Jak w Polsce leczy się nowotwory? Czy krajowa sieć onkologiczna spełnia swoje zadanie?

Fot: Chinnapong / gettyimages.com

Krajowa sieć onkologiczna działa od niemal roku. Czy pilotażowy program spełnił swoje zadanie? Jakie błędy wykazał i co jeszcze wymaga poprawy? 

Krajowa sieć ontologiczna działa od lutego 2019 roku i objęła dwa województwa - dolnośląskie i świętokrzyskie. Teraz do programu dołączą placówki z województwa podlaskiego i pomorskiego. Celem programu była ocena dostępu do diagnostyki i leczenia pacjentów z nowotworami piersi, płuc, jelita grubego, prostaty oraz jajnika. Szacuje się do końca marca 2021 roku sieć obejmie już całą Polskę.

Onkologia - co działa?

Program pokazał, że współpraca między poszczególnymi ośrodkami jest możliwa. Już od pierwszej wizyty sprawnie działają koordynatorzy leczenia (jeden koordynatora ma pod sobą maksymalnie 40 pacjentów). Dobrze funkcjonują także konsylia, w tym wyjazdowe, przy współudziale lekarzy z ośrodków referencyjnych.

W opinii resortu zdrowia sukcesem jest wypracowanie postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, protokołu badania histopatologicznego, wzoru wytycznych dokumentacji dla konsyliów.

Umiarkowanym sukcesem jest infolinia. Mimo że pacjenci domagali się jej wprowadzenia, to na tę chwilę nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem.

Dzięki programowi udało się znacząco skrócić czas oczekiwania na badania diagnostyczne. Pacjenci z rakiem płuc z województwa dolnośląskiego czekają na nie tylko dwa dni, a nie jak wcześniej - dwa miesiące. Krótszy czas oczekiwania pozwala z kolei przyjąć większą grupę pacjentów. 

Jak dane zgromadzone przez rok trwania programu przekładają się leczenie onkologiczne w całym kraju? Niestety trudno jest to ocenić, bo zebranych informacji nie ma ich z czym porównać. Oceną pilotażu zajmie się komitet sterujący, który przeanalizuje m.in. ścieżki pacjentów onkologicznych przed pilotażem, m.in. jak długo trwała ścieżka pacjenta, ile miał wykonanych badań histopatologicznych i czy terapia była dobrze dobrana i porówna z wynikami pilotażowymi.

Czym zajmuje się onkolog? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Onkolog - czym zajmuje się lekarz onkolog? Źródło: Getty Images / iStock

Co wymaga poprawy?

Zdaniem lekarzy z palcówek, które uczestniczyły w pilotażu sporym problemem jest zbyt niska wycena diagnostyki i leczenia w onkologii, co przekłada się na duże straty. Krótsze kolejki i łatwiejszy dostęp do diagnostyki czy leczenia sprawia, że choć szpital przyjmuje większą liczbę pacjentów, ponosi straty. Dzieje się tak ponieważ część świadczeń rozliczana jest w ramach ryczałtu, co nie pozwala występować do NFZ o zapłatę za nadwykonania.

Data aktualizacji: 17.01.2020,
Opublikowano: 18.01.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej