Jak wzmocnić naczynia krwionośne? Przyczyny słabych naczyń krwionośnych

Fot: gilaxia / gettyimages.com

Naczynia krwionośne stanowią podstawową część układu krążenia. Służą przede wszystkim do transportowania krwi przez organizm. Nieprawidłowa dieta, zażywane leki i choroby mogą doprowadzić do ich uszkodzenia.

Naczynia krwionośne dzieli się na tętnice, żyły i naczynia włosowate. Są to delikatne struktury, które mogą ulec uszkodzeniu. Nierzadko dochodzi do pękania, rozszerzenia lub zwężania naczyń krwionośnych. Najbardziej widoczne są zmiany powstałe na nogach czy twarzy (tzw. cera naczynkowa). Wzmocnienie naczyń krwionośnych zapewniają zarówno specjalistyczne, jak i domowe rozwiązania.

Naczynia krwionośne – rodzaje

Naczynia krwionośne stanowią jeden z podstawowych elementów układu krwionośnego człowieka. Należą do nich:

  • tętnice – grubościenne naczynia transportujące krew pod dużym ciśnieniem z serca, która kierowana jest do wszystkich tkanek ciała, dzięki czemu dostarczają tlen i substancje odżywcze do narządów wewnętrznych i regulują ciśnienie krwi;
  • naczynia włosowate – cieniutkie naczynia, przez ścianę których odbywa się wymiana substancji między krwią a otaczającymi ją tkankami, która odbywa się na zasadzie dyfuzji, filtracji i resorpcji;
  • żyły – tworzą pojemnościowy, niskociśnieniowy układ, doprowadzają krew z tkanek z powrotem do serca.

Przyczyny słabych naczyń krwionośnych

Istnieje wiele rozmaitych przyczyn, które odpowiadają za słabe naczynia krwionośne, wśród których na uwagę zasługują zwłaszcza: niedobory witaminowe, mała aktywność fizyczna, nadmierna masa ciała, nieprawidłowy sposób odżywiania, palenie papierosów, starszy wiek, zaburzenia hormonalne i uraz mechaniczny. Zmiany w naczyniach krwionośnych mogą zachodzi na skutek trwającej choroby, np. choroby niedokrwiennej serca, Jest ona konsekwencją miażdżycy, czyli zmian zwyrodnieniowo-wytwórczych w błonie wewnętrznej i środkowej tętnic powodujących zwężenie naczynia krwionośnego.

Kruche naczynia mogą się pojawić w przebiegu cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, zapalenia nerek i reumatyzmu. Nierzadko uwarunkowane są genetycznie. Z kolei ich przenikalność jest zwiększona podczas stanu zapalnego.

Zobacz nasz film i dowiedz się co sprzyja pękaniu naczynek

Zobacz film: Skóra naczynkowa - co sprzyja pękaniu małych naczyń krwionośnych? Źródło: Klinika urody.

Objawy słabych naczyń krwionośnych

Słabe naczynia krwionośne mogą dawać objawy takie jak: siniaki, wybroczyny, zasinienie, krwawienie z nosa, wzmożone krwawienie miesiączkowe, trudne do opanowania krwotoki, wewnętrzne krwotoki i obrzęk. Kruche naczynia krwionośne stają się mało elastyczne, dochodzi do zmniejszenia w nich napięcia, co znacznie utrudnia swobodny przepływ razem z krwią niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu składników odżywczych i tlenu.

Pękające naczynia krwionośne

Problematyczne są zwłaszcza pękające naczynka krwionośne na twarzy. Jest to dość częsta przypadłość, z którą zmagają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni niemalże w każdym wieku, a zwłaszcza ludzie starsi. Mówi się wówczas o cerze naczyniowej. Jest to problem medyczny i kosmetyczny. Charakteryzuje się rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, rumieniem, uczuciem rozgrzania, pieczenia i ściągnięcia. Mogą się pojawić także zmiany zapalne, np. obrzęk, krosty, grudki i guzki. Skóra staje się zaczerwieniona, sucha i wrażliwa.

Problem skóry naczyniowej nie ogranicza się wyłącznie do twarzy, może obejmować także szyję i dekolt. Za pękające naczynia krwionośne odpowiada zwłaszcza nadwrażliwość na niektóre czynniki zewnętrzne, takie jak produkty spożywcze czy czynniki atmosferyczne. Skóra twarzy jest wrażliwa na wahania temperatury, działanie mrozu i wiatru oraz długotrwałe lub zbyt intensywne opalanie. Pękanie naczynek może być związane ze zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu lub czynnikami emocjonalnymi.

Czym wzmocnić naczynia krwionośne?

Słabe naczynia krwionośne można wzmocnić, zażywając specjalne suplementy diety, które ponadto podnoszą odporność organizmu i przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu. Zazwyczaj mają one postać tabletek. W ich składzie można znaleźć takie składniki jak: witamina C (uszczelnia naczynia krwionośne, wspiera prawidłową produkcję kolagenu, wzmacnia napięcie naczynek, niweluje zaczerwienienie, poprawia cyrkulację krwi), cynk, selen i rutyna (reguluje napięcie, elastyczność i przepuszczalność oraz zapobiega pękaniu naczyń włosowatych). Konieczne jest suplementowanie witaminy E, która wzmacnia i uelastycznia naczynia krwionośne oraz obniża krzepliwość krwi. Jeśli mamy do czynienia z pękającymi naczyniami krwionośnymi na nogach, należy dbać o częste unoszenie kończyn, ograniczenie pozycji stojącej i noszenie pończoch uciskowych. Nierzadko jedynym rozwiązaniem są interwencje chirurgiczne.

Zobacz nasz film i poznaj przepis na najlepszą maseczkę dla cery naczynkowej

Zobacz film: Domowa maseczka dla skóry naczynkowej. Źródło: Klinika urody.

Jak wzmocnić naczynia krwionośne?

Warto sięgnąć po zioła wzmacniające naczynia krwionośne, takie jak wąkrota azjatycka, wyciąg z kasztanowca, miłorząb japoński, oczar wirginijski, nostrzyk żółty, ruszczyk kolczasty i arnika górska. Usprawniają one przepływ krwi przez zmienione chorobowo naczynia, wspomagają drenaż naczyń, uszczelniają i zapobiegają ich pękaniu, poprawiają mikrokrążenie i zmniejszają napięcie ścian naczyń krwionośnych. Mają działanie przeciwzapalne, przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe.

Jak wzmocnić naczynia krwionośne na twarzy?

Do pielęgnacji skóry naczyniowej przeznaczona jest cała seria kosmetyków, które wzmacniają naczynka krwionośne i zapobiegają ich pękaniu. Redukują podrażnienia i działają przeciwrumieniowo, przeciwdziałają rozszerzaniu się naczyń krwionośnych i zmniejszają ich przepuszczalność. Chronią przed drażniącym wpływem czynników zewnętrznych. Środki te mają zazwyczaj formę kremu. Należy ponadto chronić twarz przed szkodliwym działaniem promieni UV. Pomocna jest odpowiednia dieta bogata w owoce i warzywa, a uboga w ostre i gorące potrawy. Do mycia twarzy należy używać delikatnych kosmetyków. Zaleca się także stosowanie lampy sollux.

Bibliografia:

1. Traczyk W.Z., Fizjologia człowieka w zarysie, Warszawa, Wydawnictwo lekarskie PZWL, 2013.

2. Zielińska A., Nowak I., Tokoferole i tokotrienole jako witamina E, „CHEMIK”, 2014, 68(7), s. 585–591.

3. Janda K., Lach O., Cera naczyniowa – przyczyny, pielęgnacja, leczenie, „Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu”, 2014, 1(38), s. 48–54.

4. Karłowicz-Bodalska K., Rudkowska E., Han-Marek M., Leki naturalne o działaniu ochraniającym ściany naczyń krwionośnych, „Postępy Fitoterapii”, 2006, 1, s. 47–60.

Jak skutecznie leczyć żylaki? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Metoda leczenia żylaków: klejenie żylaków. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 31.12.2018,
Opublikowano: 25.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej