Jak skutecznie rozładować stres i pozbyć się napięcia?

Fot: Tim Robberts / gettyimages.com

Przed wybuchem pandemii, aby rozładować napięcie skumulowane po całym dniu część z nas szła na basen lub do klubu fitness. Niestety koronawirus SARS-CoV-2 sprawił, że wszystkie te aktywności muszą poczekać na lepszy moment. Nie znaczy to jednak, że nie możemy sobie z nim poradzić. Zatem jak bez wychodzenia z domu pozbyć się napięcia?

Stres może być dobry i zły. Ten pierwszy dodaje nam energii, zmusza do działania i ułatwia podejmowanie decyzji. Kiedy jest go za dużo i nie umiemy sobie z nim poradzić, zaczyna pokazywać swoje mniej przyjazne oblicze.

Nadmiar stresu może prowadzić do problemów z układem krążenia, pokarmowym, a nawet depresji. Na szczęście, mimo że w obecnej sytuacji możliwości redukcji stresu mamy mocno ograniczone, to nie jesteśmy całkiem bezradni.

Zobacz także: Warsztaty oddechowe, które pomogą Ci zredukować stres!

Jak skutecznie się zrelaksować?

Aby skutecznie się zrelaksować należy zadbać o trzy sfery: cielesną, emocjonalną i intelektualną. Jednym ze sposobów rozładowania napięcia jest aktywność fizyczna - mówi dr Dominika Zapotoczna, psycholog i trener świadomego oddechu.

Nie chodzi jednak o to, aby codziennie biegać na długie dystanse, już sam spacer przyniesie rozluźnienie i pozwoli pozbyć się napięcia.

Podczas spaceru dobrze nieco zwolnić tempo i włączyć element uważności, czyli mniej myśli, a więcej doświadczania zmysłami: wsłuchać się w otaczające nas dźwięki, pozachwycać pachnącą przyrodą, która nas otacza – mówi specjalistka.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że dobry relaks to taki, który daje ukojenie ciału i umysłowi.

Możemy być przebodźcowani, czyli pod wpływem wielu różnych czynników takich jak hałas czy natłok informacji - mówi dr Zapotoczna.

Zobacz film i dowiedz się jak wyciszyć umysł:

Źródło: You tube

Odcięcie się od nich na jakiś czas zbawiennie wpłynie na nasz system nerwowy i ogólne samopoczucie. Podczas relaksu warto pamiętać także o ćwiczeniach rozciągających. O rozciąganiu powinny pamiętać przede wszystkim te osoby, które pracują w domu i dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej.

- Długotrwałe siedzenie w niewygodnej pozycji niestety nie działa korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Pojawia się między innymi ból kręgosłupa, problemy ze snem i koncentracją. Dlatego warto co jakiś czas robić sobie przerwy i odejść od biurka czy stołu, poruszać się i porozciągać. Zwróćmy przy tym uwagę na okolice karku i lędźwi, gdzie zazwyczaj gromadzi się dość dużo napięcia – dodaje Dominika Zapotoczna.

Nie tylko aktywność fizyczna. Co jeszcze pomaga się zrelaksować?

Dobrym sposobem na rozluźnienie może być ciepła kąpiel z dodatkiem kilku kropel olejku eterycznego.

Bardzo dobrze sprawdzi się np. olejek lawendowy, z drzewa sandałowego, jaśminu lub bergamotki – dodaje specjalistka.

Kąpiele warto połączyć z technikami wyobrażeniowymi. Takie ćwiczenia warto też wykonywać w czasie przerwy w pracy. Wystarczy 15 minut, aby pozbyć się napięcia, np. po trudnej rozmowie. Jak ćwiczyć?

Swoim klientom polecam, aby wyobrazili sobie, że ich ciało jest jak kostka czekolady, która pod wpływem ciepła rozpuszcza się, i z każdym wydechem zaczyna rozluźniać się coraz bardziej, co przynosi głębokie i przyjemne odczucie odprężenia – dodaje.

Ćwiczenia oddechowe na stres

Jedną z najskuteczniejszych metod radzenia sobie ze stresem są ćwiczenia oddechowe. Praca z oddechem najszybciej przynosi efekty i sprawia, że już po kilku minutach czujemy się rozluźnieni.

Aby zrelaksować się wystarczy pogłębić i spowolnić oddech, co początkowo może sprawiać nam nieco trudności, jednak znikają one bardzo szybko. Podczas ćwiczeń wdech wykonujemy nosem, następnie wypuszczamy powietrze ustami dbając o to, żeby wydech był dłuższy niż wdech. Wykonując ćwiczenie dobrze jest zamknąć oczy, co ułatwi skupienie uwagi na oddechu – mówi specjalistka.

Jak sobie poradzić z napięciem i bólem pleców? Dowiesz się tego z filmu:

Zadbaj o sen

Mimo że pandemia – części z nas – mocno wywróciła dzień do góry nogami i wyrwała z rutyny, to dobrze jest zachować niektóre jej elementy. Warto zadbać o to, aby codziennie wstawać i kłaść się do łóżka o tej samej godzinie. Postarajmy się nie korzystać, minimum na godzinę przed snem, z telefonu czy komputera, nie oglądajmy też telewizji. Aby sen był jeszcze lepszy dobrze jest wywietrzyć sypialnię lub spać przy otwartym oknie.

Zobacz także: Dlaczego pandemia sprawia, że gorzej śpimy?

Idealnym modelem jest zasada trzech ósemek, czyli osiem godzin pracy, osiem godzin czasu wolnego, odpoczynku i osiem godzin snu. Jednak życie nie jest idealne, więc tym bardziej dobrze jest zatroszczyć się o równowagę w codziennym rozkładzie dnia – dodaje specjalistka.

Emocje. Jak sobie z nimi poradzić?

Niestety, jak mówi specjalistka, rzadko korzystamy z tych metod. Zamykamy się na emocje, tłumimy swoje lęki i obawy. Nie chcemy, a czasem boimy się z nimi zmierzyć, dlatego zamiast na przykład po ćwiczenia oddechowe wciąż częściej sięgamy po środki uspokajające czy nasenne.

Psychologiczne skutki pandemii i stresu związanego ze zmianami, jakich doświadczyliśmy będziemy odczuwać jeszcze przez długi czas. Rzeczywistość, do której byliśmy przyzwyczajeni będzie wyglądała już inaczej, więc będziemy musieli na nowo nauczyć się jak w niej funkcjonować. Warto zatroszczyć się o siebie, zadbać o zapewnienie sobie wsparcia emocjonalnego od osób bliskich, którym ufamy lub specjalisty. Zamiast dusić w sobie emocje, które tylko potęgują napięcie - wyrażajmy je w sposób bezpieczny dla siebie i naszego otoczenia. Po prostu bądźmy dla siebie samych dobrzy i życzliwi w tym czasie i sprawiajmy sobie drobne przyjemności – mówi dr Dominika Zapotoczna.

Data aktualizacji: 06.05.2020,
Opublikowano: 06.05.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej