Zadowolenie z życia seksualnego Polaków
W raporcie widoczne są różnice międzypokoleniowe, które mogą świadczyć o zmianie obyczajowej wśród Polaków. Z badania wynika, że 30- i 40-latkowie stali się podobni do 20-latków i są bardziej zadowoleni ze swojego życia seksualnego, bo aż 70% badanych. 53% młodych Polaków jest zadowolonych ze swojego życia seksualnego i 36% osób w wieku 50+. Wg statystyk większą przyjemność z seksu czerpią mężczyźni (55%), niż kobiety (49%).
Badania wskazują także, że co raz więcej kobiet uczęszcza na zajęcia i warsztaty edukacyjne z seksualności, ponieważ chcą zwiększać swoją świadomość seksualną.
Ogólny procent zadowolenia z życia seksualnego Polaków spada, ale jednocześnie wyraźnie widać, że społeczeństwo poszukuje i eksperymentuje w seksie.
Przeczytaj także: Jak seks wpływa na nasze zdrowie?
Gra wstępna i średni czas stosunku Polaków
Raport wskazuje, że długość stosunku spadła z 18 minut do 14 minut, a gra wstępna skróciła się z 20 minut do 15 minut. Wpływ na to ma „korporacyjny” model życia – skoro cały czas się śpieszymy, to w seksie także.
Seks oralny, analny i masturbacja Polaków
Wzrost zainteresowania Polaków seksem oralnym i masturbacją jest widoczny zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Zainteresowanie seksem oralnym zadeklarowało 65% mężczyzn i 63 % kobiet. W 2005 roku było to odpowiednio 50% mężczyzn i 35% kobiet, co oznacza, że u kobiet fascynacja seksem oralnym wzrosła prawie dwukrotnie.
Liczba osób uprawiający seks analny również wyraźnie wzrasta. W 2005 roku mężczyzn mających takie doświadczenia było 16% oraz 12% kobiet, a obecnie jest 22% mężczyzn oraz 20% kobiet.
W 1997 roku doświadczenia masturbacji miało za sobą 73% mężczyzn w i 38% kobiet w wieku 18 - 49 lat. Dwadzieścia lat później z tą formą aktywności seksualnej miało styczność 83% mężczyzn i 49% kobiet.
Opinię o tym, że nie ma nic złego w uprawianiu seks oralnego, który jest jedną formą aktywności seksualnej podziela 66% mężczyzn i 58% kobiet w wieku 18+.
Przeczytaj także: Seks analny - jak się przygotować do stosunku?
Związki Polaków
80% dorosłych Polaków deklaruje, że przeżyła prawdziwą miłość. Wśród 18 -29-latków prawdziwej miłości doświadczyło 54%.
Jednocześnie prawie 30% kobiet i 16% mężczyzn będących obecnie w związku stałym przyznało, że współżyło seksualnie z partnerem/ką mimo, że nie miało na to ochoty.
Jak zdradzają Polacy?
19% Polaków i 14% Polek uważa, że będąc w stałym związku można być jednocześnie w innym długotrwałym związku, czyli mieć romans. Równocześnie 10% kobiet i 10% mężczyzn potwierdza, że będąc w stałym związku (trwającym dłużej niż 6 miesięcy) byli w innym stałym, równoległym związku.
Alkohol i okoliczności sprzyjają zdradzie. W 25% przypadków, do seksu poza stałym związkiem doszło po spożyciu dużej dawki alkoholu,, a 4% wskazało, że doszło do tego po tym, jak „urwał się im film”.
Raport wskazuje, że do zdrady najczęściej dochodzi w czasie urlopu bez partnera (26% zdradzających), w czasie wyjazdów służbowych (17 %), w biurze / zakładzie pracy (15%), w trakcie wyjazdów integracyjnych (11%) lub podczas dłuższego wyjazdu związanego z wyjazdem zarobkowym w Polsce, ale też za granicą (10%).
Przeczytaj także: Jak zdradzają Polacy? Raport
Życie seksualne singli w Polsce
23% singli w Polsce deklaruje, że utrzymuje związki o charakterze czysto seksualnym, z czego większość to mężczyźni, a przewaga znowu jest widoczna w grupie 30- 40 latków.
Obecność aplikacji randkowych jest widoczną zmianą obyczajową, która już na stałe wpisała się w polską rzeczywistość: ułatwia kontakty seksualne i eksperymentowanie, na wyciągnięcie ręki możemy flirtować oraz umawiać się na seks.
Sprawność seksualna polskich mężczyzn
Sprawność seksualna mężczyzn, rozumiana jako możliwość osiągania i utrzymania erekcji jest dla mężczyzn bardzo istotna. Większość definiuje ją jako wyznacznik swojej wartości.
Opinię o tym, że mężczyzna nie jest w pełni wartościowy gdy ma trudności z osiągnięciem i utrzymaniem erekcji podziela 40% Polaków w wieku 18+ i tylko 23% kobiet.
Przeczytaj także: Problemy z erekcją - przyczyny i leczenie
Obawy i niepokoje związane z odbyciem stosunku seksualnego
W swym życiu seksualnym prawie co drugi Polak (46%) i ponad połowa Polek (58%) mieli obawy, które utrudniały im odbywanie stosunków seksualnych.
Najczęściej były one związane ze zmęczeniem i stresem, ale też obawą przed niechcianą ciążą. Mężczyźni dodatkowo obawiają się tego, że nie sprawdzą się w seksie, a kobiety uważają, że ich ciało jest nieatrakcyjne.
Po raz pierwszy w historii odkąd profesor Izdebski prowadzi badania nad seksualnością Polaków, stres i zmęczenie są na pierwszym miejscu jeśli chodzi o powód obniżonej ochoty na seks.
Natomiast Polki wstydzą się, że nie mają orgazmów, płaczą podczas orgazmów (ponieważ nigdy o czymś takim nie słyszały), wstydzą się, że miały zbyt dużo lub zbyt mało partnerów.
Raport wskazuje, że Polki mają ogromne kompleksy na punkcie swojego ciała i oceniają swój wygląd najgorzej ze wszystkich Europejek (szczególnie, jeśli chodzi o nastolatki). Podczas seksu, zamiast skupiania się o przyjemności, myślą o tym, czy widać ich fałdki albo cellulit.
Wzrasta procent ryzykownych zachowań seksualnych Polaków
Wzrost ryzykownych zachowań seksualnych wśród młodych Polaków, profesor Izdebski upatruje w analizie ich stylu życia. Pracujący w korporacjach, dobrze zarabiający, zestresowani młodzi Polacy czują potrzebę, by w weekend odreagować i rozładować swój popęd - nawet w bardzo lekkomyślny sposób. Świadomi zagrożeń, pozwalają sobie na ryzykowne zachowania, dając sobie na to mentalne przyzwolenie.
Przeczytaj także: Friends with benefits - kim jest przyjaciel do łóżka?
Zobacz także video: Seksuolog - czym się zajmuje i kiedy warto umówić się na wizytę?