonowej. Przy zapaleniu wyższych pięter układu moczowego dolegliwości są jeszcze bardziej nasilone, wraz z gorączką, nudnościami i wymiotami.

Do bakterii, które najczęściej kolonizują drogi moczowe, należą: Escherichia coli, Staphylococcus Saprophyticus, Proteus mirabilis, Klebsiella spp. Zwykle za zakażenie odpowiada jeden gatunek bakterii, jednakże zdarza się, że izolowanych jest kilka gatunków. Mówimy wówczas o mieszanej florze bakteryjnej w moczu.

Na wynik badania moczu duży wpływ ma technika jego pobrania. Niezachowanie odpowiedniej staranności przy pobieraniu próbki może być przyczyną zafałszowania wyniku. W przychodniach i aptekach dostępne są plastikowe pojemniki, które powinny być używane do przechowywania i transportu próbki moczu. Mocz do badania powinien być pobrany rano, z pierwszego oddania moczu po odpoczynku nocnym. Przed pobraniem należy umyć dokładnie okolicę cewki moczowej, nie należy jednak stosować preparatów antybakteryjnych. Do badania powinien trafić mocz z tzw. środkowego strumienia, co oznacza, że pierwszą porcję moczu należy oddać do toalety, dopiero po niej oddać mocz do pojemnika. Zabezpieczona próbka moczu powinna być dostarczona do laboratorium w ciągu 2–3 godzin. Dłuższe przechowywanie moczu może sprawić, iż zaczną w nim zachodzić procesy biochemiczne, które będą przyczyną patologicznego wyniku.

Co o zdrowiu może powiedzieć badanie moczu? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Mocz - co warto wiedzieć? Źródło: 36,6

Flora bakteryjna w moczu. Kiedy bakterii jest za dużo i czy zawsze oznaczają zakażenie dróg moczowych?

Należy liczyć się z tym, iż mimo jałowości dróg moczowych od pęcherza moczowego w górę w badanej próbce moczu często znajduje się niewielka ilość bakterii. Ma to związek z przepływem moczu przez cewkę moczową, w której obecne są drobnoustroje, a u kobiet dodatkowo z bliskością pochwy, która również zawiera kolonie bakteryjne. Dlatego podczas badania przyjmuje się, że pewna ilość bakterii w moczu może być obecna. Aby rozróżnić fizjologię od patologii, wprowadzono pojęcie bakteriomoczu znamiennego. Za taki uznaje się liczbę bakterii przekraczającą 105 w 1 ml moczu. Stwierdzenie takiej wartości przy współobecnych objawach wskazujących na zakażenie dróg moczowych jest wskazaniem do wykonania posiewu moczu i po otrzymaniu wyniku zastosowania właściwego leczenia. Jednakże zdarza się, że wynik moczu potwierdza znamienny bakteriomocz, ale pacjent nie ma żadnych dolegliwości, prawidłowa jest także wartość badanych leukocytów w moczu. W takim przypadku diagnozowany jest bakteriomocz bezobjawowy, który wymaga zupełnie innego postępowania terapeutycznego.

Data aktualizacji: 15.03.2019,
Opublikowano: 15.03.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej