Jak rozpoznać katar u noworodka? Jak leczyć dziecko?

Fot: oneblink-cj / gettyimages.com

Katar u noworodka najczęściej jest leczony objawowo, ponieważ lista środkówdopuszczonych do stosowania u dzieci poniżej 3. miesiąca życia jest niedługa. Objawy kataruu noworodka nie są tak oczywiste jak u dorosłych. Można przegapić pierwsze oznaki kataru,co prowadzi do rozwoju infekcji.

Noworodek nie powie, że ma katar. Głównym objawem nieżytu jest problem z karmieniem. Zatkany nos uniemożliwia dziecku swobodne picie mleka. Noworodek jest bardziej zmęczony jedzeniem, je mniej, czasem wykazuje zupełną niechęć do ssania. W przypadku wystąpienia kataru u noworodka konieczne jest odpowiednie czyszczenie nosa, ponieważ wydzielina spływająca po tylnej ścianie gardła może być przyczyną powikłań.

Katar u noworodka – przyczyny

Katar u noworodka, który nie zdążył nawet wybrać się z mamą na swój pierwszy spacer, może trochę dziwić. Jednak należy pamiętać, że katar może rozwinąć się w wyniku delikatnego owiania dziecka, np. po kąpieli, wyziębienia, a także zawleczenia infekcji ze środowiska zewnętrznego przez innych domowników czy nawet położną. Delikatny, wodnisty katar u noworodka może się zdarzyć, najczęściej mija samoistnie. Ważne jest jednak odpowiednie postępowanie, by uniknąć powikłań. W wieku noworodkowym rzadko pojawia się katar na tle alergicznym. Może się jednak zdarzyć, że katar, a właściwie przytkany nos, wynika ze zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu (np. zimą przy mocno działających kaloryferach).

Objawy kataru u noworodka

Noworodek, leżąc na plecach bądź na boku, nie ma możliwości przekazać mamie, że doskwiera mu katar. Cała wydzielina z nosa, wraz z siłą grawitacji, zamiast na zewnątrz, spływa po tylnej ścianie gardła. Pierwszym objawem, który sugeruje wystąpienie kataru u dziecka, jest problem z karmieniem. Dziecko, pijąc, nie potrafi oddychać, ponieważ ma zatkany nos. Dużo szybciej się męczy przy jedzeniu, jest apatyczne lub wręcz przeciwnie – mocno rozdrażnione. Budzi się często, ma problem z zaśnięciem. Najczęściej katar u noworodka jest wodnisty. Objawy niepokojące to:

  • żółta lub zielona wydzielina z nosa,
  • kaszel.

To, czego najbardziej powinna bać się mama u noworodka mającego katar, to przede wszystkim powikłania. Spływająca wydzielina z nosa noworodka może spowodować szerzenie się infekcji, z zapaleniem płuc włącznie. Współistnienie kataru i kaszlu u noworodka może świadczyć o tym, że doszło do rozprzestrzenienia się infekcji. Noworodek nie jest w stanie efektywnie kaszleć, czyli nie oczyści drzewa oskrzelowego z zalegającej wydzieliny. Wszystko więc pozostaje w jego drogach oddechowych.

Leczenie kataru u noworodka

Katar u noworodka, jeśli nie przejdzie w bardziej złożoną infekcję, często mija samoistnie. Szczególnie gładko przechodzą katar noworodki karmione piersią. Karmienie naturalne wspomaga niedojrzały jeszcze układ odpornościowy dziecka, dostarcza mu przeciwciał potrzebnych do walki z drobnoustrojami. Istnieją teorie mówiące o tym, by w czasie kataru zaaplikować po kropelce mleka do nosa dziecka, co miałoby pomóc w walce z katarem. Nie wiadomo, na ile jest to prawdziwa teza, ponieważ nie dowiedziono, by mleko mogło wywierać miejscowe działanie lecznicze.

Leczenie kataru u noworodków opiera się przede wszystkim na odpowiedniej toalecie nosa. Rodzice powinni jak najczęściej odsysać wydzielinę. Najlepiej najpierw wkropić do nosa po kropelce soli fizjologicznej, która ułatwi oczyszczenie nozdrzy.

Istnieje wiele dostępnych aparatów do czyszczenia noska noworodka. Można posłużyć się standardową „gruszką”, jednak sprawdza się ona przy niezbyt nasilonym katarze. Z kolei przy nasilonym nieżycie po kilku odciągnięciach dziecko traci cierpliwość i zaczyna płakać, co jeszcze bardziej stymuluje produkcję wydzieliny w nosie.

Kolejnym aparatem dostępnym w aptece jest aspirator do nosa „sopelek”. Jest to kawałek rurki w kształcie sopelka. Najwęższą stronę przykłada się do ujścia dziurki w nosie dziecka. Po przeciwnej stronie wmontowany jest specjalny filtr, a tuż za nim wężyk, który dorosły musi wziąć do ust i zassać powietrze. Dzięki filtrom nie ma niebezpieczeństwa zaaspirowania przez mamę wydzieliny.

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto

Ponadto dostępne są aspiratory, które podłącza się do domowego odkurzacza. Sprawdzają się one przy bardzo nasilonym katarze. Budzą dość sporo kontrowersji, choć firmy je produkujące zapewniają o bezpieczeństwie i braku jakichkolwiek efektów ubocznych u dziecka.

Delikatny katar nie jest przeciwwskazaniem do spaceru, szczególnie kiedy na dworze jest ciepło, nie wieje, a dziecko jest odpowiednio ubrane. Należy wystrzegać się przegrzania noworodka. Nie ma on jeszcze ukształtowanego systemu termoregulacji, dlatego rodzic czy opiekun muszą dobrać odpowiednią grubość ubrania. Noworodek powinien mieć o jedną warstwę ubrania na sobie więcej niż mama. Jeśli na dworze wieje, jest zimno czy akurat panuje pora przejściowa, lepiej nie wychodzić z dzieckiem z domu. Tak naprawdę pierwszy spacer powinno się odbyć z dzieckiem około 6. tygodnia życia. Dlatego tym bardziej, jeśli wystąpi u noworodka katar, lepiej wstrzymać się z decyzją o pierwszym wyjściu.

Leczenie kataru u noworodka z użyciem środków farmakologicznych jest ograniczone ze względu na niewielką ilość preparatów na katar dopuszczonych do stosowania u tak małych dzieci. Można wykorzystać dostępną na rynku oksymetazolinę w kroplach, jednak nie może ona być stosowana dłużej niż 3–5 dni. Jeśli katar u dziecka jest nasilony, wskazana jest konsultacja pediatryczna. Lekarz może przepisać np. specjalne kropelki dostosowane do organizmu noworodka.

Data aktualizacji: 12.12.2019,
Opublikowano: 09.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (3)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Mama 15.08.2019r.

Pierwszy spacer ok 6 tyg życia? Ale macie specjalistów....

aga 30.07.2018r.

nie ma takiej lekarki

all 09.03.2018r.

Noworodek to młody człowiek do ukończenia 4 tygodni życia, tymczasem pani doktor pisze, że pierwszy spacer powinno się odbyć z dzieckiem około 6. tygodnia życia. .... kiepsko uczą na tych uniwersytetach

Zobacz wszystkie 3 komentarzy
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej