Jak rozpoznać ból nerek? Na co zwrócić uwagę? Objawy miejscowe i ogólne choroby nerek

Fot: Shidlovski / gettyimages.com

Ból nerki często utożsamiany jest z dolegliwościami ze strony kręgosłupa lędźwiowego. Przy różnicowaniu źródła zwraca się uwagę na towarzyszące symptomy, szczególnie ze strony układu moczowego, takie jak pieczenie podczas mikcji. Gdy bolą nerki, objawy obejmują także ogólne pogorszenie stanu zdrowia.

Objawy bólu nerek zależą od czynników chorobotwórczych wpływających na pracę oraz kondycję miąższu narządu. Dyskomfort odczuwany w dolnej części pleców może pojawić się nagle, przybrać silny, pulsacyjny charakter lub nasilać się wraz ze zmianą pozycji. Dolegliwości można łagodzić objawowo, jednak ból nerki zwykle ustępuje na skutek leczenia przyczynowego, np. zażegnania infekcji bakteryjnej.

Ból nerek – objawy i przyczyny

Ból nerek często kojarzony jest z dolegliwościami ze strony kręgosłupa lędźwiowego, ze względu na bliską lokalizację narządów układu moczowego. Nerka to parzysty narząd znajdujący się w jamie brzusznej, w przestrzeni zaotrzewnowej, z tyłu żołądka i pod wątrobą, na wysokości dwóch ostatnich kręgów piersiowych i trzech pierwszych lędźwiowych. Lewa nerka często ulokowana jest nieco wyżej niż prawa, co nie stanowi niefizjologicznej anomalii. Przy różnicowaniu pierwotnego źródła dolegliwości należy zwrócić uwagę na towarzyszące jej symptomy i charakter odczuwanego dyskomfortu oraz okoliczności, w których się on nasila. Ból nerek ma tendencję do pojawiania się niespodziewanie i potrafi unieruchomić pacjenta, powodując szereg dodatkowych dolegliwości. Sprawia trudności w zmienianiu pozycji ciała, obniża apetyt czy wywołuje wysoką gorączkę, a nawet prowadzi do hiperpireksji, czyli stanu zagrażającego trwałym uszkodzeniem tkanki mózgowej ze względu na wysoką temperaturę wewnętrzną ciała. Przyczyny bólu nerki zwykle pojawiają się na skutek infekcji wirusowych i bakteryjnych układu moczowego, szczególnie narządów dolnego odcinka przewodu moczowego.

Zobacz także: Ból nerek po alkoholu. Dlaczego alkohol szkodzi na nerki?

Bezpośrednie objawy bólu nerek

Bóle odczuwane w okolicy nerek zwykle świadczą o zaawansowanych zmianach i potrzebie leczenia. Dyskomfort o różnym charakterze i nasileniu to dominująca dolegliwość w przebiegu zaburzeń związanych z jakością funkcjonowania dotyczącą jednej nerki lub obu jednocześnie. Ból nerki, spowodowany przez patogeny chorobotwórcze lub bezpośrednie urazy ingerujące w spójność struktur narządu, najczęściej występuje w towarzystwie:

  • objawów dyzurycznych, czyli różnorodnych dolegliwości związanych z zaburzeniami pojawiającymi się podczas oddawania moczu, głównie: bólu i pieczenia, częstomoczu w stosunku do normalnego trybu mikcji, skąpomoczu, czyli zmniejszenia dobowej ilości wydalanego moczu, bolesnego uczucia parcia na pęcherz w momencie jego wypełnienia, nagłej potrzeby oddania moczu czy trudności w utrzymaniu moczu;
  • zmiany barwy i zapachu moczu – najczęściej jest on mętny lub ma mleczny kolor; zdarza się ropomocz; niekiedy ma prawidłową przejrzystości, ale jest podbarwiony krwią i wydziela nieprzyjemną woń;
  • ogólnego spadku sił, utraty apetytu, dyskomfortu w dolnym odcinku pleców w trakcie poruszania się, tkliwości uciskowej okolic nerek.

Zobacz film i dowiedz się, jak dbać o nerki:

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: x-news

Ból nerki – objawy warunkowe

Ból nerki oraz charakter dolegliwości mogą być różne, w zależności od stopnia zaawansowania i rodzaju choroby obciążającej narząd. W tego typu przypadkach obserwuje się również dodatkowe objawy miejscowe i ogólnoustrojowe. Wśród chorób odpowiedzialnych za bóle nerek znajdują się:

  • odmiedniczkowe, wywołane infekcją dolnych dróg moczowych przez bakterie Escherichia coli. Poza objawami dyzurycznymi bólom nerki towarzyszą: wysoka gorączka, dreszcze, nudności i złe samopoczucie;
  • kłębuszkowe i śródmiąższowe – bólowi nerek towarzyszą bóle głowy, zmiana zabarwienia moczu, krwiomocz, obrzęki kostek i twarzy;
  • kamica nerkowa – choroba spowodowana ograniczeniem światła moczowodu przez nierozpuszczalne kamienie, tzw. złogi. Objawom bólowym nerki wywołanym przez niedrożność tego typu towarzyszą dolegliwości bólowe lewej lub prawej nerki, promieniujące do pachwiny i lędźwi, oraz ostry zespół symptomów dyzurycznych;
  • wodonercze, czyli stan wywołany wadami układu moczowego lub wpływem zmian nowotworowych, zwykle przebiegający bezobjawowo lub manifestujący mało charakterystyczne dolegliwości, takie jak słaby apetyt, podatność na infekcje układu moczowo-płciowego, dyskomfort promieniujący do spojenia łonowego i jąder oraz mdłości i zaburzenia mikcji. Ból nerek u dziecka zwykle występuje wraz ze wzdęciami i biegunką. Inne objawy zależą od lokalizacji przeszkody w odpływie moczu oraz stopnia zaawansowania wodonercza.

Ból nerek w ciąży

Dolegliwości bólowe lewej lub prawej nerki to powszechny stan występujący w przebiegu ciąży. Ból nerek i objawy dyzuryczne najczęściej występują w konsekwencji zapalenia nerek i infekcji dróg moczowych.

Zobacz także: Jakie objawy daje ból nerek w ciąży? Czy można go leczyć domowymi sposobami?

Bibliografia:

1. Górnicka J., „Choroby układu moczowego”, AWM, Warszawa 2012.

2. Keller H., „Choroby nerek”, Zdrowie, Wrocław 2014.

3. Myśliwiec M., „Choroby nerek”, PWL, Warszawa 2008.

4. Szczeklik A., „Interna Szczeklika”, Medycyna Praktyczna, Warszawa 2018.

Data aktualizacji: 21.08.2020,
Opublikowano: 23.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Hashimoto zobaczysz na twarzy. Po tych objawach rozpoznasz tę chorobę

Problemy z tarczycą, choć pojawiają się u obu płci, to znacznie częściej diagnozowane się u kobiet. Co ciekawe, pierwsze sygnały świadczące o tym, że gruczoł nie działa prawidłowo, da się zauważyć na twarzy. Na co zwrócić uwagę? 

Czytaj więcej
Miała płuca jak u 80-latki, ignorowała wczesne objawy 

POChP to groźna choroba płuc. Niestety wielu pacjentów bagatelizuje pierwsze objawy choroby i zgłasza się do lekarza zbyt późno. Tak było w przypadku pewnej Brytyjki. 

Czytaj więcej
Objawy COVID-19 są niespecyficzne. Liczba pozytywnych tekstów rośnie

Eksperci alarmują, że rośnie liczba pacjentów z COVID-19. Co więcej, obecnie dominujący wariant koronawirusa SARS-CoV-2 wywołuje mało charakterystyczne objawy, które łatwo pomylić ze zwykłą infekcją górnych dróg oddechowych.  

Czytaj więcej
Budzą cię w nocy koszmary? Twój organizm chce ci coś powiedzieć

Sen służy odpoczynkowi i regeneracji. Niestety czasem zdarza się, że jest zakłócany przez koszmary. Skąd się biorą? Czy ich występowanie powinno nas niepokoić? 

Czytaj więcej
Brak witaminy D w organizmie. Jakie mogą być konsekwencje? 

Witamina D to jedna z ważniejszych substancji dla naszego organizmu. Jej niedobór może być groźny i powodować szereg problemów ze zdrowiem. Co się może stać, jeśli mamy zbyt mało tej witaminy?  

Czytaj więcej
Inercja senna. Bezwład i brak skupienia po przebudzeniu to jedne z objawów 

Inercja senna pojawia się tuż po przebudzenia. Objawia się uczuciem osłabienia i dezorientacji. Powoduje również opóźnienie reakcji. Czy stanowi zagrożenie dla zdrowia?  

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej