Jak samodzielnie zrobić maseczkę z ręcznika papierowego?

Getty Images

Cena jednaj chirurgicznej maseczki to dziś kilka, a czasami nawet kilkanaście złotych. Ta wersja jest równie skuteczna, a kosztuje grosze!

Maseczki: nosić czy nie nosić? To pytanie zadajemy sobie już od kilku tygodni. I choć Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że osoby, które nie mają żadnych objawów i nie opiekują się chorymi na COVID-19 nie muszą po nie sięgać, wielu ludzi i tak czuje się bezpiecznie będąc w jej posiadaniu. Niestety jednak, aby stać się aktualnie jej posiadaczem, trzeba najpierw mieć wiele szczęścia i znaleźć ją na aptecznej półce, a potem wiele pieniędzy, ponieważ ceny za jedną rozpoczynają się od kilku złotych. Czy można więc zastąpić czymś profesjonalną, chirurgiczną maseczkę? Owszem, pomocny okaże się tutaj szal lub apaszka (ale po każdym używaniu jej jako osłony, należy ją wyprać) lub… zrobić ją samodzielnie z ręcznika papierowego.

Jak samodzielnie wykonać maseczkę jednorazową z ręcznika papierowego?

Krakowski Wydział Form Przemysłowych ASP zaprezentował na swoich kanałach w social mediach projekt, dzięki któremu szybko i bez problemów „zbudujesz” maseczkę jednorazową. Co jest potrzebne do jej stworzenia? Dwa połączone listki ręcznika papierowego, dwie gumki recepturki i zszywacz. Jak się za to zabrać? Zobacz na instrukcję poniżej!

Jak prawidłowo ściągnąć maseczkę?

Niezależnie od tego, czy będziesz w posiadaniu maseczki chirurgicznej czy tej wykonanej z ręcznika papierowego, wiedź, że bardzo ważne jest także umiejętne jej ściąganie. Jak to zrobić? Przed założeniem należy umyć ręce lub zdezynfekować je płynem antybakteryjnym. Ponadto zakładając maseczkę, należy się upewnić, ze nie ma przerw między materiałem, a twarzą i że zakrywa ona nos i usta. Trzeba też pamiętać, by pod żadnym pozorem nie dotykać maski z przodu, a gdy stanie się ona wilgotna, natychmiast wymienić na nową. Jak ściągnąć maskę? „Od tyłu”. Po ściągnięciu trzeba od razu wyrzucić ją do zamykanego kosza i umyć ręce. Uwaga! Pod żadnym pozorem nie wolno dotykać dłonią zewnętrznej strony maseczki – w przeciwnym razie przeniesiesz na siebie wszystko to, przed czym próbowałeś się chronić. Przypominamy również, że jest to element jednorazowego użytku – tego typu odzieży ochronnej nie wolno używać więcej niż raz.

Zobacz film: Ewa Minge w walce z koronawirusem. Projektantka szyje maseczki dla szpitali

Źródło: UWAGA! TVN

Data aktualizacji: 14.04.2020,
Opublikowano: 08.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej