Rodzic powinien być blisko. Jak wygląda opieka nad dzieckiem w czasie pandemii?

Fot: Tom Merton / gettyimages.com

Choroba dziecka i pobyt w szpitalu to dla każdego rodzica wyjątkowo trudny czas. Długie godziny przy łóżku dziecka, oczekiwanie na badania, a przede wszystkim strach o to, co będzie dalej. Niestety wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 sprawił, że rodzice muszą się mierzyć z dodatkowymi ograniczeniami. Jak wygląda opieka nad dzieckiem w czasie pandemii?

Wciąż rosnąca liczba osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 spowodowała ze nasza codzienność bardzo się zmieniła. Wyjścia z domu są dopuszczalne tylko w ściśle określonych przypadkach, a spotkania towarzyskie zostały ograniczone tylko do kontaktów z najbliższą rodziną. Wszystkie te obostrzenia zmieniły też codzienność rodziców, którzy mają chore dziecko w szpitalu.

Opieka w czasie zarazy

Kilka dni temu media obiegła informacja, że Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy, który zajmuje się leczeniem małych pacjentów zdecydował, że rodzice chorych dzieci w ogóle nie będą wpuszczani do placówki. Wszystko po to, aby zminimalizować prawdopodobieństwo zakażenia – czy to dziecka, czy personelu medycznego – koronawirusem SARS-CoV-2. Taka decyzja spotkała się z oburzeniem rodziców, a także Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Fundacja prosi o interwencję Łukasza Szumowskiego, Ministra Zdrowia.

#zostanzemna

Podobne obostrzenia wprowadził Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 1 w Rzeszowie. Szpital po ogłoszeniu przez rząd stanu epidemii zakazał rodzicom odwiedzin dzieci, które są zakażone koronawirusem SARS-CoV-2. Z decyzją placówki nie zgadza się dr Małgorzata Stefańska, pediatra i neonatolog, kierownik kliniki neonatologii. Aby skłonić władze szpitala do zmiany zdania lekarka zainicjowała akcję #zostanzemna. Specjalistka uważa, że rozdzielanie dziecka chorego na COVID-19 z rodzicem nie przyniesie niczego dobrego.

Zdaniem lekarki jeśli dziecko ma COVID-19 rodzic najprawdopodobniej też choruje. Przede wszystkim jednak dziecko, które ma kontakt z rodzicem jest znacznie spokojniejsze, mniej płacze i szybciej wraca do zdrowia. Obecność rodzica na oddziale to także odciążenie dla personelu, który w obecnej sytuacji ma bardzo dużo pracy.

Czy we wszystkich placówkach obowiązują teraz takie przepisy? Na szczęście nie.

Rodzice mogą być przy chorym dziecku, jednak z uwagi na epidemię konieczne były zmiany – mówi w rozmowie z serwisem zdrowie TVN Katarzyna Gardzińska, rzecznik prasowa Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie.

Brak przyjęć

Od 13 marca placówka zawiesiła przyjęcia planowe do szpitala. Odwołano także wszystkie wizyty zarówno ambulatoryjne, jak i rehabilitacyjne. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy dziecko wymaga natychmiastowej pomocy. Jednocześnie wejście i poruszanie się po budynkach IPCZD jest ograniczone. Niektóre wejścia do budynku zostały całkowicie zamknięte dla rodziców. Przy wejściu pracownik medyczny weryfikuje stan zdrowia pacjenta i opiekuna.

Prosimy także rodziców, aby nawzajem się obserwowali. Jeśli jedno zaczyna mieć objawy infekcji, nalegamy, aby nie przychodził do placówki i zamienił się z drugim rodzicem/opiekunem. Jednorazowo przy dziecku może przebywać tylko jeden rodzic – dodaje rzecznik prasowa.

Pandemia spowodowała, że wyjścia poza oddział także zostały mocno ograniczone, są one możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach, za zgodą lekarza prowadzącego/dyżurnego.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego koronawirus jest aż tak niebezpieczny:

Zobacz film: Koronawirus - jak bardzo jest niebezpieczny? Źródło: 36,6

Jeśli zachodzi konieczność dostarczenia przesyłki (żywność, rzeczy osobiste, etc) należy dostarczyć ją do wejścia głównego IPCZD, gdzie następuje odbiór przez opiekuna pacjenta pozostającego na oddziale IPCZD. W przypadku zamknięcia/ograniczenia dostępu do oddziału przesyłkę odbiera personel oddziału.

Rodzić jest blisko

Mimo że rodzice chorych dzieci nie mogą, aż tak swobodnie poruszać się po szpitalu i znacząco ograniczono czas wizyt, to tak naprawdę jedno z nich cały czas może być blisko dziecka.

Rodzice/ opiekunowie pacjentów hospitalizowanych w Oddziale Intensywnej Terapii I oraz Oddziale Intensywnej Terapii II mają możliwość skorzystania z noclegu w Hotelu Patron na koszt IPCZD. Pozwala to zaoszczędzić czas na dojazdy i kontakt z osobami, które mogą być nosicielami groźnego wirusa. Dodatkowo zapewniamy rodzicom trzy posiłki dziennie – dodaje.

Koronawirus SARs-CoV-2, czyli co?

Patogen wywołuje chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy i prowadzi do zapalenia płuc, które w niektórych przypadkach przechodzi w niewydolność oddechową. Do najbardziej charakterystycznych objawów zakażenia należą wysoka gorączka, duszności, kaszel, bóle mięśni i stawów oraz ogólne osłabienie. Osoby, które mają takie dolegliwości powinny jak najszybciej skontaktować się ze szpitalem zakaźnym lub najbliższą stacją sanepidu.

Data aktualizacji: 30.03.2020,
Opublikowano: 30.03.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej