Jak wygląda glista ludzka? – objawy zakażenia, leczenie glisty ludzkiej

Fot: Dan Race / fotolia.com

Glista ludzka jest pasożytem żerującym w jelicie cienkim. Pierwsze objawy zakażenia są niepozorne: występują reakcje alergiczne, złe samopoczucie, stres i bezsenność. Z czasem symptomy stają się coraz bardziej dokuczliwe. Długość dorosłych glist w jelitach może osiągnąć nawet 50 cm!

Glista ludzka (łac. Ascaris lumbricoides) jest pasożytem z grupy nicieni. Zgodnie z różnymi szacunkami, glistą ludzką zaraża się każdego roku od 1% do 18% Polaków, w tym głównie dzieci. Pasożyt trafia do organizmu najczęściej w wyniku braku higieny osobistej, a także zjedzenia nieumytych warzyw i owoców. Glista ludzka każdego dnia składa w jelitach nawet 200 tysięcy jaj!

Charakterystyka glisty ludzkiej

Glista ludzka ma kształt walcowaty i posiada otwór gębowy. Samice osiągają najczęściej długość od 40 do 50 cm, a samce od 15 do 35 cm, choć w przypadkach obu płci mogą zdarzać się większe osobniki. Pasożyty żywią się treścią jelita cienkiego, w którym wylęgają się larwy. Z czasem przenikają one do naczyń krwionośnych i chłonnych, skąd rozprzestrzeniają się po innych narządach wewnętrznych, wnikając m.in. do wątroby i płuc. Dojrzewanie larw glisty ludzkiej trwa ok. 2–3 miesięcy, a żerowanie w organizmie człowieka – nawet rok!

Zakażenie glistą ludzką

Do zakażenia glistą ludzką dochodzi poprzez połknięcie pasożyta. Glista ludzka trafia do organizmu z zakażonym pokarmem lub płynem, najczęściej z nieumytymi warzywami i owocami mającymi kontakt z ziemią, w której znajdowały się larwy glisty ludzkiej. Kolejną przyczyną infekcji może być kąpiel w jeziorze, stawie i nawet nieświadome wypicie niewielkiej ilości znajdującej się w tych zbiornikach wody. Pasożyty mogą trafić do organizmu również w wyniku niedokładnego umycia rąk po pobycie w toalecie.

W przypadku dzieci ryzyko infekcji jest większe i wynika z nieprzestrzegania zasad higieny i np. wkładania brudnych rąk do ust. Dziecko może mieć kontakt z larwami glisty ludzkiej w piaskownicy i na placu zabaw, a stamtąd przenieść je za pośrednictwem zabawek bądź butów do domu.

Zobacz film: Czy odrobaczanie organizmu ma sens? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy zakażenia glistą ludzką

Objawy obecności pasożyta są zależne od odporności zainfekowanego organizmu. Lekarze dzielą objawy glistnicy na okres wędrówki larw i żerowania dorosłych pasożytów w organizmie. I tak pierwszymi objawami glistnicy są: pogorszenie samopoczucia, stres, lęk, zawroty głowy, wysoka pobudliwość nerwowa, zaburzenia snu i problemy z zasypianiem, stan podgorączkowy lub lekka gorączka. 

W niektórych przypadkach w czasie wędrówki i wylęgania się larw glisty ludzkiej występują alergiczne zmiany skórne, takie jak: świąd, pokrzywka, wypryski, ponadto nagłe ataki bólu brzucha, zaparcia, biegunki, nudności, wzdęcia oraz wymioty. W marginalnych sytuacjach dochodzi do krwioplucia, podrażnienia płuc, ślinotoku, ataków lęku (zwłaszcza w nocy), obniżenia sprawności psychicznej i fizycznej, silnych duszności, zapalenia spojówek oraz astmy oskrzelowej. Warto pamiętać, że wskazane objawy mogą występować od siebie niezależnie. W czasie penetracji organizmu larwy mogą wywoływać stany zapalne narządów, które atakują (trzustka, wątroba, przewody słuchowe, pęcherzyk żółciowy, wyrostek robaczkowy, oskrzela, płuca).

Kiedy larwy glisty ludzkiej rozwiną się i zaczną żerować w przewodzie pokarmowym, często nie dochodzi do żadnych objawów. Z czasem można zauważyć jedynie osłabienie ciała lub wzrost apetytu.

Możliwa jest także inwazja sporej ilości glist. Ten stan rzeczy charakteryzuje się silnymi bólami brzucha, niedokrwistością, zgrzytaniem zębów, infekcją dróg oddechowych, niedrożnością przewodów żółciowych, trzustkowych oraz jelit, spowolnieniem rozwoju fizycznego i umysłowego (u dzieci), utratą masy ciała, silną gorączką, a także wspomnianymi symptomami charakterystycznymi dla okresu wędrówki larw.

Glista ludzka w organizmie – rozpoznanie

Po ok. 2–3 miesiącach od zakażenia możliwe jest występowanie larw oraz dojrzałych osobników w kale. Jaja glisty ludzkiej mają charakterystyczny, brodawkowaty kształt. W niektórych przypadkach larwy mogą znaleźć się w wymiocinach, a nawet w plwocinie! Jeśli stwierdzono wymienione wyżej objawy, warto udać się do lekarza, który w przypadku podejrzenia glistnicy powinien wręczyć skierowanie na badania. Najczęściej wykonywanymi badaniami są: standardowa morfologia krwi (umożliwia wskazanie podwyższonej ilości eozynofili, które są odpowiedzialne za zwalczanie pasożytów), badanie bezpośrednie kału (wykazuje larwy i dorosłe glisty), a także badanie obecności immunoglobulin, wykazujące obecność przeciwciał typu IgG dla glisty ludzkiej.

Zobacz film: Pasożyt w ciele człowieka. Źródło: Dzień Dobry TVN

Leczenie glisty ludzkiej

Metody leczenia glistnicy zależą od fazy rozwoju pasożytów w organizmie. Kiedy zdiagnozowane zostaną larwy glisty ludzkiej, najczęściej podaje się leki rozszerzające oskrzela bądź glikokortykosteroidy. Konieczne jest także stosowanie środka przeciwpasożytniczego – pyrantelu.

Jeśli dochodzi do żerowania dorosłych glist w jelicie cienkim lub masowej inwazji pasożytów, lekarze najczęściej zalecają terapię przeciwpasożytniczą mebendazolem lub albendazolem. Dodatkowo możliwe jest także wspomaganie leczenia domowymi sposobami. Przydatne może okazać się jedzenie pestek dyni, pora i czosnku.

Hadaś E., Derda M., Pasożyty – zagrożenie nadal aktualne, „Problemy Higieny i Epidemiologii” 2014, nr 95(1).


Data aktualizacji: 14.05.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej