Jak rozpoznać przepuklinę? Jak powstaje i jak ją leczyć?

Fot: krisanapong detraphiphat / gettyimages.com

Przepukliny mogą być wewnętrzne lub zewnętrzne. Najczęstszą spośród przepuklin brzusznych jest przepuklina pachwinowa. Nie zawsze przepukliny leczy się operacyjnie. Te małe i bezobjawowe można obserwować, odraczając postępowanie zabiegowe.

Przepukliny to fragmenty lub całe narządy przemieszczone poza jamę, w której fizjologicznie powinny się znajdować. Jeśli są małe, mogą nie dawać objawów, nie stwarzają też dużego ryzyka uwięźnięcia, wobec czego nie zawsze wymagają zabiegu.

Przyczyny przepukliny

Na powstanie przepukliny nakłada się kilka czynników ryzyka. Udział każdego czynnika w przypadku różnego rodzaju przepukliny jest różny. Podstawowym elementem podwyższającym ryzyko powstania przepukliny brzusznej jest osłabienie ścian w obrębie jamy brzusznej. Ściany te nie są tak samo zbudowane i tak samo mocne we wszystkich miejscach. W niektórych miejscach warunki anatomiczne czynią je słabszymi.

Skąd się bierze przepuklina? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Co to jest przepuklina, skąd się bierze i jak ją leczyć? Źródło: 36,6.

Przykładem jest przepuklina pachwinowa, która powstaje w obrębie kanału pachwinowego. W trakcie rozwoju mężczyzn jądra zstępują z wnętrza jamy brzusznej do worka mosznowego przez tzw. kanał pachwinowy. Kanał ten nie może ulec całkowitemu zamknięciu, ponieważ przebiegają przez niego ważne struktury, jak np. naczynia krwionośne zaopatrujące jądra, a także nasieniowody. W związku z istnieniem drożnych kanałów pachwinowych, po każdej stronie obecne są pierścienie pachwinowe, które są zdecydowanie słabsze niż inne obszary ścian jamy brzusznej. Tam najczęściej powstaje przepuklina.

Poza osłabieniem ścian jamy brzusznej do przepuklin predysponuje zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej, np. podczas dużego wysiłku fizycznego, przewlekłego kaszlu, nadmiernego parcia na stolec, kichania czy dźwigania dużych ciężarów. Wystąpienie jednego rodzaju przepukliny u chorego nie wyklucza pojawienia się kolejnej. Wręcz przeciwnie – może się okazać, że pacjent ma po prostu indywidualne predyspozycje i słabą wytrzymałość tkanek łącznych na rozciąganie.

Sporty, jak np. podnoszenie ciężarów u osób z dodatkową predyspozycją do powstania przepuklin, zwiększają ryzyko jej powstania. Intensywne ćwiczenia fizyczne wzmacniają mięśnie brzucha, natomiast w niewielkim tylko stopniu wpływają na powięzi, w związku z tym intensywne ćwiczenia mogą jedynie wzmagać ciśnienie wewnątrzbrzuszne i zwiększać ryzyko przepukliny.

Jak wygląda przepuklina?

Przepuklina wygląda jak worek, będący zgrubiałą tkanką otrzewnej wraz z jej zawartością. Dodatkowo w przepuklinie wyróżnia się kanał, przez który dana przepuklina przechodzi, i wrota. Jeśli przepuklina jest odprowadzalna, nie daje objawów, a narząd w worku przepuklinowym ulega cofaniu po zmniejszeniu napięcia w jamie brzusznej. Jeśli zawartości worka nie udaje się odprowadzić, mówi się o przepuklinie nieodprowadzalnej, jednak drożność jelit i naczyń krwionośnych jest zachowana, a co za tym idzie – przepuklina nie daje często żadnych objawów.

Powikłania przepukliny

Przepuklina może ulec uwięźnięciu bądź zadzierzgnięciu. W uwięźnięciu zaburzony jest np. pasaż uwięźniętego jelita. W przypadku zadzierzgnięcia dochodzi do niedokrwienia, niedrożności i martwicy fragmentu narządu. Stanowi to zagrożenie życia chorego.

Jak leczyć przepuklinę? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Jak wygląda leczenie przepukliny? Źródło: 36,6.

Jakie są rodzaje przepuklin?

Główna klasyfikacja wyróżnia przepukliny zewnętrzne, skierowane poza fizjologiczną jamę ciała, i wewnętrzne, skierowane do innych jam. Przepukliny wewnętrzne to np. przepukliny rozworu przełykowego, kiedy fragment żołądka ulega przemieszczeniu przez naturalny rozwór przełykowy do klatki piersiowej.

W zależności od lokalizacji wyróżnia się kilka rodzajów przepuklin:

  • pępkową,
  • pachwinową,
  • w bliźnie pooperacyjnej,
  • kresy białej,
  • udową.

Przepukliny – diagnostyka i rozpoznanie

Rozpoznanie może być postawione już na podstawie badania fizykalnego. W diagnostyce wykorzystuje się następujące badania obrazowe:

  • ultrasonografia (USG),
  • badanie rentgenowskie z kontrastem (RTG).

Leczenie przepuklin

Przepukliny można skutecznie leczyć jedynie poprzez wykonanie zabiegu operacyjnego. Wykonuje się operacje laparoskopowe, endoskopowe i klasyczne. Udowodniono, że w przypadku operacji klasycznych istnieje mniejsze ryzyko nawrotów, jeśli wykorzysta się wszczepy z tworzyw sztucznych, w przeciwieństwie do generowania zwiększonego napięcia powłok bez użycia wszczepów. Decyzję o konieczności wykonania operacji podejmuje lekarz na podstawie wielkości, lokalizacji i trybu życia pacjenta. Przepukliny bezobjawowe, małe, niepowodujące bólu, mogą być obserwowane i nie wymagają pilnego zabiegu operacyjnego.

Zobacz film i dowiedz się jak wygląda operacja usunięcia przepukliny 

Zobacz film: Operacja usunięcia przepukliny - jak wygląda zabieg? Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 01.08.2018,
Opublikowano: 01.08.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej