Jak ułatwić sobie oddychanie w maseczce?

Zobacz film: Jak ułatwić sobie oddychanie w maseczce? Źródło: 36,6

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust. Niestety oddychanie w maseczce wielu osobom sprawia trudność. Czy są jakieś sposoby, aby to zmienić?

Noszenie maseczki ochronnej ma na celu powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2. Jednak chorzenie w niej i oddychanie nie jest komfortowe. Część osób skarży się na duszności. Mimo że z tej ochrony nie możemy na razie zrezygnować, to są sposoby, aby zmniejszyć dyskomfort, który towarzyszy noszeniu maseczki.

Dlaczego noszenie maseczki sprawia kłopoty? 

W ocenie dr Dominiki Zapotocznej, psychologa i trenera świadomego oddechu bardzo dużo zależy od naszego nastawienia. Jeśli podchodzimy do noszenia maseczki z niechęcią, mamy poczucie, że jesteśmy odcięci od powietrza i od innych, a przede wszystkim uważamy, że utrudnia nam funkcjonowanie zaczynamy się denerwować, a to pobudza nasz układ współczulny.

To on pobudza nasz organizm do działania, a wtedy pojawia się sytuacja stresowa. Sprawia ona, że oddech staje się płytki i przyspieszony. Zapotrzebowanie na tlen się zwiększa, a to prowokuje nas do tego, aby oddychać przez usta - mówi dr Dominika Zapotoczna.

Zatem, co zrobić, aby oddychanie w maseczce było łatwiejsze i bardziej komfortowo? Otóż - nauczyć się prawidłowo oddychać.

Oddychanie w maseczce nie powinno różnić się od tego bez maseczki, pod warunkiem, że umiemy oddychać prawidłowo. Jak tłumaczy specjalistka większość z nas do oddychania używa tylko górnej części klatki piersiowej, a to błąd.

Taki oddech jest płytki i po nałożeniu maseczki bardzo szybko pojawia się duszność, a także wrażenie, że musimy włożyć więcej wysiłku w nabranie powietrza. Spłycony i szybki oddech to prosta droga do hiperwentylacji. Prawidłowe oddychanie to to, które odbywa się przeponą, jest wolne i głębokie. Dodatkowo trzeba pamiętać, aby oddychać przez nos, dzięki czemu krew jest prawidłowo natleniona - mówi.

Jak nauczyć się prawidłowego oddechu?

Mimo że większość z nas oddycha nieprawidłowo, to właściwego oddychania można się nauczyć. Wystarczy trochę poćwiczyć!

  • Ćwiczenie 1: Oddech boczno-żebrowy

Układamy dłonie na wysokości dolnych żeber, czyli nieco powyżej tali. Prowadząc oddech boczno-żebrowy skupiamy się na rozszerzaniu klatki piersiowej, a także na tym, aby podczas wdechu żebra się rozszerzały, a w czasie wydechu łączyły.

  • Ćwiczenie 2: Oddech tylno-żebrowy

Dłonie kładziemy na plecach, nieco powyżej tali. Wyobrażamy sobie, że powietrze dotyka dłoni. Podczas wdechu powinny się one unieść, a przy wydechu opaść. Podczas wykonywania ćwiczenia trzeba zadbać o to, aby plecy były proste, a stopy swobodnie dotykały podłoża.

  • Ćwiczenie 3: Oddech dolno-brzuszny

Jedną dłoń kładziemy na klatce piersiową, drugą układamy na brzuchu, tuż poniżej pępka. Ćwiczenie polega na oddychaniu w taki sposób, aby podczas wdechu dłoń na brzuchu uniosła się, a ta na klatce piersiowej pozostałą nieruchoma. 

Data aktualizacji: 21.05.2020,
Opublikowano: 21.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej