Ość w gardle? Jak ją bezpiecznie wyciągnąć? Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna?

GMVozd GettyImages

Ość w gardle to popularny problem, z jakim na pogotowiu - szczególnie okresie świątecznym - spotykają się lekarze. Wystarczy źle  wyfiletowana ryba, zbyt szybkie połykanie potraw wystarczą, aby ość  trafiła tam, gdzie nie trzeba. Co wtedy robić? Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna?

Ość w gardle to niebezpieczna przypadłość. Uczucie ucisku, dyskomfort i ból to nic w porównaniu z tym, co może się wydarzyć, jeśli ość dostanie się głębiej - do przełyku.

Laryngolodzy przestrzegają, by w żadnym wypadku nie zagryzać ości chlebem!

Próby przepchnięcia ości "do żołądka" mogą być opłakane w skutkach i zakończyć się interwencją na bloku operacyjnym - mówi Aleksandra Ochal-Choińska, laryngolog.

Mechanizm połykania pokarmów działa na naszą niekorzyść w przypadku wbitej ości. Język przepycha pokarm do gardła, gdzie dachówkowato ułożone mięśnie wykonują ruchy przepychające w stronę przełyku, który też ma swoją strukturę mięśniową. Jeśli ość nie wbije się głębiej w wyniku tych ruchów, chleb może przepchnąć ją do przełyku. Najczęściej ość wbija się w migdałki, nasadę języka lub dołki językowo-nagłośniowe. 

Ość w gardle - co się stanie, kiedy jej nie usuniemy?

W przypadku, gdy ciało obce wbije się w nasze ciało i pozostanie tam, robi się stan zapalny. Pojawia się ropa, ból szyi i gorączka. Blisko gardła znajdują się tętnica szyjna i żyła szyjna, których bliskość w przypadku stanu zapalnego może rozprzestrzenić zakażenie. Zbagatelizowana ość w gardle może doprowadzić do powstania ropnia, a nawet do sepsy! Stan zapalny należy leczyć - usuwa się ość i podaje antybiotyk.

Czasem, by usunąć ość z gardła lekarze wykonują badanie rentgenowskie lub wprowadzają kamerę do gardła. Bywa bowiem, że ość jest tak mała lub niefortunnie zlokalizowana, że nie widać jej przy zwykłym badaniu.

Jak wyciągnąć ość z gardła?

Co zatem robić, gdy w naszym gardle tkwi ość? Można spróbować wyjąć ją samemu przed lustrem lub z pomocą drugiej osoby. Przy dobrym oświetleniu, jeśli widać ość, należy wyjąć ją pęsetą. Jeśli jej nie widać - czeka nas wizyta na nocnym dyżurze, gdzie lekarz pomoże nam pozbyć się ości z gardła.

Uwaga!

Co roku w okresie Bożego Narodzenia lekarze przypominają, by uważniej jeść ryby, dokładniej je filetować i uważać. To jedyne, co nas uchroni przed ością w gardle i wizytą w szpitalu lub u laryngologa.

Warto także pamiętać, by nie mówić przy jedzeniu. Pokarm może przedostać się przez krtań do płuc lub oskrzeli - nabawimy się w ten sposób zachłystowego zapalenia płuc lub zapalenie oskrzeli.

Jak usunąć ciało obce z gardła? Zobacz wideo:

Źródło:  Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 23.12.2020,
Opublikowano: 24.12.2020 r.

Polecamy

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Tuchom 04.09.2019r.

jestem właśnie po usunięciu ości która wbiła się w krtan w sposób bardzo trudny do usunięcia po miejscowym znieczuleniu. Zostało zastosowane znieczulenie ogólne z intubacja. Czuje się dobrze a nawet bardzo dobrze ;) prawdopodobnie zupa rybna :)
Znieczulenie miejscowe to nie jest masakra :D

Ość 14.10.2018r.

Wyciąganie ości przez laryngologa na żywo to masakra. Nie obyło się bez miejscowego znieczulenia. Lepiej jeść spokojnie niż później jeździć po szpitalach.

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej