Jak wygląda skręcona kostka i ile trwa rehabilitacja pourazowa? Mechanizm i objawy kontuzji

Fot. skynesher / Getty Images

Skręcona kostka powstaje na skutek przekroczenia naturalnego zakresu ruchu w stawie skokowym. Należy do grupy najczęstszych urazów kończyny dolnej. Objawy skręcenia kostki to bolesne dolegliwości i ograniczenia związane z ruchomością stawu. Rehabilitacja trwa zwykle kilka tygodni.

Leczenie skręcenia kostki najczęściej uwzględnia nieinwazyjne metody i jest niezbędne do odzyskania pełnej sprawności motorycznej nogi, choć kontuzja ma tendencję do nawracania. W celu uniknięcia powikłań oraz jako uzupełnienie procesu terapeutycznego z powodzeniem praktykuje się domowe sposoby na skręconą kostkę.

Skręcenie kostki – mechanizm powstania

Określenie „skręcona kostka” oznacza przekroczenie fizjologicznego zakresu ruchu w stawie skokowym, powodujące uszkodzenia torebki stawowej i tkanek okołostawowych o różnym nasileniu. Mechanizm skręcenia kostki polega na zadziałaniu większej siły niż zdolności adaptacyjne struktur stawu. Prowadzi do nagłego wymuszenia zwiększonej elastyczności włókien kolagenowych. Rozległa opuchlizna kostki oraz dolegliwości bólowe różnego natężenia to pierwsze objawy kontuzji. Pojawiają się natychmiast po zdarzeniu, choć z upływem czasu zwykle dochodzą kolejne.

Skręcenie kostki ocenia się w trzystopniowej skali, przy czym:

  • I stopień oznacza nadmierne rozciągnięcie aparatu więzadłowo-torebkowego;
  • II stopień to kontuzja z częściowym uszkodzeniem ciągłości włókien tkanek stawowych;
  • III stopień cechuje się całkowitym przerwaniem spójności stawu, przebiegającym z zaawansowaną niestabilnością stawu.

Jak długo trwa skręcenie kostki? Do urazu dochodzi w ciągu kilku sekund. W większości przypadków postępuje on od strony krawędzi zewnętrznej stopy.

Zobaczcie także, na czym polega deformacja stawów:

Zobacz film: Deformacja stawów - na czym polega RZS? Źródło: 36,6

Jak długo boli skręcona kostka?

Wszelkie dolegliwości związane z urazem utrzymują się tym dłużej, im dłużej zwleka się z podjęciem leczenia. Po zastosowaniu środków przeciwbólowych i zimnych okładów tuż po zdarzeniu objawy doraźnie ustępują, choć do czasu pełnej regeneracji tkanek mogą nawracać. Każdorazowe skręcenie kostki zwiększa ryzyko powtórzenia się urazu ze względu na osłabienie struktur torebki stawowej, wtórną niestabilność tkanek oraz przedwczesne zużywanie się powierzchni stawowych, sprzyjających chorobom zwyrodnieniowym stawu. Na skutek skręcenia kostki można ubiegać się o odszkodowanie, którego wysokość uzależniona jest od rozmiaru uszczerbku na zdrowiu i okoliczności zdarzenia. Skręcenie kostki należy różnicować ze zwichnięciem. W jego przebiegu dochodzi do przemieszczenia powierzchni stawowych między stawem skokowym a piszczelowym, manifestującego się znaczną deformacją stawu.

Skręcenie kostki u dziecka

Skręcona kostka u dzieci występuje znacznie rzadziej niż u osób dorosłych ze względu na elastyczny i mniej podatny na odkształcenia aparat ruchu. Również proces regeneracji w tej grupie wiekowej przebiega sprawniej, choć okoliczności i mechanizm urazu są zbliżone. Skręceniu kostki sprzyjają m.in.: dynamiczne zabawy ruchowe i aktywność fizyczna na niestabilnym i nierównym podłożu, brak rozgrzewki przed treningami sportowymi, upadek lub zeskok z wysokości, a także utrata równowagi podczas nieumiejętnego lub nierozważnego chodzenia w butach na wysokim obcasie.

Skręcenie kostki – objawy

Dominującymi objawami skręcenia kostki są rozległa opuchlizna stawu oraz dolegliwości bólowe o różnym natężeniu, nasilające się podczas próby wykonania ruchu oraz dotyku okolicy kontuzji. Ponadto uraz wywołuje:

  • miejscowe ocieplenie skóry;
  • wtórne ograniczenie mobilności stawu skokowego;
  • niestabilność stawu oraz upośledzenie chodu;
  • miejscową zmianę zabarwienia skóry na skutek wylewu śródstawowego krwi; kolor zależy od etapu wchłaniania wybroczyny do ustroju.

Co robić, gdy zdarzy się uraz?

Leczenie skręcenia kostki zależy od stopnia zaawansowania urazu i kondycji fizycznej pacjenta przed wypadkiem. W większości przypadków prowadzi się leczenie zachowawcze, ukierunkowane na łagodzenie objawów, regenerację rozciągniętych tkanek oraz profilaktykę kontuzji w przyszłości. Domowe sposoby na skręconą kostkę, takie jak okłady z liści kapusty, masaże lodem czy elewacja (unoszenie) kończyny, mogą stanowić dopełnienie metod terapeutycznych. Na ograniczenie ryzyka wystąpienia powikłań oraz czas trwania rehabilitacji wpływa również szybkość i jakość udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu.

Leczenie i rehabilitacja skręcenia kostki

Tok postępowania leczniczego bazuje na rozległości zmian pourazowych. W różnym stopniu zaleca się:

  • zaprzestanie aktywności fizycznej i odciążanie kończyny; w tym celu niezbędny jest stabilizator na skręconą kostkę, unieruchamiający aparat chodu na co najmniej 14 dni, bądź obuwie z wysoką cholewką; gips na skręconą kostkę zleca się przy kontuzji II stopnia na ponad 20 dni;
  • zabiegi fizjoterapeutyczne, uwzględniające krioterapię miejscową, pole magnetyczne oraz kinezyterapię, czyli czynne i bierne ćwiczenia na skręconą kostkę oraz ćwiczenia w wodzie;
  • farmakoterapię przeciwbólową i przeciwzapalną;
  • zabiegi chirurgiczne rekonstruujące i zespalające rozerwanie struktury stawu.

Bibliografia:

1. Czopik J., „Fizjoterapia w wybranych chorobach tkanek miękkich narządu ruchu”, Emilia, Kraków 2012.

2. Dziak A., „Urazy i uszkodzenia w sporcie”, Kasper, Kraków 2000.

3. Becharz J., „Sportowiec w sytuacji urazu fizycznego”, AWF Kraków, Kraków 2008.

Data aktualizacji: 16.08.2019,
Opublikowano: 16.08.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej