Jak zmniejszyć żołądek bez skalpela? Dowiecie się tego z najnowszego odcinka programu 36,6°C!

Fot: Iwona Lisowska

Choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca czy otyłość, to już prawdziwa plaga. Chorują coraz zarówno młodzi, jak i starzy. Jak z walczyć z chorobami tego typu? Czy dieta wystarczy, aby odzyskać zdrowie? Odpowiedzi na te pytania poznacie już w najbliższą sobotę, 4 maja, w najnowszym odcinku programu 36,6°C! O czym jeszcze będzie mowa?

Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek nie boją się trudnych tematów. W najnowszym odcinku programu 36,6 wspólnie z ekspertami zastanowią się dlaczego tak niechętnie oddajemy swoim bliskim narządy do przeszczepu. Dowiecie się także jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy osobie, która straciła przytomność. O czym jeszcze będzie mowa w najnowszym odcinku programu 36,6°C?

Jak wygląda przeszczep nerki?

Przeszczep nerki to trudny i bardzo wymagający zabieg. Najwięcej trudności przysparza lekarzom nie skomplikowana operacja, ale znalezienie odpowiedniego dawcy, na przykład w rodzinie pacjenta wymagającego przeszczepu. O tym jak wygląda procedura poszukiwania dawców spoza rodziny i dlaczego w Polsce wykonuje się tak mało przeszczepów nerek opowiedzą transplantolodzy prof. Dariusz Janczak i dr hab. n. med. Dorota Kamińska.

Czy dieta wyleczy cukrzycę?

Cukrzyca typu 2 uznawana jest za chorobę cywilizacyjną. Z roku na rok przybywa nie tylko chorych, ale też osób zagrożonych cukrzycą, głównie z powodu złych nawyków żywieniowych i trybu życia. Mimo że walka z chorobą nie zawsze jest łatwa, to w niektórych przypadkach wystarczy zmienić dietę, aby całkowicie ją wyleczyć. W programie poznacie Edytę, która właśnie w ten sposób walczyła z cukrzycą. Jej zmagania nadzorował prof. Krzysztof Łabuzek. Jak jej poszło? Dowiecie się tego już w najbliższą sobotę, 4 maja, o godzinie 18.00!

Operacja bez skalpela

Otyłość to choroba, która może doprowadzić nawet do śmierci pacjenta. U tych chorych, u których wszystkie metody leczenia zwiodły wykonuje się operacje bariatryczne, czyli zmniejszające żołądek. Od niedawna takie operacje wykonywane są metodą przezustną. To właśnie przez usta, a potem przez przełyk - wprowadzane jest specjalne narzędzie, którym chirurg zmniejsza żołądek od środka. Jak wygląda taki zabieg? U kogo można o wykonać? Opowie o tym, w rozmowie z Ewą Drzyzgą, Artur Reiter, gastroenterolog.

Zobacz film i dowiedz się o czym będzie mowa w najnowszym odcinku programu 36,6°C:

Zobacz film: O czym będzie mowa w najnowszym odcinku programu 36,6? Źródło: 36,6

#jembozdrowe: Co podać dziecku na drugie śniadanie?

Ewa Drzyzga wraz z wieloma ekspertami, w ramach cyklu #jembozdrowe, dba o to, żeby dzieci już od małego nabierały dobrych nawyków żywieniowych. W trakcie rozmowy z dietetyczką dr Joanną Myszkowską – Ryciak, Ewa poruszy temat drugich śniadań. Co najzdrowiej zapakować do tornistra dziecku, żeby miało siłę do nauki? Co lepsze do zjedzenia na długiej przerwie: pączek czy drożdżówka? Oglądajcie ostatni odcinek piątego sezonu programu 36,6 °C już w sobotę, 4 maja, o godzinie 18.00!

Więcej informacji o akcji #jembozdrowe znajdziecie tutaj.

Data aktualizacji: 30.04.2019,
Opublikowano: 29.04.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej