Jak zrobić kaloryfer na brzuchu? Zalecane ćwiczenia i dieta na mięśnie brzucha

Fot: Maksim Šmeljov / fotolia.com

Kaloryfer na brzuchu, czyli idealnie wyrzeźbione mięśnie, to jeden z głównych celów osób ćwiczących na siłowni. Wbrew powszechnej opinii do uzyskania takiego efektu nie wystarczą ćwiczenia na brzuch. Równie istotne są treningi cardio oraz stosowanie odpowiedniej diety. 

Dobrze rozwinięte mięśnie brzucha dają nie tylko efekt wizualny, ale pełnią też bardzo istotną rolę dla całego ciała. Dotyczy to zwłaszcza osób, które regularnie wykonują ćwiczenia siłowe. To właśnie ta partia mięśni stanowi bowiem swego rodzaju podporę dającą stabilizację przy wykonywaniu wielu rodzajów ćwiczeń siłowych na inne partie ciała. Mięśnie brzucha powinny być zatem rozwijane w pierwszej kolejności po rozpoczęciu treningów na siłowni.

Zobacz film: Ćwiczenia na mięśnie brzucha. Źródło: Dzień Dobry TVN

Ćwiczenia na kaloryfer w domu i na siłowni

Rozpoczynając ćwiczenia na kaloryfer na brzuchu należy pamiętać o tym, aby były one nastawione na wszystkie partie mięśni brzucha. Są to:

  • mięśnie proste,
  • mięśnie skośne,
  • mięśnie poprzeczne.

Systematyczne rozwijanie tych partii mięśni jest możliwe poprzez wdrożenie odpowiedniego planu treningowego. Prócz zestawów ćwiczeń siłowych plan musi zawierać również treningi typu cardio, czyli wytrzymałościowe. Ten drugi rodzaj zajęć ma za zadanie wspomóc spalanie tkanki tłuszczowej, która bez redukcji nie pozwoli dostrzec efektów ćwiczeń. Zbudowanie sześciopaka na brzuchu jest zdecydowanie łatwiejsze i szybsze u osób szczupłych. Więcej pracy czeka natomiast tych, którzy mają nadwagę. Najpierw powinni bowiem spalić tkankę tłuszczową z brzucha i okolic, a dopiero później nastawić się na bardziej intensywne treningi siłowe.

Ćwiczenia na kaloryfer można wykonywać zarówno na siłowni, jak i w domu. Należy podkreślić, że łatwiejsze i przyjemniejsze jest budowanie sześciopaka na siłowni, gdzie dostępny jest profesjonalny sprzęt i maszyny do treningów cardio. Jeżeli jednak ktoś nie chce lub nie może korzystać z siłowni, to powinien postawić na treningi w domu. Bez dodatkowych przyrządów można wykonywać takie ćwiczenia, jak:

  • sprężyna – leżąc na plecach, należy wyciągnąć ręce wzdłuż ciała i unieść nogi prostopadle do podłoża. Pozostawiając dłonie na ziemi, należy unosić biodra razem z nogami i wykonywać sprężynujący ruch nogami w górę i w dół;
  • klasyczne brzuszki – w tym ćwiczeniu trzeba pamiętać o tym, aby podczas wykonywania brzuszków dłonie były splecione za głową, a odcinek lędźwiowy kręgosłupa dotykał podłoża również w momencie wykonywania ruchu ciała do przodu;
  • unoszenie nóg nad ziemię – leżąc z wyprostowanymi nogami i dłońmi umieszczonymi pod pośladkami, należy napiąć mięśnie brzucha i podnieść równo obie nogi tak, aby tworzyły kąt 90 stopni z podłożem;
  • podnoszenie tułowia w podporze przodem – należy położyć się na brzuchu, ręce ułożyć na wysokości twarzy. Następnie trzeba unieść tułów – ciężar powinien opierać się na stopach i na przedramionach. W takiej pozycji należy wytrzymać od 10 do 20 sekund;
  • rowerek – leżąc na plecach z dłońmi splecionymi za głową, należy wykonywać naprzemiennie ruchy prawy łokieć do lewego kolana i lewy łokieć do prawego kolana.

Jak ćwiczyć, aby mieć mocne mięśnie brzucha? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Ćwiczenia na mięśnie brzucha. Źródło: 36,6.

    Powyższe ćwiczenia są jednymi z najbardziej popularnych na rozwinięcie mięśni brzucha, które wykonuje się bez użycia dodatkowych przedmiotów czy maszyn. Chcąc urozmaicić trening, można zaopatrzyć się m.in. w hantle, piłkę gimnastyczną i drążek. Dzięki temu można modyfikować ćwiczenia w ciekawy sposób, np. wykonywać:

    • brzuszki z wyprostowanymi rękami z hantlami w dłoniach,
    • unoszenie kolan do klatki piersiowej w zwisie,
    • podnoszenie piłki gimnastycznej w pozycji leżącej za pomocą nóg,
    • skłony na piłce gimnastycznej,
    • pompki z wykorzystaniem piłki gimnastycznej.

    Każde z wymienionych ćwiczeń powinno się wykonywać po 20-30 powtórzeń (ich dokładna liczba zależy od stopnia możliwości fizycznych danej osoby). Między seriami wskazana jest przerwa nie dłuższa niż 1,5 minuty. Dobry plan treningowy zakłada odbywanie trzech treningów w tygodniu z uwzględnieniem 24 godzin na regenerację po każdym z nich.

    Dieta na kaloryfer: co jeść, by uzyskać szybkie efekty?

    Regularne wykonywanie ćwiczeń może przynieść efekty szybko, ponieważ niektórym udaje się uzyskać kaloryfer na brzuchu w sześć tygodni! Aby było to możliwe ważna jest jednak odpowiednia dieta. Osoby stawiające sobie za cel wyrzeźbienie mięśni brzucha powinny trzymać się diety, która pozwoli zredukować tkankę tłuszczową, ale jednocześnie dostarczy organizmowi niezbędnych witamin i minerałów. Dieta powinna opierać się na wyeliminowaniu z posiłków produktów, które zawierają cukry proste. Ponadto należy unikać spożywania potraw smażonych, zdecydowanie lepszym rozwiązanie jest zastąpienie ich daniami gotowanymi lub pieczonymi.

    W diecie osób chcących osiągnąć kaloryfer na brzuchu powinny znajdować się produkty z dużą ilością białka (m.in. kurczak, jagnięcina wołowina), poprawiające przemianę materii (zielona herbata, grapefruit, jagody) i pomagające spalić tłuszcz (jabłka, bataty, brokuły, cynamon). Należy przy tym pamiętać o tym, by spożywać posiłki o stałych porach w niewielkich porcjach.

    Zobacz film: Jak powinniśmy wykonywać popularne ćwiczenia żeby sobie nie zaszkodzić? – Brzuszki. Źródło: 36,6.

    Data aktualizacji: 29.08.2018,
    Opublikowano: 03.09.2017 r.

    Komentarze (0)

    Trwa dodawanie...
    Komentarz dodany!
    Komentarz nie mógł zostać dodany
    Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

    Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

    Czytaj więcej
    Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

    Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

    Czytaj więcej
    Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

    Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

    Czytaj więcej
    Ocet jabłkowy – na odchudzanie i piękne włosy. Przepis, właściwości, efekty 

    Ocet jabłkowy – przepis na ten specyfik znany był w medycynie ludowej już od wieków. Wykorzystywano go do nie tylko do leczenia rozmaitych przypadłości, ale także do pielęgnacji ciała i włosów.

    Czytaj więcej
    Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

    Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

    Czytaj więcej
    Peeling kawitacyjny – na czym polega, jakie daje rezultaty i kiedy można go stosować

    Peeling kawitacyjny to sposób na dogłębne oczyszczenie skóry twarzy. Jest przy tym delikatny i nie podrażnia skóry. Do zalet peelingu kawitacyjnego należą usunięcie ze skóry zrogowaciałego naskórka i zanieczyszczeń, stymulacja odnowy komórek oraz poprawa nawodnienia skóry.  

    Czytaj więcej
    Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

    Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

    Czytaj więcej
    Na czy polega lifting rzęs? Opinie, efekty, bezpieczeństwo

    Lifting rzęs to zabieg, który pozwala na semipermanentne podniesienie i podkręcenie włosków. Polecany jest on zwłaszcza kobietom o prostych, niesfornych i krótkich rzęsach, odpornych na działanie zalotki i maskary.

    Czytaj więcej
    Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

    Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

    Czytaj więcej
    Naturalny krem do twarzy – przykładowe przepisy i zasady tworzenia kremów DIY

    Naturalny krem do twarzy, jak sama nazwa wskazuje, oparty jest wyłącznie na naturalnych składnikach. W największym uproszczeniu to połączenie tłuszczu, wody i dodatkowych półproduktów. Odpowiedni ich dobór pozwala uzyskać kremy odpowiednie dla konkretnych typów cery.

    Czytaj więcej