Jak podkręcić metabolizm? Proste ćwiczenia na szybkie spalenie kalorii

Fot. Uczestniczki programu 36,6 wykonują ćwiczenia na przyspieszenie metabolizmu / x-news.pl

Podkręcić metabolizm można nie tylko dietą, lecz także odpowiednim zestawem ćwiczeń. Nie trzeba spędzać długich godzin na siłowni - wystarczy krótki, ale intensywny trening co drugi dzień. Oczywiście do tego dołączyć trzeba odpowiednią dietę. 

Metabolizm to ogólnie mówiąc tempo, w jakim nasz organizm przekształca pożywienie w energię. Im lepszy metabolizm, tym mniej problemów z dodatkowymi kilogramami, ale także z prawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Szybkie tempo przemiany materii wspomaga odchudzanie oraz ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała. Tempo to można odrobinę podkręcić, chociaż trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że w dużej mierze jest ono uwarunkowane genetycznie. 

Zacznijmy od tego, że bardzo ważne jest racjonalne odżywianie. Żadna głodówka czy dieta cud nie sprawi, że schudniemy w dłuższej perspektywie czasu. Szybko utracone kilogramy w krótkim czasie wynikają w dużej mierze z odwodnienia organizmu, a po takiej diecie lub detoksie wracamy do starych, złych przyzwyczajeń. 

Zdrowa dieta nie podkręci jednak metabolizmu. Mogą to zrobić odpowiednie produkty oraz odpowiednia aktywność fizyczna. O tym, jak ćwiczyć, dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Ćwiczenia na metabolizm. Źródło: 36,6

Mówiąc w dużym skrócie trzeba:

  • jeść co 2-3 h (4-5 posiłków dziennie);
  • jeść bez pośpiechu;
  • nie omijać śniadań;
  • ostatni posiłek zjeść 2 h przed snem;
  • pić ok 2 litrów płynów dziennie.

Co jeść, żeby podkręcić metabolizm? 

Przede wszystkim należy spożywać produkty bogate w magnez, witaminy z grupy B oraz kwasy tłuszczowe omega-3. Dostarczają ich m. in. pełnoziarniste produkty zbożowe, otręby pszenne, rośliny strączkowe, pestki słonecznika, awokado, drożdże oraz ryby. Związkiem wspomagającym procesy przemiany materii jest również błonnik pokarmowy. W największych ilościach znajduje się on w produktach zbożowych z pełnego przemiału (np. pieczywo razowe, otręby pszenne, płatki owsiane, kasza gryczana, brązowy ryż, ciemny makaron) oraz w surowych i nieobranych warzywach i owocach.

Warto także pić kawę. Zawarta w niej kofeina pobudza metabolizm oraz stymuluje spalanie tkanki tłuszczowej. Metabolizm podkręca również woda z cytryną oraz przyprawy o ostrym smaku, a zwłaszcza papryczka chilli, pieprz cayenne i czarny pieprz (dzięki zawartości kapsaicyny).  Co ciekawe na tempo przemiany materii pozytywnie wpływa także ananas i zawarta w nim bromelina. Więcej o produktach podkręcających metabolizm oraz przepisy na takie dania znajdziecie w programie 36,6 °C. Dowiecie się także, jak zrobić przyspieszający przemianę materii sorbet. A zatem: W jaki sposób przyspieszyć metabolizm? Przepisy z programu 36,6 °C

Data aktualizacji: 05.04.2019,
Opublikowano: 01.04.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jesteś w trakcie przygotowania do maratonu? Oto wskazówki, które pomogą w biegu długodystansowym

Przebiegnięcie maratonu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Ty również szykujesz się do pierwszej trasy o długości 42 km 195 m? Sprawdź kilka wskazówek, dzięki którym będzie ci łatwiej przygotować się do drogi i uzyskać oczekiwany czas. 

Czytaj więcej
Ćwiczenie, które wzmocni całe twoje ciało. Wystarczy mniej niż 10 minut dziennie 

Aktywność fizyczna ma zbawienny wpływ na nasz organizm. Nie tylko poprawia naszą sylwetkę, ale i samopoczucie. Mimo że form ruchu jest wiele, to zdaniem badaczy wykonywanie ćwiczenia nazywanego "deska" daje nam najwięcej korzyści.  Dlaczego? 

Czytaj więcej
Bieganie i ćwiczenia w czasie upałów? Ekspert radzi, jak trenować bezpiecznie i... kiedy sobie odpuścić

Chociaż ruch jest nam bardzo potrzebny, to w czasie upałów, bez właściwego przygotowania, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Czy powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej, gdy na dworze panuje skwar?  Zapytaliśmy o to dr hab. n. med. Barbarę Joannę Bałan.

Czytaj więcej
Ćwiczenia na smukłe i obwisłe ramiona: pompki, ćwiczenia z hantlami

Ćwiczenia na smukłe ramiona to m.in. pompki lub unoszenie hantli w bok. Warto wypróbować także ciosy z hantlami. Z kolei obwisłe ramiona zlikwidują ćwiczenia w podporze tyłem i wyciskanie francuskie na ławeczce.

Czytaj więcej
Stretching dynamiczny – przykładowe ćwiczenia, efekty treningu

Stretching dynamiczny to forma ćwiczeń rozciągających, które zaleca się przed właściwym treningiem. Aktywność tego typu stanowi rozgrzewkę poprzedzającą zajęcia na siłowni, w terenie, a nawet w ramach wychowania fizycznego w szkole. Ćwiczenia nie są skomplikowane.

Czytaj więcej
Jazda na rolkach - dlaczego warto?

Z pewnością doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że jazda na rolkach to zarówno bardzo przyjemny, jak i zdrowy sport. W czasie jego uprawiania twoja kondycja zostaje mocno poprawiona, mięśnie się wzmacniają, a koordynacja ruchowa szybuje w górę. Na tym jednak nie koniec, wiele osób traktuje tę aktywność fizyczną jako sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest ona niezwykle relaksująca, a dodatkowa możliwość spędzenia czasu z bliskimi sprawia, że spora część ludzi decyduje się na właśnie takie hobby. Sprawdź sam, dlaczego warto jeździć na rolkach!

Czytaj więcej
Wyciskanie żołnierskie sztangi, czyli trening na wzmocnienie barków

Wyciskanie żołnierskie to jeden z najpopularniejszych treningów na wzmocnienie barków. Istnieje kilka wariantów ćwiczeń – można wykonywać je na siedząco lub na stojąco oraz z użyciem sztangi, hantli lub kettlebell. Żołnierskie wyciskanie, jeżeli jest poprawne, pozwala zbudować masę i siłę mięśniową.

Czytaj więcej
Fitness sylwetkowy – zasady, dieta, przebieg treningu

Fitness sylwetkowy to dyscyplina sportowa, ukierunkowana na rozbudowę muskulatury przy jednoczesnej redukcji tkanki tłuszczowej. Proporcjonalną i wysportowaną sylwetkę osiąga się dzięki połączeniu restrykcyjnego treningu siłowego z wyszczuplającym. Nacisk kładzie się także na dietę.

Czytaj więcej
Trening mentalny – praca nad rozwojem potencjału w sporcie i w życiu

Trening mentalny to praca z umysłem – modelowanie myśli, emocji i przekonań jednostki tak, aby służyły jej dążeniom, pozwalały w pełni wykorzystać własny potencjał. Stanowiący integralną część przygotowania sportowców trening mentalny znajduje zastosowanie we wszystkich obszarach życia.

Czytaj więcej
Czym jest pułap tlenowy? Jak go obliczyć? Normy i determinanty pułapu tlenowego

Pułap tlenowy definiuje się jako zdolność pochłaniania tlenu przez organizm. Uważa się go za wskaźnik wydolności sportowca, jaki rosnąć powinien w miarę poprawy jego kondycji fizycznej. VO2max zwiększają zwłaszcza sporty aerobowe – bieganie. Pomocne są również ćwiczenia skocznościowe i oddechowe.

Czytaj więcej