Jak złagodzić ból i leczyć złamanie kręgosłupa?

Zobacz film: Jak złagodzić ból i leczyć złamanie kręgosłupa? Źródło: 36,6.

Do uszkodzenia kręgosłupa może dojść z wielu powodów. Na szczęście medycyna coraz częściej radzi sobie z tego rodzaju problemami i przynosi ulgę chorym, którzy niejednokrotnie muszą zmagać się z bardzo silnym i trudnym do zniesienia bólem. Jednym ze sposobów leczenia złamań kręgosłupa jest tzw. cementoplastyka. Na czym polega ten zabieg?

Złamany kręgosłup podczas ruchu ugina się i podrażania stawy oraz nerwy. Tym samym, chorzy odczuwają ból, którego nie można uśmierzyć lekami czy maściami przeciwbólowymi. Dlatego przy tego typu schorzeniach, kluczowe jest ustabilizowanie złamanych kręgów. Aby to zrobić wykonuje się tzw. cementoplastykę. Zabieg polega na wprowadzeniu w miejsce złamania specjalnego cementu, który ponownie zespala ze sobą uszkodzone kości.

Cementowania nie wykonuje się w sytuacji, gdy złamanie już się zagoiło i doszło do nieodwracalnych zmian. Dlatego bardzo ważne jest to, aby chory jak najszybciej trafił do lekarza i został prawidłowo zdiagnozowany. W przeciwnym razie, na wykonanie cementoplastyki może być już za późno lub powrót do pełnego zdrowia będzie trwał znacznie dłużej. Warto zaznaczyć, że cementoplastyka jest zabiegiem refundowanym i można go wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że do złamania kości nie dochodzi tylko wskutek wypadku czy urazu. Często są one spowodowane osteoporozą, schorzeniem, które stopniowo zmniejsza gęstość kości, przez co stają się one słabsze i bardziej podatne na uszkodzenia czy złamania.

Kości osoby chorej na osteoporozę przypominają sito. Zdarza się, że  zwykłe czynności, jak kichanie, czy siadanie mogą zmiażdżyć kość i doprowadzić do jej złamania. Takiemu uszkodzeniu kości towarzyszy przeszywający i bardzo silny ból.

Przyjęło się mówić, że osteoporoza dotyka przede wszystkim kobiety po menopauzie, ale to nie do końca prawda. Specjaliści zgodnie podkreślają, że struktura kości zmienia się po sześćdziesiątym roku życia, tym samym osteoporoza może pojawić zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Nie zawsze jednak ma ona związek z wiekiem. W niektórych przypadkach, zmiany w układzie kostnym, a w konsekwencji osteoporoza, to skutek toczących się od pewnego czasu w organizmie patologicznych zmian lub długiego przyjmowania niektórych leków

Zobacz film: Jak wyglądają kości zniszczone przez osteoporozę? Źródło: 36,6.







Data aktualizacji: 12.04.2018,
Opublikowano: 11.04.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej