Jak powstają żylaki pochwy? Jakie objawy wywołują?

Fot: AntonioGuillem / gettyimages.com

Żylaki pochwy to problem dotyczący przeważnie kobiet w ciąży. Rozwija się najczęściej w trzecim trymestrze. Żylaki pochwy mogą zniknąć samoistnie po porodzie. Towarzyszące im objawy są bardzo uciążliwe, przez co znacznie obniżają jakość życia.

Zdecydowanej większości osób żylaki kojarzą się z nieestetycznymi zmianami żylnymi na kończynach dolnych. Jednakże nie jest to jedyny rodzaj żylaków, a mogą się one pojawić także w okolicach odbytu, przełyku czy krocza. Żylaki pochwy to problem, z którym zmagają się zwłaszcza ciężarne kobiety. Wówczas ich główną przyczyną jest ucisk wywierany przez powiększającą się macicę na umiejscowione niedaleko żyły miednicy i związany z tym utrudniony odpływ krwi żylnej.

Żylaki pochwy – przyczyny powstania

Mianem żylaków określa się nadmierne rozszerzenie żył, które predysponuje do pękania ścianek żył i owrzodzenia. Najczęściej występują żylaki kończyn dolnych, przełyku i odbytu. Zdecydowanie rzadziej rozwijają się żylaki pęcherza moczowego, powrózka nasiennego, macicy czy pochwy.

Żylaki pochwy to problem, który dotyczy wielu kobiet w ciąży. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia zwiększa się zwykle z każdą kolejną ciążą. Dodatkowo ryzyko ich powstawania podnoszą krótkie odstępy pomiędzy ciążami. Za ich rozwój odpowiadają przede wszystkim zmiany hormonalne (zwiększony poziom progesteronu i estrogenu), które sprawiają, że żyły stają się bardziej podatne na rozciąganie. Nie bez znaczenia jest także ucisk wywierany przez powiększającą się macicę na umiejscowione niedaleko żyły miednicy i związany z tym utrudniony odpływ krwi żylnej. Ciężarna macica działa jak blokada, przyciskając żyły do kręgosłupa i mięśni lędźwiowych. Dlatego żylaki pochwy pojawiają się najczęściej w ostatnich tygodniach ciąży, kiedy brzuch jest coraz większy. W rozwoju żylaków okolic pochwy duże znaczenie ma zwiększona w ciąży objętość krążącej krwi, która wywiera większy nacisk na ściany żył. Ulegają one poszerzeniu, spowalniając odpływ krwi w kierunku serca. W organizmie ciężarnej zachodzą również zmiany w układzie krzepnięcia, polegające na zwiększeniu lepkości krwi i krzepliwości, co może sprzyjać powstawaniu zakrzepów. Do powstania żylaków pochwy predysponują dodatkowo czynniki dziedziczne, nawracające zaparcia, brak aktywności fizycznej i prawidłowo zbilansowanej diety, co sprzyja nadwadze.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Jakie objawy dają żylaki pochwy?

Objawami towarzyszącymi żylakom pochwy jest zaczerwienienie, pieczenie, swędzenie, opuchlizna, tkliwość na dotyk okolic intymnych i ból, który nasila się w czasie stosunku płciowego lub tuż po jego zakończeniu. Część kobiet wskazuje na konieczność częstszego oddawania moczu. Żylaki pochwy to zazwyczaj niewielkie zgrubienia, które mogą krwawić. Dość często współwystępują z hemoroidami, czyli żylakami odbytu i żylakami w obrębie kończyn dolnych.

Leczenie żylaków pochwy

Leczenie żylaków w pochwie to problem interdyscyplinarny, który powinien zostać ustalony przy współpracy ginekologa ze specjalistą zajmującym się tego typu schorzeniem naczyń żylnych. Środki farmakologiczne łagodzą objawy, ale nie likwidują przyczyny. Dlatego jeśli problem poszerzeń żylnych w okolicach intymnych spowodowany jest niewydolnością żył w miednicy, przeprowadza się małoinwazyjny, likwidujący zarówno dolegliwości, jak i defekty kosmetyczne zabieg. Chore naczynie zamyka się za pomocą skleroterapii. Polega ona na wstrzykiwaniu do żył substancji, które powodują zamknięcie światła naczynia. W takim zabiegu znajdują zastosowanie płynne związki chemiczne i piana utworzona z tych substancji po zmieszaniu z powietrzem. Zabieg trwa przeważnie kilkadziesiąt minut, a szpital można opuścić nierzadko tego samego dnia. Należy przez pewien czas powstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej. Alternatywną dla skleroterapii metodą leczenia żylaków pochwy jest zabieg embolizacji.

Ważne jest, aby kobiety z żylakami pochwy w sposób szczególny dbały o utrzymanie odpowiedniej higieny intymnej. Działanie wysuszające i obkurczające przynosi stosowanie do mycia szarego mydła. Pomocne w łagodzeniu objawów jest przyjmowanie pozycji leżącej na lewym boku, z udami podciągniętymi w stronę brzucha i poduszką pod pośladkami.

Ponadto korzystne jest leżenie z lekko uniesionymi nogami i unikanie długotrwałej pozycji siedzącej lub stojącej. Nie należy nosić obcisłej odzieży, która zaburza przepływ krwi, zwłaszcza bielizny wykonanej ze sztucznego materiału. Poleca są majtki bez gumek w okolicy pachwin, luźne i z naturalnego tworzywa (najlepiej bawełniane). Bardzo ważne jest, aby zadbać o regularne wypróżnienia. Nie bez znaczenia jest również ćwiczenie mięśni dna miednicy – regularne ćwiczenia mięśni Kegla. Zdarza się także, że żylaki mijają samoistnie. Dotyczy to zwłaszcza stosunkowo niewielkich żylaków pochwy u ciężarnych, które znikają w ciągu kilku miesięcy po porodzie.

Żylaki pochwy a poród naturalny

Żylaki pochwy a poród naturalny to zależność, która jest źródłem wielu obaw u ciężarnych kobiet. Jednakże zdaniem części specjalistów nie stanowią wskazania do wykonania cesarskiego cięcia. Takie rozwiązanie ciąży może zostać wzięte pod uwagę w przypadku zaawansowanej formy żylaków oraz ich newralgicznego usytuowania.

Bibliografia:

Marona H., Kornobis A., Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, „Postępy Farmakoterapii”, 2009, 65(2), s. 88-92.

Zobacz film: Metoda leczenia żylaków: klejenie żylaków. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 25.06.2018,
Opublikowano: 25.06.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej