Jak poradzić sobie z bólem zęba? Domowe sposoby na ból zęba u dziecka i dorosłego

Fot. Aleksej Sarifulin / Getty Images

Domowe i naturalne sposoby na ból zęba nie zastępują wizyty stomatologicznej. Mogą jednak skutecznie wspomóc leczenie dentystyczne i szybciej uśmierzyć ból. Będą przydatne szczególnie na ból zęba w ciąży bądź do zastosowania u dzieci.

Ból zęba może być silny i przytrafić się w najmniej oczekiwanym momencie, np. w dzień świąteczny, gdy prawdopodobnie stomatolog nie będzie mógł podjąć leczenia. Domowe sposoby na ból zęba sprawdzą się wtedy idealnie. Warto o nich pamiętać i już wcześniej zaopatrzyć domową apteczkę w produkty, które się z nim uporają.

Domowe i naturalne sposoby na ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba nie zastępują wizyty stomatologicznej. Warto podkreślić, że sprawdzają się tylko jako wsparcie dla leczenia stomatologicznego bądź w przypadkach, gdy ból nie jest silny i przewlekły. Jednym z nich jest zastosowanie czosnku. Jest to naturalny antybiotyk, dlatego uśmierza nie tylko ból, ale zwalcza również stan zapalny. Można zastosować go na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozgryzienie go i żucie, innym obtoczenie w soli i podłożenie pod bolący ząb, a jeszcze innym wykorzystanie jako płukanki (rozgniecione ząbki czosnku należy zalać wrzątkiem, a następnie po wystudzeniu płynu płukać nim jamę ustną). 

Inne domowe sposoby na ból zęba to zastosowanie goździków. Znajdujący się w nich eugenol jest środkiem znieczulającym, dlatego też pomaga szybko uśmierzyć ból. Warto skorzystać z olejku eterycznego, formy sproszkowanej bądź zasuszonego pąka kwiatów. Sprawdzone sposoby na ból zęba to m.in. użycie mieszanki sproszkowanego imbiru i pieprzu cayenne (wystarczy dolać wody, a następnie nałożyć na wacik i przyłożyć do bolącego zęba), wacika nasączonego jodyną (działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie) bądź płukanki z soli lub sody oczyszczonej (wystarczy rozpuścić 1 łyżeczkę produktu w ciepłej wodzie). Ponadto zaleca się stosowanie eukaliptusa. Wystarczy nałożyć kilka kropel olejku na bolący ząb, a zawarte w nim ceneol i seskwiterpen zlikwidują stan zapalny.

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn

Domowe sposoby na ból zęba u dziecka

Ból zębów u dzieci pojawia się już podczas ząbkowania. Rodzice doskonale wiedzą, jak wiele cierpliwości trzeba mieć podczas wyrzynania się zębów u niemowlaka. Dlatego też warto znać domowe sposoby na ból zęba u dziecka, które ukoją dolegliwości. Jedną ze skutecznych metod jest zastosowanie zimna, a konkretnie gryzienie zimnych przedmiotów. Należy umieścić gryzak na kilka minut w zamrażarce, a następnie dać go dziecku, co powinno uśmierzyć ból związany z wyrzynającymi się zębami. Można również umieścić w zamrażalce kawałek materiału (ściereczkę), który uprzednio został włożony do foliowej torebki. 

Ciekawym domowym sposobem jest namoczenie go wcześniej w naparze z rumianku, który dodatkowo złagodzi ból i uspokoi dziecko. Po wyciągnięciu z zamrażarki taki „gryzak” nie tylko ukoi dolegliwości, ale również wymasuje obolałe dziąsła. Kolejnym domowym sposobem jest zamrożenie owoców lub warzyw (także w foliowej torebce), a następnie danie do zabawy dziecku. Należy pamiętać, aby przedmioty te były duże i nie były niebezpieczne z uwagi na zadławienie. Jeśli jednak mrożenie nie przypadło do gustu dziecku, warto wypróbować różne rodzaje gryzaków, które skutecznie uśmierzają ból. 

Inne domowe sposoby na tego typu dolegliwości u najmłodszych to m.in. masaż dziąsła w miejscu wyrzynania się zęba (czystym palcem należy pocierać dziąsło dziecka – polubi ono skrzypienie, które mu towarzyszy) lub masaż dziąseł szczoteczką. Jeśli jednak dziecko jest starsze i ból dotyczy zębów mlecznych, można skorzystać z olejku goździkowego. Wystarczy nasączyć nim wacik i umieścić go w miejscu bólu. U starszych dzieci można zastosować także leki z ibuprofenem lub paracetomolem. Oczywiście jeśli ból jest przewlekły i uciążliwy, konieczna jest wizyta stomatologiczna.

Skuteczne i domowe sposoby na ból zęba w ciąży

Także kobietom w ciąży zdarza się ból zęba. Często ciężarne boją się, że wdrożenie jakiegokolwiek leczenia może szkodzić dziecku, dlatego nie podejmują żadnych działań i starają się przetrzymać ból. Właśnie w tym okresie kobieta jest szczególnie podatna m.in. na próchnicę i zapalenie dziąseł. Pierwszą podejmowaną próbą uśmierzenia bólu jest przyjęcie tabletek dostępnych bez recepty – dla kobiet w ciąży zalecany jest paracetamol. W I i III trymestrze ciężarne powinny unikać ibuprofenu, aspiryny i naproksenu. Należy jednak pamiętać, że gdy ból zęba w ciąży pojawia się regularnie i jest przewlekły, nie należy bagatelizować objawów i udać się na wizytę stomatologiczną. Domowe sposoby na ból zęba w ciąży można stosować tylko w niektórych przypadkach i najlepiej po konsultacji lekarskiej. Najczęściej stomatolodzy odraczają w czasie zabiegi ortodontyczne, ekstrakcję zębów, wybielanie, wszczepianie implantów itp. Domowe sposoby, które łagodzą ból zęba (nie zastępują jednak z wizyty stomatologicznej), to np. zimne okłady. Innym sposobem są ziołowe płukanki, np. z naparu z mięty. Pomagać może również masowanie dziąseł szczoteczką.

Polecamy: Ból zęba w ciąży – znieczulanie, leczenie i wyrywanie zębów w ciąży

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem, co jem


Data aktualizacji: 05.07.2019,
Opublikowano: 02.06.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

zdrowotny 04.06.2018r.

bardzo fajny artykuł

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Czy licówki mogą pomóc w leczeniu wady zgryzu?

Wada zgryzu to nieprawidłowa budowa szczęk, zaburzająca czynności jamy ustnej. Pojawia się w dzieciństwie i już wtedy powinna być leczona. Zaniedbana wada zgryzu może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości w późniejszym życiu. Czy licówki mogą pomóc w leczeniu?

Czytaj więcej
Piaskowanie i skaling zębów – zastosowanie, przebieg, otrzymane efekty

Piaskowanie i skaling zębów to zabiegi stomatologiczne, których głównym zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się w okolicach szyjek zębowych. Piaskowanie jest uzupełnieniem skalingu. Zastosowanie tych metod pozwala na zabezpieczenie jamy ustnej przed rozwojem bakterii.

Czytaj więcej
Zgryz głęboki – wada wymagająca leczenia ortodontycznego. Jak jeszcze można pomóc osobie ze zgryzem głębokim?

Zgryz głęboki jest wadą pionową, w której górne siekacze zachodzą na dolne. Przyczyną jego powstawania mogą być uwarunkowania genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. U osoby ze zgryzem głębokim leczenie jest wieloetapowe i wymaga konsultacji u kilku specjalistów.

Czytaj więcej
Zgryz krzyżowy – czy ta wada wymaga leczenia? Jakie są sposoby na korektę tej nieprawidłowości?

Zgryz krzyżowy jest wadą stomatologiczną spowodowaną zachodzeniem zębów dolnych na górne. Jego przyczyną są czynniki genetyczne lub złe nawyki przyjęte we wczesnym dzieciństwie. Do powstania zgryzu krzyżowego predysponuje również stres i zła dieta w okresie ciąży, a także trudny poród. Osoby, u których rozpoznano nieprawidłowości, wymagają leczenia u lekarza ortodonty.

Czytaj więcej
Zgryz przewieszony – nieprawidłowe ułożenie zębów w jamie ustnej. Jak się leczy tę wadę?

Zgryz przewieszony jest wadą związaną z nieprawidłowym ułożeniem zębów bocznych w jamie ustnej. Niekiedy obejmuje również zęby przedtrzonowe lub trzonowe. Wada może się ujawnić w różnym wieku. Jeśli zostanie rozpoznana, chory powinien poddać się leczeniu stomatologicznemu.

Czytaj więcej
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto?

Szczoteczka soniczna to nowoczesne urządzenie umożliwiające kompleksowe dbanie o higienę jamy ustnej. Sprawdź, co to jest soniczność, dowiedz się, jak działa szczoteczka soniczna i przekonaj się, czy warto ją kupić.

Czytaj więcej
Jak objawia się ropne zapalenie dziąseł? Leczenie i domowe sposoby na ropień dziąseł

Ropne zapalenie dziąseł jest skutkiem zaawansowanego procesu chorobowego w tkankach okołowierzchołkowych lub przyzębia. Jego objawy to m.in. zaczerwienienie, obrzęk z ropną wydzieliną, tkliwość tkanek, a niekiedy także podwyższona temperatura ciała. Ropne zapalenie dziąseł zaliczane jest do zapaleń przyzębia.

Czytaj więcej
Czynniki sprzyjające powstawaniu ran na podniebieniu, rodzaje oraz metody ich leczenia

Ranom na podniebieniu często towarzyszą ból, uczucie swędzenia czy też zaczerwienienie. Przyczyny ich powstawania są zróżnicowane. Można wyróżnić: oparzenia, podrażnienia czy też afty. W zależności od czynników je wywołujących dobierana jest metoda leczenia. Niekiedy wystarczy zastosować domowe sposoby.

Czytaj więcej
Znieczulenie komputerowe w stomatologii – na czym polega?

Znieczulenie komputerowe to pojęcie stosowane w stomatologii. Odnosi się do miejscowej aplikacji substancji znoszących ból, które zmniejszają dolegliwości związane z właściwym znieczuleniem do zabiegu. Zapewnia to większy komfort zarówno pacjentowi jak i lekarzowi.

Czytaj więcej
Hipodoncja – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chorobowego

Hipodoncja jest definiowana jako brak wykształcenia się jednego lub kilku (maksymalnie sześciu) zębów. Jeśli stan taki pojawia się u osób z zębami mlecznymi, wymaga specjalistycznej opieki od bardzo wczesnego wieku. Łączy się często z innymi nieprawidłowościami rozwoju zębów.

Czytaj więcej