"Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić, to chodzenie z dzieckiem za rękę" - z fizjoterapeutką rozmawiamy o zdrowiu fizycznym maluchów

Getty Images

Choć życie w naszym kraju powoli wraca do normy, wizyty w niektórych miejscach jeszcze długo nie będą przypominać tych sprzed pandemii. Zresztą najlepszym przykładem może być spotkanie z fizjoterapeutą. Jak dziś wygląda więc rehabilitacja? Posłuchaj naszej rozmowy z ekspertem.

Od 4 maja pacjenci ponownie mogli zacząć korzystać z usług fizjoterapeutów. I choć zielone światło zapaliło się nad bezpośrednim kontaktem z rehabilitantem, okazuje się, że zainteresowanie konsultacjami online nie maleje. Jak dziś wygląda wizyta u fizjoterapeuty – zarówno online jak i offline? Na ten temat porozmawialiśmy z ekspertem, Ritą Calderaro – Poczmańską.

Przeczytaj też: "Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty w czasie pandemii?

Jak tłumaczy bohaterka naszej rozmowy, wizyta rehabilitacyjna wygląda dziś nieco inaczej, aniżeli trzy miesiące temu. Stosowane są oczywiście zwykłe środki bezpieczeństwa, czyli praca w maseczkach i przyłbicach. Oczywiście fizjoterapeuta dezynfekuje też ręce. Rita Calderaro – Poczmańska zwraca też uwagę, że sama zmniejszyła dzienną liczbę przyjmowanych w gabinecie pacjentów, a ponad to robi pół godzinne przerwy między wizytami. Ten czas wykorzystuje między innymi po to, by wywietrzyć i zdezynfekować pomieszczenie.

Jak wygląda konsultacja online u fizjoterapeuty?

Fizjoterapeutka zdradza, że każdy może mieć swój własny wzorzec działania. Ona, jako rehabilitant dziecięcy, opiera konsultację online przede wszystkim na kontakcie z rodzicami.

Najpierw rozmawiam z rodzicami pacjentów i zbieram szczegółowy wywiad na temat dziecka - na temat okresu porodowego, okołoporodowego i dotychczasowego życia malucha. Następnie proszę rodziców o nagrywanie bardzo konkretnych filmów – w zależności od tego, jaka jest przyczyna konsultacji. Rodzice nagrywają filmiki i je przesyłają. […] Oddzwaniam do rodziców, opowiadam, co dostrzegłam albo czego nie dostrzegłam u malucha. Przedstawiam cele terapii i co będziemy robić. Później ja tworzę filmiki instruktażowe dla rodziców. Rodzice potem nagrywają i pokazują, jak wykonują z dzieckiem te ćwiczenia, żebym mogła zweryfikować, czy one są dobrze wykonywane. Dokładność i precyzja jest bowiem kluczowym elementem skuteczności terapii – tłumaczy Rita Calderaro – Poczmańską.

Przeczytaj też: Jak prawidłowo podnieść i położyć dziecko? Zapytaliśmy eksperta

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się rodzice? Czy konsultacje rehabilitacyjne online to przyszłość? Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie zobacz to wideo!

Źródło: Zdrowie

Jak zachować zdrowie fizyczne dziecka w czasie pandemii?

Rita Calderaro – Poczmańską twierdzi, że można wymyślić mnóstwo zabaw w warunkach domowych – nawet na małej powierzchni. Tego typu zabawy pomogą zachować zdrowie fizyczne naszych maluchów. Istotne jest to, by nie zajmować ich tabletem czy laptopem.Najlepszą opcją - szczególnie że lato zbliża się wielkimi krokami - jest ruch na świeżym powietrzu.

Bierzemy rower czy idziemy do lasu na wycieczkę. Robimy różne zabawy ruchowe – podchody, skaczemy, wspinamy się, chodzimy po poprzewracanych pniach drzew. W drodze do lasu idziemy po krawężnikach. To jest cudowne ćwiczenie na stabilizację stawów skokowych i na równowagę. Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić, to chodzenie z dzieckiem za rękę. Dziecko ma biegać, dziecko ma skakać. Dziecko ma być cały czas aktywne - mówi fizjoterapeutka. 

Przeczytaj też: 3 cenne wskazówki, które dostaliśmy od dziecięcej fizjoterapeutki

Potrzebujesz inspiracji, jeśli chodzi o zabawy z dzieckiem w domu? Nasza ekspertka podała nam kilka przykładów, które zrobicie razem na każdej przestrzeni. Sprawdź!

Źródło: Zdrowie

Kim jest Rita Calderaro-Poczmańska?

Nasza ekspertka od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dziecięcą. Rita jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji dzieci i niemowląt w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jest również certyfikowanym terapeutą i diagnostą integracji sensorycznej (SI). Chętnie bierze udział w akcjach edukacyjnych jako ekspert.

Data aktualizacji: 02.06.2020,
Opublikowano: 01.06.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej