Jak rozpoznać zanik kości szczęki – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Fot. simarik / Getty Images

Zanik kości szczęki to zjawisko o wieloczynnikowej etiologii, postępujące u każdego pacjenta w innym tempie, które może prowadzić do nieprzyjemnych i przewlekłych objawów, a nawet niebezpiecznych dla zdrowia powikłań. Zanik kości w szczęce należy zatrzymać możliwie wcześnie.

W leczeniu zaniku kości szczękowej wykorzystuje się wiele metod stomatologicznych spowalniających proces postępu ubytków tkanki kostnej, a nawet jej całkowite zatrzymanie. Sposób przywracania kondycji zanikającej kości zależy głównie od stopnia zaawansowania oraz przyczyn procesu, a także sytuacji finansowej pacjenta. Trwałe zabiegi na zanik kości w szczęce zwykle są kosztowne, z kolei tymczasowe rozwiązania mogą wiązać się z koniecznością ich powtarzania co jakiś czas.

Zanik kości

Zanik kości to zjawisko ubytku tkanki kostnej, charakteryzujące się postępującym zmniejszaniem się masy kostnej, prowadzące do zaburzenia mikroarchitektury danej kości. Zanikająca kość zmienia swoją strukturę z gładkiej na porowatą i traci dotychczasową wytrzymałość na obciążenia, staje się krucha i podatna na złamania oraz występowanie bolesnych i uciążliwych objawów wymagających postępowania zachowawczo-objawowego. Do rozpoczęcia zjawiska dochodzi na skutek zachwiania równowagi pomiędzy procesami zaniku a tworzenia się nowej tkanki kostnej w miejscu ubytku. Zanik kości może dotyczyć niemal każdego kostnego elementu układu szkieletowego. Szczególnie uciążliwy ze względu na objawy, a także precyzyjne i często kosztowne leczenie jest zanik kości szczęki, żuchwy.

Zanik kości szczękowej – przyczyny

Zanik kości żuchwy, czyli atrofia, to proces prowadzący do dysfunkcji narządu żucia, którego najczęstszą przyczyną jest ekstrakcja zęba. Powodem rozpoczęcia zanikania kości jest brak mechanicznego obciążenia i ustanie fizjologicznej funkcjonalności kości w miejscu, w którym bez działania bodźca zębodół zmniejsza swoją gęstość i siłę. Tempo atrofii kości szczęki uzależnione jest od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, współwystępujących chorób przewlekłych, zaburzeń metabolicznych, w tym szczególnie niedoboru witamin i mikroelementów, poziomu stresu, stężenia hormonów i przyjmowanej farmakoterapii. Do grupy czynników ryzyka powstania zaniku kości żuchwy zalicza się również: urazy szczęki, zapalenia dziąseł i przyzębia, paradontozę czy niedopasowaną protezę.

Polecamy: Diastema – charakterystyka, rodzaje, leczenie i zamykanie

Kiedy zakłada się licówki? Dowiesz się tego z naszego filmu:

Zobacz film: Licówka porcelanowa - jak się ją zakłada? Źródło: Klinika urody.

Zanik kości szczękowej – objawy i skutki

Zanik kości może prowadzić do zmiany kształtu szczęki i żuchwy, a ostatecznie do ich dysfunkcji czynnościowej. Ponadto obserwuje się również:

  • ból dziąseł utrudniający lub uniemożliwiający gryzienie i przeżuwanie; jedzenie posiłków staje się niezgrabne i uciążliwe; mogą pojawiać się problemy z układem pokarmowym, objawiające się nawracającą niestrawnością, zgagą, czyli bolesnym pieczeniem za mostkiem i bólami brzucha wywołanymi przełykaniem nierozdrobnionych zębami kęsów pokarmu,
  • rozchwianie sąsiadujących z zanikiem kości szczęki zębów, które mogą ulegać wychylaniu w kierunku postępującego ubytku,
  • zaburzenia zgryzu wpływające na wygląd twarzy i prawidłową wymowę,
  • rozwijanie się choroby okluzyjnej, czyli zaburzenia jednej z części układu żucia, powodującego nieprawidłową pracę stawów skroniowo-żuchwowych i stałe naprężenie mięśni, prowadzące do przeciążenia i niszczenia ich struktur oraz występowania dodatkowych objawów, takich jak bóle głowy i kręgosłupa szyjnego.

Rozpoznanie zaniku kości w szczęce

Leczenie zaniku kości zęba rozpoczyna się od drobiazgowej diagnostyki. Panoramiczne zdjęcie radiologiczne w połączeniu z tomografią komputerową szczęki umożliwia ustalenie stopnia zaniku kości zęba i zaplanowanie dalszego postępowania.

Polecamy: Zapalenie kości (szczęki, zęba, szpiku, kości ogonowej) – objawy, przyczyny

Zanik kości w szczęce – leczenie

Najbardziej powszechnym zabiegiem zatrzymania zaniku kości zęba i przywrócenia jego prawidłowej masy jest augmentacja kości, czyli odtworzenie naturalnej tkanki w miejscu ubytku. W tym celu wykorzystuje się różnorodne biomateriały, m.in. implanty z materiału kościozastępczego lub kości pobrane od pacjenta z innej części ciała. Ponadto zanik kości szczęki można uzupełnić poprzez założenie tzw. błon zaporowych z materiałów syntetycznych hamujących postęp zaniku lub zastosować połączenie kilku metod, np. implantacji kostnej z dodatkowym pokryciem kolagenową membraną. Zanik kości w szczęce ustępuje po blisko sześciu miesiącach leczenia.

Warunkiem udanej implantacji zaniku kości zęba jest odpowiednio gęsta tkanka kostna w miejscu ubytku, w której zostanie osadzony implant. W przypadku słabej jakości podłoża leczenie przed implantacją skupia się na wyprowadzeniu odpowiedniej masy i kształtu zębodołu poprzez m.in. podniesienie dna zatoki szczękowej, czyli modelowanie ubytku kostnego dodatkowymi otworami i poszerzaniem jego krawędzi w celu umieszczenia substytutu kostnego pozwalającego na stabilne zamocowanie implantu. Leczenie zaniku kości żuchwy na etapie odbudowywania kości szczęki nie jest przeprowadzane w ramach NFZ, a koszty regeneracji tkanek pod implant sięgają wiele tysięcy złotych

Bibliografia:

  1. Kryst L., Chirurgia szczękowo-twarzowa, wyd. V, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Dominiak M., Zapała J., Podstawy chirurgii stomatologicznej, wyd. V, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2013.
Data aktualizacji: 01.10.2022,
Opublikowano: 03.10.2022 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Kolagen – zadbaj o zdrowie stawów 

Kolagen stanowi ważne wsparcie dla zdrowia kości i stawów. Na czym polega jego rola w organizmie i czy istnieją dowody na to, że suplementacja kolagenu naprawdę działa? 

Czytaj więcej
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?

Ból biodra to bolesna dolegliwość, która może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie. Czasem spowodowana jest przeciążeniem, może także sugerować poważniejsze problemy ze zdrowiem. Skąd się biorą problemy z biodrem i jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Objawy choroby Parkinsona, leczenie, dieta i rehabilitacja

Choroba Parkinsona objawia się zaburzeniami ruchowymi, w tym drżeniem spoczynkowym, nadmiernym napięciem mięśni, oraz zaburzeniami psychicznymi. Daje też objawy wegetatywne, jak np. ślinotok. Parkinson jest nieuleczalny, ale stosowanie leków i rehabilitacja poprawiają jakość życia chorego.

Czytaj więcej
5 sygnałów, że siedzący tryb życia zaczyna ci szkodzić i potrzebujesz więcej ruchu

Ciało człowieka nie jest przystosowane do przebywania w pozycji siedzącej, tymczasem większość z nas spędza tak  8-10 godzin dziennie. To odbija się na naszym zdrowiu bardziej, niż się spodziewamy. Siedzący tryb życia przyczynia się zarówno do groźnych chorób cywilizacyjnych, jak i codziennych dolegliwości, takich jak ból głowy czy zaparcia.

Czytaj więcej
Drętwienie lewej dłoni – co może je powodować?

Drętwienie lewej dłoni i ręki to częsty zwiastun zbliżającego się zawału mięśnia sercowego. Przyczynami jego powstania mogą być także nerwica i choroby obwodowych naczyń krwionośnych. Uczucie drętwienia palców lewej dłoni jest powszechnym objawem zespołu cieśni nadgarstka.

Czytaj więcej
Ekspert: Samo ukłucie kleszcza to za mało, aby zrobić badania. Konieczne są jeszcze objawy

Borelioza to choroba, która budzi ogromne emocje. Nie zawsze daje charakterystyczne objawy, dlatego, w świadomości wielu osób, można z nią połączyć dowolną dolegliwość. Czy faktycznie borelioza to choroba, którą aż tak trudno jest zdiagnozować? Czy komercjalizacja testów w kierunku boreliozy to dobry pomysł? Pytamy o to prof. Joannę Zajkowską, internistkę, specjalistkę chorób zakaźnych z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białystoku.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na powięź piersiowo-lędźwiową, czyli trening integralnej maszyny układu ruchu

Powięź piersiowo-lędźwiowa to wielofunkcyjna błona integrująca m.in. pracę mięśni grzbietu i mięśni brzucha z talerzem kości biodrowej. Uszkodzenie lub przeciążenie powięzi może być przyczyną dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa, na który regenerujący wpływ mają ćwiczenia ruchowe.

Czytaj więcej
Jak leczyć osteoporozę? Postępowanie farmakologiczne i niefarmakologiczne

Osteoporoza jest chorobą układu kostnego, która może znacząco wpływać na jakość życia i pogarszać sprawność pacjenta. Leczenie osteoporozy jest wieloczynnikowe i rozpoczyna się je po ustaleniu rozpoznania, a wskazania opierają się na wynikach badań dodatkowych oraz dolegliwościach.

Czytaj więcej
Pronacja stopy i przedramienia – wkładki, buty do biegania, ćwiczenia

Pronacja i supinacja kończyn to określenia służące opisaniu sposobu poruszania się stopy czy przedramienia. Kiedy jest on niewłaściwy, skutkuje poważnymi konsekwencjami powodującymi dyskomfort, kontuzje i urazy kończyn, szczególnie u osób uprawiających sport, np. bieganie.

Czytaj więcej