Jak powstaje tętniak serca? Objawy, leczenie, rokowania

Fot: Miguel Navarro / gettyimages.com

Tętniak serca to jedno z groźnych powikłań zawału serca. Może być niebezpieczny dla zdrowia i życia pacjenta, choć potrafi długo nie dawać żadnych symptomów. Tętniak serca może być prawdziwy lub rzekomy.

Objawy tętniaka serca obejmują osłabienie wydolności organizmu, bóle w klatce piersiowej oraz zaburzenia rytmu. Kwalifikację do leczenia operacyjnego tętniaka serca przeprowadza specjalista kardiochirurg.

Przyczyny tętniaka serca

Tętniakiem nazywa się miejscowe poszerzenie naczynia, najczęściej tętniczego. W wyniku powstania takiej zmiany dochodzi do osłabienia ściany. Gdy narasta do dużych rozmiarów, wiąże się to z ryzykiem jego pęknięcia, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Tętniak serca to schorzenie, które pojawia się jako komplikacja po zawale nawet u 20% osób, które go przeszły. Może zostać wykryty dopiero po wielu latach od incydentu.

Wyróżnia się prawdziwe i rzekome tętniaki serca. Te pierwsze składają się z trzech warstw: wsierdzia, bliznowato zmienionego mięśnia sercowego oraz nasierdzia. Druga grupa występuje sporadycznie. Ten typ posiada jedynie dwie blaszki z osierdziem oraz zrostami. Zwykle pojawia się w lewej komorze serca, w okolicy koniuszka, częściej u mężczyzn i młodszych pacjentów. Związane jest to ze słabo rozwiniętym krążeniem obocznym. Najczęściej powstaje w wyniku zamknięcia gałęzi przedniej zstępującej lewej tętnicy wieńcowej. Niedokrwienie powoduje powstanie blizny, która nie ma zdolności kurczenia się. Sprawia to, iż ciśnienie wewnątrz układu może ją rozciągnąć. Tętniak rzekomy jest konsekwencją pęknięcia wolnej ściany komory i wynaczynienia krwi.

Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu tętniaków serca są ponadto:

  • nadciśnienie tętnicze w ostrej fazie zawału,
  • nieprzestrzeganie zaleceń pozostawania w łóżku,

Objawy tętniaka serca

Tętniak serca czasem przez długi czas nie daje objawów. Szacuje się, że u 60% chorych wywołuje bóle w klatce piersiowej zarówno podczas wysiłku, jak i w spoczynku. Dochodzi również do pojawienia się objawów niewydolności serca, rzadziej do zaburzeń rytmu. Powikłania zatorowe takie jak udar mózgu czy niedokrwienie kończyn dolnych mogą wystąpić u co 20 pacjenta.

Zobacz film i dowiedz się więcej o tętniakach:

Zobacz film: Skąd się biorą tętniki? Źródło: x-news

Leczenie tętniaka serca

W postępowaniu diagnostycznym wykorzystuje się głównie echokardiografię serca (przezklatkową i przezprzełykową) oraz wentrikulografię. W wątpliwych przypadkach dołącza się natomiast inne badania obrazowe: rezonans magnetyczny (RM) oraz tomografię komputerową (TK). Rozróżnienie typu tętniaka serca jest bardzo trudne i nie zawsze się udaje. Znaczenie pomocnicze ma elektrokardiografia (EKG), w której obserwuje się przetrwałe uniesienie odcinka ST w odprowadzeniach V2-V4.

Pacjenci z prawdziwymi tętniakami serca pozawałowymi, którzy nie skarżą się na dolegliwości, mogą być poddani postępowaniu zachowawczemu. Terapia farmakologiczna powinna być prowadzona z okresowymi, regularnymi kontrolami. Operacyjne leczenie tętniaka serca konieczne jest w przypadku zmian objawowych, niepoddających się terapii zachowawczej oraz bezwzględnie przy wszystkich tętniakach rzekomych. Zabieg wykonywany jest przez kardiochirurgów i polega na usunięciu zmiany i odbudowaniu ściany serca. Wskazane jest także przeprowadzenie operacji pomostowania tętnic wieńcowych (CABG), potocznie zwanej by-passami.

W przypadku stwierdzenia skrzepliny w lewej komorze towarzyszącej tętniakowi serca dołącza się leczenie przeciwkrzepliwe, które musi być kontynuowane przez 6 miesięcy oraz kontrolowane za pomocą echokardiografii.

Zmniejszenie ryzyka powstania tętniaka serca uzyskuje się dzięki leczeniu reperfuzyjnemu – szybkiemu zdiagnozowaniu i terapii zachowawczej oraz inwazyjnej zawału serca.

Tętniak serca – rokowania

Tętniak lewej komory pogarsza rokowanie zawału serca – ryzyko zgonu jest około 6 razy większe. Szacuje się, iż 90% osób z tętniakiem serca bezobjawowym przeżywa kolejne 5 lat. W przypadku zmian, w których konieczne jest wykonanie zabiegu, należy wziąć pod uwagę ryzyko związane ze zgonem. Śmiertelność okołooperacyjna wynosi 8–10%, a wielkość tętniaka nie ma wpływu na skuteczność zabiegu. Większe ryzyko zgonu mają pacjenci, u których konieczne jest usunięcie zmiany od razu po zawale, starsi, z ciężkimi do leczenia zaburzeniami rytmu oraz innymi chorobami mięśnia sercowego. Poważniejsze rokowania mają tętniaki rzekome, które trzeba bezwzględnie operować, nie pozostawiając ich leczeniu zachowawczemu.

Bibliografia:

1. M. Kazimierski, Olbrzymi pozawałowy tętniak lewej komory serca, [w:] „Folia Cardiologica” 2005, t. 5, nr 4, s. 315–319.

2. A. Szczeklik, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków 2018.

3. A. Kwiecień-Sobstel, Chory z pozawałowym tętniakiem lewej komory ze skrzepliną – wieloletnia obserwacja, [w:] „Kardiologia Polska” 2011, 69 (4), s. 373–376.

4. I. Jedliński, Olbrzymi pozawałowy tętniak rzekomy lewej komory – opis przypadku, [w:] „Kardiologia Polska” 2008, 66 (12).

Data aktualizacji: 13.08.2020,
Opublikowano: 14.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej