Jak pomóc osobie w depresji? Jak rozmawiać i czego nie mówić?

Fot.: Antonioguillem / stock.adobe.com

Jak pomóc bliskiej osobie z depresją? To pytanie, które pada coraz częściej, ponieważ współcześnie choroba dotyka coraz większej liczby ludzi. Zwykle to właśnie najbliżsi jako pierwsi dostrzegają symptomy depresji u członka rodziny. I to oni mogą udzielić mu największego wsparcia. 

Kiedy człowiek zmaga się z depresją, jego bliscy zazwyczaj czują się bezradni, a zarazem sfrustrowani. Z jednej strony nie potrafią udzielić mu właściwego wsparcia, a z drugiej odczuwają silny deficyt emocjonalny w kontakcie z drogą im osobą. Ta sytuacja rodzi w nich sprzeciw wobec choroby, który często przekłada się na postawę wobec cierpiącego na nią bliskiego. Tymczasem aby móc właściwie odnosić się do człowieka dotkniętego depresją, należy przede wszystkim zaakceptować jego chorobę. Wymaga on bowiem takiej samej opieki i „taryfy ulgowej”, jak w przypadku poważnych schorzeń somatycznych.

Najbliższe otoczenie osoby w depresji ma ogromny wpływ na jej samopoczucie. Osamotnienie w chorobie pogarsza i tak już zły stan psychiczny, powodując wrażenie odrzucenia, obniżenie samooceny, spadek motywacji do jakichkolwiek działań z leczeniem włącznie. Dlatego nawet jeśli wydaje się, że próby niesienia pomocy choremu są bezowocne, nigdy nie należy z nich rezygnować. Przede wszystkim warto wiedzieć, jak rozmawiać z człowiekiem w depresji, co mówić, a czego nie mówić w żadnym wypadku.

Rozmowa – najważniejsza pomoc w depresji

Osoba cierpiąca na depresję zwykle stroni od kontaktów, ale kiedy pozostawia się ją samą, czuje się opuszczona. Jedną z najlepszych rzeczy, jaką można dla niej zrobić, jest nawiązywanie z nią rozmowy – nawet jeśli nigdy nie następuje to z inicjatywy chorego i jeśli nie okazuje on z tego powodu zadowolenia czy wdzięczności. To stan spowodowany depresją i nie należy odbierać go jako skierowanej przeciw sobie niechęci. Tak naprawdę chory bardzo potrzebuje tego, by ktoś okazał mu zainteresowanie, uczucie, potrzymał go za rękę w ciężkich chwilach.

Zobacz film: Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czego nie mówić osobie w depresji?

Chcąc pomóc osobie w depresji, bliscy często próbują ją zmobilizować, pocieszyć lub znaleźć rozwiązania jej problemów. Ich dążenia są zrozumiałe i wynikają z najlepszych intencji. Należy jednak pamiętać, że depresja nie jest przelotną chandrą, lecz poważną chorobą, w przypadku której takie działanie może jedynie pogorszyć sytuację.

Truizmy typu „nie martw się”, „zobaczysz, wszystko się ułoży” są bagatelizowaniem problemu chorego i powodują, że czuje się on niezrozumiany. W konsekwencji zwykle jeszcze bardziej zamyka się w sobie. Próby zmotywowania nakazami: „weź się w garść”, „przestań się nad sobą użalać” odnoszą jeszcze gorszy skutek, ponieważ dla osoby pogrążonej w niemocy depresji są szalenie frustrujące, podobnie jak porównania typu „przesadzasz, innym jest trudniej i się nie załamują”.

Prawdziwą krzywdę wyrządza się choremu, starając się zmusić go do zmiany zachowania emocjonalnym szantażem („jak się nie pozbierasz, to się wyprowadzę”). Tego rodzaju ultimatum może znacząco pogłębić depresję, a nawet wywołać myśli samobójcze.

Polecamy: Na czym polega przemoc psychiczna w związku partnerskim i wobec dzieci?

Częstym błędem w kontaktach z chorymi jest udzielanie im porad i wskazówek. Nikt nie lubi, gdy ktoś bagatelizuje jego problemy, podając proste recepty na ich rozwiązanie. Rozmawiając z osobą chorą na depresję, należy zachować w tej kwestii szczególną delikatność – jej zmartwienia są dla niej wyjątkowo dotkliwe, a żadna „dobra rada” nie ma sensu w obliczu bezsilności, stanowiącej istotę choroby. Zamiast przekazywać bezużyteczną sugestię „znam proste wyjście z sytuacji”, znacznie lepiej powiedzieć bliskiemu człowiekowi: „możesz na mnie liczyć, powiedz, co mogę zrobić, byś poczuł się lepiej”.

Zobacz film: Leczenie depresji. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak rozmawiać z osobą w depresji?

Z osobą cierpiącą na depresję należy rozmawiać tak samo, jak w czasie, kiedy była zdrowa – poruszać te same tematy, mówić tym samym tonem co dawniej, nie unikać żartów. Dzięki temu chory ma szansę uczestniczyć w normalnym życiu, na chwilę oderwać się od dręczących go myśli. Nie oznacza to jednak, że kwestię jego samopoczucia trzeba przemilczeć. Wprost przeciwnie, dobrze jest odnieść się do stanu psychicznego rozmówcy, okazując mu w ten sposób szacunek, zainteresowanie. Warto przy tym odpowiednio sformułować pytanie. Kurtuazyjne „co u ciebie?” może szybko zamknąć temat. Znacznie lepiej powiedzieć: „wyglądasz na zmęczonego – chyba cię coś trapi, prawda?”, ponieważ tym sformułowaniem sygnalizuje się autentyczną troskę i empatię, co skłania chorego do podzielenia się swoimi przeżyciami.

Przede wszystkim osobę z depresją należy aktywnie słuchać (utrzymując kontakt wzrokowy, nie przerywając, zadając pytania, parafrazując wypowiedzi). Chory zwykle nie oczekuje od takiej rozmowy niczego ponad okazanie mu uwagi i zainteresowania. By wyrazić współczucie, można powiedzieć: „musi być ci naprawdę ciężko”, lepiej natomiast unikać niezręcznych sformułowań, np. „rozumiem, jak ci trudno” (nie można zrozumieć czegoś, czego samemu się nie doświadczyło) albo: „dlaczego to cię tak przygnębia?” (problemem chorego jest brak odpowiedzi na to pytanie).

Jak leczyć depresję? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Leczenie depresji - jaką terapię wybrać? Źródło: 36,6.

Osoba cierpiąca na depresję ma tendencję do generalizacji. Należy pamiętać o tym, by nie wpaść w ich pułapkę i w odpowiedzi na „nikt mnie nie lubi” nie zacząć wymieniać listy oddanych przyjaciół. Zdecydowanie lepiej jest zapytać: „kogo konkretnie masz na myśli?”, skłaniając chorego do samodzielnej refleksji nad prawdziwą istotą problemu.

Czy człowiekowi dotkniętemu depresją warto mówić o własnych zmartwieniach? Jak najbardziej – oczywiście nie porównując ich w żaden sposób do sytuacji chorego. Świadomość, że nie jest się osamotnionym w cierpieniu, jest krzepiąca, a zajęcie się czyimiś kłopotami bywa bardzo terapeutyczne.

Jak leczyć depresję?

Aby wyjść z depresji kluczowe jest właściwie dobrane leczenie. Osoba, która się z nią zmaga potrzebuje nie tylko psychoterapii, ale także ogromnego wsparcia ze strony najbliższych. Z ich pomocą i szczerym zaangażowaniu proces zdrowienia może przebiegać znacznie szybciej i lepiej.  

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Konsultant merytoryczny: Eliza Istynowicz jest psychologiem i psychoterapeutką. Specjalizuje się w pracy ze stresem, lękiem, depresją. Od 8 lat związana jest z Kliniką Stresu, Fundacją 2B i zespołem Psychoterapeuci.net.

Data aktualizacji: 21.02.2020,
Opublikowano: 21.02.2020 r.

Polecamy

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Ala 20.06.2021r.

Bardzo trafne spostrzeżenia, jako osoba od wielu lat zmagająca się z depresją wiem, że na uśmierzenie bólu jest normalna rozmowa, istnienie w normalnym świecie, oderwanie od dręczących myśli na krótko bo na krótko ale zawsze coś zanim znów przestanie boleć i kiedy trzeba żyć dla innych co zdaje się być niemożliwe
Niestety depresja jest nieuleczalna czasami jest trochę lepiej....

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października - w 2023 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy przesuwamy zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Czytaj więcej
Stres maluje się na twarzy. Jak wygląda twarz stresowa? 

Silny stres może zaburzać działanie całego naszego organizmu. Bardzo często zdarza się, że jego nadmiar odbija się na wyglądzie skóry. Co powinni zwrócić naszą uwagę? 

Czytaj więcej
Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Co to jest stres oksydacyjny? Objawy, przyczyny, leczenie i diagnostyka

Stres oksydacyjny powstaje na skutek zaburzonej równowagi pomiędzy występowaniem wolnych rodników oraz przeciwutleniaczy. Przyczyny tego są związane z paleniem papierosów, zanieczyszczeniem środowiska, jedzeniem smażonych i wędzonych potraw oraz przewlekłym stresem. Stres oksydacyjny powoduje takie choroby, jak cukrzyca, nowotwory, miażdżyca czy reumatoidalne zapalenie stawów.

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Psychiczne i somatyczne objawy depresji – kryteria diagnostyczne

Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych, a przy tym dolegliwością współcześnie tak powszechną, że uznaje się ją za chorobę cywilizacyjną. Typowe objawy depresji to trwałe obniżenie nastroju, anhedonia i brak energii. Towarzyszą im zwykle różnego typu dolegliwości somatyczne.

Czytaj więcej
Choroba Hashimoto – objawy psychiczne. Jak zapalenie tarczycy wpływa na psychikę?

Objawy psychiczne choroby Hashimoto przypominają zaburzenia depresyjne. Początkowo osoba chora smutku, przygnębienia, niezdolności do radości, problemów ze snem i utraty energii nie wiąże z nieprawidłową pracą tarczycy. Wahania nastroju są wskazaniem do wykonania badań hormonalnych.

Czytaj więcej
Zatrucie alkoholowe – objawy i leczenie. Zatrucie alkoholem etylowym i metylowym

Zatrucie alkoholowe zaczyna się po przekroczeniu stężenia 0,3‰ alkoholu we krwi. Jego skutki mogą być bardzo poważne – w skrajnych przypadkach może skończyć się śmiercią. Osobie z objawami zatrucia alkoholowego trzeba udzielić pierwszej pomocy i bezzwłocznie skontaktować ją z lekarzem.

Czytaj więcej
10 patentów na zdrowe święta

Święta to  okres radości i beztroski. Czasem jednak przygotowania do Bożego Narodzenia bywają bardzo stresujące. Dodatkowo czas obżarstwa nie sprzyja naszemu zdrowiu... Poznajcie 10 patentów na zdrowe i spokojne święta!

Czytaj więcej