Jak wygląda leczenie mononukleozy u dzieci i dorosłych?

Image Source/getty images

Mononukleoza jest chorobą zakaźną, określaną często jako „choroba pocałunków”. Nie ma na nią jednego leku. Jak wygląda zatem leczenie mononukleozy?

Mononukleoza najczęściej pojawia się w wieku dziecięcym. Jest to schorzenie zakaźne, przenoszone przez płyny ustrojowe. Odpowiedzialny za powstawanie choroby jest wirus Epsteina-Barr (EBV), który należy do wirusów opryszczki. Leczenie mononukleozy jest podobne do zwalczania większości infekcji wirusowych.

Czym jest mononukleoza?

Mononukleoza należy do zakaźnych schorzeń, którymi można zarazić się przez kontakt z płynami ustrojowymi osoby chorej. Najczęściej do zakażenia dochodzi podczas pocałunku, picia z tego samego naczynia lub jedzenia ze wspólnego talerza. Wirus Epsteina-Barr dostaje się do nabłonka wyściełającego gardło i jamę ustną, po czym wędruje do krwiobiegu. Zgodnie ze statystykami jego nosicielem jest większość populacji. Może on się uaktywnić w momencie spadku odporności. Objawy mononukleozy pojawiają się mniej więcej po upływie miesiąca od zakażenia. W początkowej fazie bywają mylone ze zwykłym przeziębieniem, szczególnie u dzieci. Chory skarży się na złe samopoczucie, katar, ból migdałków, gorączkę, rozbicie, drapanie w gardle i powiększone węzły chłonne w pachwinach.

Mononukleoza u dzieci – przebieg i leczenie

Mononukleoza u dzieci przebiega w sposób dość łagodny. Objawy przypominają grypę ze znacznym powiększeniem węzłów chłonnych. Typowe dla schorzenia są także białe plamy w tylnej części gardła. Gorączka może utrzymywać się wiele dni, i to właśnie ten objaw zwykle jest dla rodziców sygnałem alarmowym i powodem wizyty u lekarza. Czasami występują: nadwrażliwość na światło, niedokrwistość, brak apetytu i opuchnięcie powiek. U większości niemowląt zakażenie wirusem Epsteina-Barr przechodzi bezobjawowo.

Aby rozpoznać mononukleozę, lekarz przeprowadza standardowy wywiad z rodzicem, biorąc pod uwagę wszystkie występujące objawy. Z racji tego, że są one mało specyficzne, koniecznie jest wykonanie badań dodatkowych. Wykonuje się wówczas analizę krwi pomagającą wykryć limfocytozę i leukocytozę. Niemniej zalecane jest badanie w kierunku obecności przeciwciał heterofilnych.

Przyczynowe leczenie mononukleozy u dzieci nie istnieje. Jedyna terapia polega na podawaniu leków łagodzących objawy. Są to najczęściej środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Domowym sposobem na leczenie mononukleozy jest zdrowa dieta bogata w witaminy. Zaleca się spożywanie dużej ilości płynów i odpoczynek, najlepiej leżenie w łóżku. Dziecko powinno powstrzymać się na czas leczenia od aktywności fizycznej. Gdy chorobie towarzyszy małopłytkowość, lekarz może zadecydować o podaniu kortykosteroidów.

Mononukleoza u dorosłych – przebieg i leczenie

Objawy mononukleozy u dorosłych są podobne jak u dzieci, lecz bardziej nasilone. U dorosłych pacjentów częściej dochodzi również do poważnych powikłań, w tym pęknięcia śledziony oraz znacznego powiększenia wątroby. Groźnymi konsekwencjami mononukleozy są: upośledzenie drożności dróg oddechowych, zajęcie szpiku kostnego oraz zapalenie mięśnia sercowego.

Podobnie jak w przypadku mononukleozy u najmłodszych, również postać występująca u ludzi dorosłych nie ma przyczynowego leczenia. Organizm potrzebuje przede wszystkim czasu i odpoczynku, aby poradzić sobie z toczącą się chorobą. Pacjent powinien na czas leczenia prowadzić oszczędny tryb życia i przyjmować leki łagodzące objawy, w tym znoszące gorączkę (np. paracetamol, ibuprofen) i przeciwbólowe. Zaleca się picie dużej ilości płynów, aby nie dopuścić do utraty ważnych w procesie zdrowienia elektrolitów. Na obolałe gardło można stosować tabletki do ssania, warto też płukać jamę ustną wywarem z rumianku. Dieta osoby chorej na mononukleozę powinna być lekkostrawna i jak najmniej obciążająca wątrobę. Należy pamiętać o tym, że chory powinien powstrzymywać się od uprawiania sportu przez co najmniej 4 tygodnie od rozpoczęcia leczenia.

Jeżeli dochodzi do silnego obrzęku dróg oddechowych, zalecane jest podawanie glikokortykosteroidów. Ze względu na brak skuteczności z leczenia wyłączone są antybiotyki. W bardzo rzadkich przypadkach wymagana jest hospitalizacja. Tak dzieje się np. z powodu duszności lub poważnego odwodnienia.

Czy można wyleczyć mononukleozę?

Objawy mononukleozy zazwyczaj mijają po upływie 2–3 miesięcy. Nie oznacza to całkowitej eliminacji wirusa z organizmu. Niestety pozostaje on do końca życia. W tym czasie może być wydalany ze śliną i powodować bezobjawowe zakażenia. Rzadko zdarza się, aby skutkował poważnymi powikłaniami. EBV jest wirusem onkogennym, jednakże nie stwierdzono zależności między przebyciem mononukleozy a ryzykiem zapadalności na nowotwory.

zobacz film: Mononukleoza

źródło:x-news

Bibliografia

1. J. Cozad. Infectious mononucleosis. „Nurse Pract”. 21 (3), s. 14–28, Mar. 1996.

2. J.M. Wrembel, T. Jarmoliński. Mononukleoza zakaźna u dzieci – doświadczenia własne. „Postępy Nauk Medycznych” 6/2016, s. 391–396.

Data aktualizacji: 17.09.2020,
Opublikowano: 17.09.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej