Koronawirus. Jak zachowywać się w pomieszczeniach, by zmniejszyć  ryzyko zakażenia?

Fot: martin-dm /  gettyimages.com

Do zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dochodzi najczęściej w przestrzeniach zamkniętych, gdy mamy bezpośredni kontakt z osobą zarażoną. Ale nie tylko wtedy. Badacze sprawdzili, jak wirus zachowuje się w pomieszczeniach i podpowiadają, co zrobić, by ryzyko zarażenia było jak najmniejsze.

Koronawirus SARS-CoV-2 może utrzymywać się przez pewien czas w powietrzu, dlatego przebywając w pomieszczeniu zamkniętym, należy zachować wszelkie środki ostrożności - nawet wtedy, gdy nie mamy  bliskiego kontaktu z innymi ludźmi. Trzeba także zadbać o odpowiednią wentylację. Badania przeprowadzone przez naukowców z Clarkson University  pokazują, że zła wentylacja zwiększa ryzyko zakażenia.

Koronawirus. Jak wirus zachowuje się w pomieszczeniu?

Aby sprawdzić zachowanie wirusa w zamkniętych pomieszczeniu, badacze w pokoju o wymiarach 7 na 9 metrów rozpylili aerozol imitujący koronawirusa. Następnie specjalnymi czujnikami monitorowali jego rozprzestrzenianie się w pomieszczeniu. Eksperyment pokazał, że wirus dotarł do końca sali w przeciągu 15 minut i tam też stężenie wirusa było 10 razy mniejsze w porównaniu z miejscem, w którym rozpylono aerozol.

Najwięcej cząsteczek utrzymywało się w rogach pomieszczeniach, czyli tam, gdzie cyrkulacja była najsłabsza. W ocenie badaczy, dzięki tej wiedzy możemy lepiej chronić się przed ewentualnym zakażeniem.  

Jak zminimalizować zakażenie w pomieszczeniu?

1. Sprawdź stan wentylacji

Każda wentylacja powinna być regularnie sprawdzana i czyszczona. Początek jesieni to doskonały moment na dokładniejsze przyjrzenie się przewodom wentylacyjnym. Badacze dowiedli, że sprawna wentylacja w ciągu 30 minut oczyszcza powietrze aż z 95 proc. potencjalnie groźnych cząsteczek. Działanie wentylacji i szybkość, z jaką usuwa ona szkodliwe dla zdrowia cząsteczki, można przyspieszyć stosując odpowiednie filtry. Pomoże także częste wietrzenie pomieszczenia.

Zobacz także: Czy oczyszczacze powietrza i klimatyzacje pomagają w walce z koronawirusem?

2. Unikaj kontaktu z osobami, które mają objawy infekcji

Dystans społeczny to najlepsza forma ochrony przed zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. O jego trzymaniu trzeba pamiętać zwłaszcza w pomieszczeniu. Dodatkowo badacze zalecają, aby nie zbliżać się do osób, które mają pierwsze objawy infekcji.

3. Nie siadaj w pobliżu wylotu wentylatora

W ocenie naukowców osoba, która siedzi blisko wentylatora, jest bardziej narażona na zakażenie. Dzieje się tak, ponieważ wszystkie unoszące się w powietrzu cząsteczki z całego pomieszczenia będą przelatywać obok niej.

4. Unikaj małych pomieszczeń i tych ze słabą wentylacją 

Przebywanie w takich pomieszczeniach znacząco podnosi ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Dlatego badacze zachęcają do tego, aby nie korzystać z windy, a na spotkania wybierać większe pomieszczenia, w których przepływ powietrza jest lepszy.

5. Nie siadaj w kątach czy rogach sali

Eksperyment pokazał, że to właśnie tam przepływ powietrza jest najsłabszy i w tych miejscach gromadzi się najwięcej groźnych patogenów. Tym samym siadanie w rogu sali zwiększa ryzyko zakażenia.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o testach na COVID-19:

Zobacz film: Jak rozpoznać zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 14.10.2020,
Opublikowano: 14.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej