Jak rozpoznać zapalenie płuc u niemowlaka? Przyczyny i objawy

Fot: damircudic / gettyimages.com

Zapalenie płuc u niemowlaka może być wynikiem zakażeń wertykalnych (z matki na dziecko), kontaktu z innych chorym, a także wielu innych przyczyn. Czynniki ryzyka to przewlekłe choroby układu krążenia czy układu oddechowego, a także stany sprzyjające powstawaniu zachłystowego zapalenia płuc.

Zapalenie płuc to choroba obejmująca tkankę śródmiąższową płuc lub pęcherzyki płucne, przebiegająca najczęściej z objawami ze strony układu oddechowego i gorączką, choć w przypadku zapalenia płuc u niemowląt objawy często nie są oczywiste. Wiek niemowlęcia związany jest z różnymi czynnikami etiologicznymi zakażenia, a tym samym objawy zapalenia płuc zależą od patogenu wywołującego chorobę. Inne patogeny są częstsze u niemowląt np. w 2. miesiącu życia, a inne pod koniec 1. roku życia.

Przyczyny zapalenia płuc u niemowląt

W pierwszych miesiącach życia dziecka zakażenia wirusowe są rzadkie. Dopiero po 4. miesiącu odnotowuje się większą ilość zakażeń wirusowych. Zdecydowanie częściej u niemowląt dochodzi do rozwoju bakteryjnych zapaleń płuc. Bakterie wywołujące zapalenia płuc u niemowląt dzieli się na typowe (np. Streptococcus pneumoniae) i nietypowe (np. Mycoplasma pneumoniae), które mają odmienną budowę komórkową. U niemowląt w pierwszym miesiącu życia, czyli u noworodków, zapalenie płuc następuje najczęściej drogą wertykalną, tj. podczas porodu. Przyczynami są tu najczęściej:

  • Streptococcus agalactiae,
  • Escherichia coli,
  • Listeria monocytogenes.

Po okresie noworodkowym, ale przed ukończeniem 3. miesiąca życia, zapalenia płuc wywołane są przede wszystkim przez bakterie, jak Bordetella pertussis, Chlamydia trachomatis, Streptococcus pneumoniae, Staphylococcus aureus. Po 4. miesiącu życia częściej pojawiają się zakażenia wirusowe poza bakteryjnymi, jednak nadal powszechne w tej grupie wiekowej są zakażenia wywołane przez Streptococcus pneumoniae. Bakteria ta wywołuje nawet 30% zapaleń płuc u niemowląt.

Zapalenie płuc - jak je rozpoznać i jak leczyć? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Zapalenie płuc - leczenie. Źródło: 36,6.

Do głównych czynników ryzyka zapalenia płuc należą:

  • wiek (im młodsze dziecko, tym większe ryzyko cięższych infekcji),
  • zaburzenia immunologiczne o charakterze pierwotnym lub wtórnym do innych chorób,
  • przewlekłe choroby układu oddechowego,
  • choroby układu krążenia.

W przypadku niemowląt bardzo istotnymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu zapalenia płuc są np. mózgowe porażenie dziecięce, refluks, choroby neurologiczne. Wszystkie te stany predysponują do wystąpienia zachłystowego zapalenia płuc.

Objawy zapalenia płuc u niemowląt

Główne objawy zapalenia płuc u niemowlęcia to:

  • wysoka gorączka,
  • dreszcze,
  • kaszel (początkowo suchy, później wilgotny),
  • przyspieszony oddech.

W przypadku zakażeń atypowymi bakteriami zapalenie płuc może przebiegać bez gorączki, z suchym kaszlem, bólami głowy. Streptococcus pneumoniae w przeciwieństwie do bakterii atypowych raczej nie wywołuje świszczącego oddechu.

Powikłania zapaleń płuc u niemowląt

Zapalenia płuc najczęściej dotykają dzieci w krajach rozwijających się. Odsetek zgonów i powikłań związanych z zapaleniami płuc u dzieci poniżej 2. roku jest w nich szczególnie wysoki. Zapalenie płuc jest poważnym stanem chorobowym, który może u niemowląt wywołać ciężki stan ogólny. Jeśli stan ogólny dziecka nie poprawia się, utrzymuje się wysoka gorączka, narastają duszność i inne objawy, może dojść do powstania powikłań zapalenia płuc. Należą do nich: ropień płuca, wysiękowe zapalenie płuc, a nawet martwicze zapalenie płuc.

Rozpoznanie zapalenia płuc u niemowląt

Jeśli u niemowlęcia wystąpi wysoka gorączka, należy przede wszystkim próbować ją obniżyć. Nie wolno przegrzewać dziecka w razie podejrzenia rozwoju zapalenia płuc ani zmuszać go do jedzenia. Ważne jest natomiast właściwe nawodnienie. W szczególności dotyczy to niemowląt, które są podatne na stany odwodnienia. Lekarz stawia rozpoznanie najczęściej już na podstawie wywiadu i badania dziecka. Określa on też, czy konieczna jest hospitalizacja dziecka czy wystarczy leczenie ambulatoryjne. W przypadku niemowląt należy jednak spodziewać się hospitalizacji.

Sposoby leczenia zapalenia płuc u niemowląt

Podstawą leczenia jest nawodnienie dziecka. Leczenie dostosowane jest do najbardziej prawdopodobnej przyczyny choroby. U niemowląt powyżej 4. miesiąca życia, kiedy istnieje wysokie prawdopodobieństwo zakażenia wirusowego, nie wdraża się antybiotyków. Leczenie domowe bądź szpitalne opiera się na odpowiednim nawodnieniu i zwalczaniu objawów. W przypadku bakteryjnych zapaleń płuc stosuje się antybiotyki.

Profilaktyka zapaleń płuc u niemowląt

W przypadku niemowląt podstawą profilaktyki jest unikanie kontaktu z chorymi. Ponadto ważne są stosowanie szczepień ochronnych przeciwko Streptococcus pneumoniae czy Haemophilus influenzae oraz higiena osobista (w tym mycie rąk). Należy również chronić dzieci przed narażeniem na dym tytoniowy. Istotnym elementem profilaktyki zapaleń płuc u noworodków jest karmienie piersią.

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 10.08.2018,
Opublikowano: 10.08.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej