Jak sobie poradzić z bólem kręgosłupa? Poznaj proste ćwiczenia, które uwolnią cię od problemu

Fot: South_agency / gettyimages.com

Siedzący tryb życia, który większość z nas prowadzi i brak ruchu sprawiły, że coraz częściej dokuczają nam bóle kręgosłupa. Jak sobie z nimi poradzić?

Ból pleców to jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości, która może pojawić się praktycznie u każdego. Dlaczego plecy nas bolą? Choć przyczyn może być wiele, to nie zawsze ból jest zwiastunem choroby.

Najbardziej naturalną pozycją dla człowieka jest stanie lub leżenie. Niestety większość z nas długie godziny spędza w pozycji siedzącej, a to bardzo osłabia mięśnie brzucha, co bezpośrednio przekłada się na bóle kręgosłupa. Co gorsza podczas pracy – najczęściej przy komputerze – opuszczamy głowę, co jeszcze mocniej obciąża więzadła – mówi Mateusz Chajęcki, fizjoterapeuta z Kliniki dr Łokieć. 

Jak uniknąć bólu pleców?

Bez względu na to czy pracujemy w domu czy w biurze zdarza się, że w pozycji siedzącej spędzamy więcej niż osiem godzin. Te długie godziny nie są bez znaczenia dla naszego kręgosłupa, dlatego, aby uniknąć problemów warto pamiętać o kilku zasadach.

Przede wszystkim o tym, aby przynajmniej raz na godzinę oderwać się od biurka, jeśli to nie jest możliwe trzeba trochę pochylić się do przodu lub na boku. Dzięki temu mięśnie nie będą zastane. Dodatkowo trzeba pilnować, aby w czasie siedzenia być wyprostowanym, a nie zgarbionym – dodaje specjalista.

Ból pleców – jak sobie z nim poradzić?

Bolącym plecom ulgę przyniesie choćby spacer. Niestety przez pandemie nie każdy powinien lub ze względu na obowiązki służbowe nie może sobie pozwolić na dłuższą przerwę i pójść na spacer. Zatem, co zrobić, kiedy plecy bolą? Ćwiczyć!

  • Ćwiczenie 1

Kładziemy się na plecach. Nogi zginamy w kolanach. Następnie odrywamy je od podłoża i kładziemy raz po prawej, raz po lewej stronie. Dzięki temu ćwiczeniu nie tylko trochę się rozciągniemy, ale przede wszystkim wzmocnimy mięśnie brzucha. Podczas ćwiczenia kręgosłup powinien być wciśnięty w podłoże, a mięśnie brzucha napięte. Wykonujemy dziesięć powtórzeń.

Tak naprawdę mięśnie brzucha powinniśmy napinać podczas każdej wykonywanej czynności – dodaje specjalista.

  • Ćwiczenie nr 2

Leżymy na plecach ze zgiętymi kolanami. Następnie napinamy mięśnie brzucha i unosimy biodra do góry tworząc linię z barkami i kostkami. Jeśli ćwiczenie jest proste można przy podnoszeniu bioder wyprostować jedną nogę w kolanie. Wykonujemy dziesięć powtórzeń.

  • Ćwiczenie 3

Kluczowe znaczenie dla pleców mają mięśnie brzucha – od pępka w dół. Przyjęło się, że najlepszym sposobem na ich wzmocnienie będzie wykonywanie popularnych „brzuszków”. Mimo że faktycznie wzmacniają one mięśnie brzucha, to nie te, które chronią przed bólami kręgosłupa.

Aby wzmocnić mięśnie od pępka w dół można wykonywać tzw. nożyce czy rowerek.

Jak ćwicząc stopy wzmocnić kręgosłup? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak ćwicząc stopy wzmocnić kręgosłup? Źródło: Dzień Dobry TVN

  • Ćwiczenie nr 4

Leżąc na plecach uginamy stopy w kolanach, następnie przyciągamy kolana w stronę klatki piersiowej, zatrzymujemy je naszymi dłońmi I zaczynamy się "siłować". Dłonie odpychają nogi, natomiast nogi napierają na ręce. Wykonujemy dziesięć powtórzeń.

  • Ćwiczenie nr 5

Robimy klęk podparty. Następnie jedną rękę wysuwamy do przodu i jedną nogę do tyłu. Ćwiczenie wykonujemy naprzemiennie, czyli prawa ręka, lewa noga. Wykonujemy dziesięć powtórzeń. Podczas wykonywania ćwiczenia trzeba mieć cały czas napięte mięśnie brzucha.

Aby poczuć różnicę, a przede wszystkim wzmocnić mięśnie trzeba ćwiczyć regularnie. Jak zaznacza fizjoterapeuta osoby, które nie ćwiczyły wcześniej w ogóle lub miały długą przerwę powinny zacząć od 15 minutowych treningów.

Bez względu na to, jak wytrenowani jesteśmy zawsze trzeba słuchać swojego organizmu. Szczególnie powinny o tym pamiętać te osoby, które ze względu na pandemię mocno ograniczyły lub całkowicie zrezygnowały z aktywność fizycznej. Rzucenie się na głęboką wodę może zrazić i przynieść więcej szkody niż pożytku – mówi Mateusz Chajęcki, fizjoterapeuta z Kliniki dr Łokieć.

Osoby, które mimo wykonywania ćwiczeń dalej odczuwają ból powinny skonsultować się z lekarzem, być może przyczyną problemu nie jest osłabienie mięśni, a stan zapalny czy choroba zwyrodnieniowa.

Data aktualizacji: 09.07.2020,
Opublikowano: 08.07.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej