Test na koronawirusa. Jak się przygotować do badania?

Fot: zoranm / gettyimages.com

Najlepszym sposobem na potwierdzenie lub wykluczenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 jest wykonanie testu. Jednak, aby badanie dało wiarygodny wynik, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. O czym pamiętać i jakich błędów nie popełniać, aby nie przekłamać wyniku? 

Przez Polskę przechodzi właśnie druga fala pandemii. Wirus nie tworzy już pojedynczych ognisk tylko krąży w społeczeństwie. W czwartek 22 10. potwierdzono ponad 12 tysięcy nowych zakażeń, przy niewiele ponad 50 tysiącach wykonanych testów. Oznacza to, że już prawie co 4 test daje wynik pozytywny. Jak się przygotować do badania, aby wynik był jak najbardziej wiarygodny?

Test na koronawirusa. Jak się przygotować do badania?

Osoba, która została skierowana na test lub chce go wykonać we własnym zakresie, w tzw. punkcie drive-thru, będzie miała wykonany test genetyczny na koronawirusa, czyli test RT-PCR. Aby uzyskać próbkę do badania, konieczne jest wykonanie wymazu. Z pomocą specjalnego patyczka pobiera się materiał z gardła, nosa lub nosogardzieli.

Do testu na koronawirusa trzeba się przygotować. Na trzy godziny przed pobraniem wymazu nie można:

  • jeść;
  • pić (na trzy godziny przed badaniem usta można przepłukać wodą);
  • rzuć gumy;
  • przyjmować tabletek do ssania na gardło czy syropów przeciwkaszlowych (także tych na bazie ziół);
  • nie stosować aerozoli oraz inhalacji;

Dodatkowo przed wykonaniem testu na koronawirusa nie można wydmuchać nosa, a osoby, które noszą protezę zębową powinny ją wyjąć.

Bardzo ważne jest także to, aby osoby, które mają mieć wykonany test na koronawirusa zabrały ze sobą dowód osobisty, w czasie podróży pamiętały o założeniu maseczki oraz trzymaniu dystansu społecznego. Zaleca się, aby osoby, które mają taką możliwość, przyjechały do punktu pobrań własnym samochodem.

Test na koronawirusa. Jakie są rodzaje testów?

Rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia, a zarazem najbardziej wiarygodne są testy RT-PCR na koronawirusa. To testy molekularne, które „wyłapują” geny typowe dla patogenu. Ich zaletą jest to, że potrafią określić, czy dana osoba jest aktywnym zakażonym. Materiał do badania najlepiej jest pobrać między 7 a 10 dniem od potencjalnego zakażenia.

Dodatkowo wykonuje się testy serologiczne na koronawirusa – z krwi - które wykrywają przeciwciała produkowane przez organizm w odpowiedzi na infekcję (wykrycie przeciwciał w klasie IgG świadczy o tym, że już mieliśmy styczność z wirusem).

W niektórych przypadkach wykonuje się także tzw. szybkie testy kasetkowo-paskowe (materiał do badania stanowi próbka krwi pobrana np. z opuszka palca). Mimo że w ciągu 15 minut dają odpowiedź, czy dana osoba jest zakażona czy nie, to trzeba do nich podchodzić, jak do testów przesiewowych. Jeśli dana osoba uzyskała wynik dodatni, dla pewności powinna mieć wykonany test molekularny. 

Zobacz także: Ekspert: testy molekularne pozwolą odróżnić czy mamy Covid-19, grypę czy inną infekcję wirusową

Koronawirus - jak mogą być pierwsze objawy zakażenia?

Infekcja wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 atakuje przede wszystkim układ oddechowy. U osób zakażonych obserwuje się ostre zapalenie płuc, które w skrajnych przypadkach przechodzi w niewydolność oddechową. COVID-19 - tak lekarze nazwali chorobę wywołaną przez nowego wirusa - w początkowej fazie bardzo przypomina grypę. Pacjenci mają wysoką gorączkę, duszności, suchy kaszel, bóle mięśni i stawów. Część pacjentów ma zaburzenia węchu i smaku.

Mimo że medycyna nie wie jeszcze jak zatrzymać pandemię, to przed zakażeniem można się bronić. Trzeba pamiętać o trzymaniu dystansu społecznego, zasłanianiu nosa i ust, unikaniu dużych skupisk ludzkich oraz częstym myciu rąk.

Zobacz film i dowiedz się więcej o testach w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2:

Zobacz film: Jak się przygotować do testów? Źródło: x-news

Data aktualizacji: 22.10.2020,
Opublikowano: 22.10.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej