Jak się objawia przepuklina? Czy inne są objawy przepuklin u dzieci?

Fot: ka2shka / gettyimages.com

Najczęstszą przepukliną jest przepuklina pachwinowa. Występuje przede wszystkim u mężczyzn. Początkowo przepukliny nie dają objawów poza wyczuwalnym guzkiem, którego wielkość może być różna. Dopiero powikłania w postaci uwięźnięcia czy zadzierzgnięcia przepukliny dają silne objawy.

Przepukliny to patologiczne uwypuklenia wytworzone przez narządy lub ich fragmenty, wykraczające poza granicę jamy, w której się fizjologicznie znajdują. Powstają w miejscach ubytków lub występowania tkanek o mniejszej podatności na rozciąganie. Mogą powstawać w naturalnych miejscach ciała o obniżonym napięciu powłok, jak np. w obrębie kanału pachwinowego czy rozworu przełykowego, ale również mogą być nabyte, np. w obrębie blizny pooperacyjnej. Najczęściej powstają przepukliny pachwinowe.

Objawy przepukliny u dzieci

Najczęściej spotykaną przepukliną u dzieci jest przepuklina pachwinowa. Jest to miękki guzek wyczuwalny w pachwinie. U dziewczynek schodzi w kierunku warg sromowych większych, natomiast u chłopców kieruje się w stronę moszny. Worek przepukliny jest niezarośniętym uchyłkiem otrzewnej, która jest błoną pokrywająca od wewnątrz jamę brzuszną. Taki uchyłek wnika przez kanał pachwinowy będący fizjologiczną strukturą anatomiczną.

Skąd się bierze przepuklina? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co to jest przepuklina, skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: 36,6.

Objawy przepukliny pachwinowej u dzieci to wyczuwalny, miękki guzek powyżej pachwin. U dziewczynek jest to okolica wzgórka łonowego i wargi sromowej, natomiast u chłopców – okolica wzgórka łonowego oraz moszny. Podczas płaczu i napinania powłok brzusznych przez dziecko guzek się uwypukla. Może też to być obserwowane przy kaszlu. Przepuklina pachwinowa jest wadą wrodzoną, jeśli nie ma objawów uwięźnięcia przepukliny i powikłań, nie trzeba śpieszyć się z zabiegiem operacyjnym.

Rzadziej spotykaną przepukliną jest przepuklina pępkowa. Może nie być widoczna zaraz po urodzeniu się dziecka. Ujawnia się wraz ze wzrostem napięcia ścian jamy brzusznej i zwiększenia ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Jest niebolesna, chyba że ulegnie uwięźnięciu.

Objawy przepuklin u dorosłych

Podobnie jak wcześniej wymienione przepukliny, najczęściej są to bezobjawowe uwypuklenia fragmentu narządu poza fizjologiczną jamę ciała. W związku z tym głównym objawem jest namacalny guzek, który można odprowadzić przez wrota przepukliny. Objawy przepukliny pojawiają się po jej uwięźnięciu bądź zadzierzgnięciu. Typem przepukliny, która może dać objawy, jest przepuklina rozworu przełykowego. Charakteryzuje się tym, że fragment żołądka przemieszcza się przez otwór w przeponie, przez który fizjologicznie przechodzi wyłącznie przełyk. Może to dawać objawy dyspeptyczne, czyli dyskomfort po posiłku, zgagę, bóle w nadbrzuszu czy zarzucanie treści żołądkowej do przełyku.

Zobacz nasz film i przekonaj się jak wygląda operacja usunięcia przepukliny

Zobacz film: Operacja usunięcia przepukliny - jak wygląda zabieg? Źródło: 36,6.

U dorosłych często pojawiają się objawy przepukliny kręgosłupa lędźwiowego bądź szyjnego, a konkretnie przepukliny jądra miażdżystego krążka międzykręgowego. Popularna jej nazwa (choć nieprawidłowa) to wypadnięcie dysku. Choroba ta objawia się bólami krzyża o narastającym i rozlanym charakterze, które ustają w pozycji leżącej, bądź ostrym bólem pojawiającym się szczególnie po gwałtownym, nadmiernym obciążeniu kręgosłupa, schyleniu się lub skręcie tułowia.

Objawy uwięźnięcia lub zadzierzgnięcia przepukliny

Objawem uwięźnięcia lub zadzierzgnięcia przepukliny jest twardy, bolesny guzek z zaczerwienieniem skóry powyżej miejsca przepukliny. Pojawiają się symptomy niedrożności przewodu pokarmowego. Objawy ogólne uwięźnięcia przepukliny to wymioty, nawracające, silne bóle brzucha, wzrost częstości akcji serca, wzrost poziomu leukocytów w badaniach laboratoryjnych.

Jeśli wrota przepukliny uciskają zawartość przepukliny, która przez nie przechodzi, określa się to mianem zadzierzgnięcia przepukliny. Objawami są niedokrwienie i martwica jelita, a co za tym idzie – mechaniczna niedrożność jelit i burzliwy przebieg choroby będący zagrożeniem życia. Jeśli dojdzie do przedziurawienia jelit, może powstać rozlane zapalenie otrzewnej. Objawia się ono silnym, nagłym bólem brzucha, zimnymi potami, napiętym brzuchem, nudnościami, wymiotami, a także całkowitym zatrzymaniem moczu i stolca.

Zobacz nasz film i poznaj najskuteczniejsze metody leczenia przepukliny

Zobacz film: Jak wygląda leczenie przepukliny? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 26.07.2018,
Opublikowano: 26.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej