Jak opiekować się osobą chorą na COVID-19?

Getty Images

W jaki sposób należy opiekować się osobą, która przebywa na kwarantannie lub też jest zainfekowana SARS-CoV-2? Oto zasady, których trzeba się trzymać, by samemu nie zachorować na COVID-19.

Koronawirus to zdecydowanie groźny przeciwnik. Niemniej jeśli będziemy przestrzegać pewnych reguł, ryzyko zainfekowania się tym patogenem znacznie spadnie. Co możemy zaliczyć do tego typu zasad? Przede wszystkim pozostanie w domu i w miarę możliwości maksymalne ograniczenie kontaktów z innymi ludźmi. Poza tym bardzo ważne jest również dbanie o higienę – szczególnie regularne mycie rąk, a także dezynfekcja przedmiotów codziennego użytku oraz blatów czy podłóg. Jeśli jednak osoba, z którą mieszkasz, będzie musiała się poddać kwarantannie (ze względu na kontakt z zakażoną osobą czy powrót z zagranicy) lub też sama będzie przechodziła COVID-19 w łagodnej wersji, a więc bez konieczności hospitalizacji, warto wiedzieć, w jaki sposób się nią opiekować.

Jak opiekować się osobą chorą na COVID-19?

Reguły są proste. Przede wszystkim osoba objęta kwarantanną czy też zainfekowana wirusem powinna być odizolowana od reszty domowników. Ważne jest również, by przebywała w osobnym pokoju, które regularnie będzie wietrzone. W miarę możliwości nie powinna przemieszczać się po mieszkaniu. A co ze wspólnymi miejscami, czyli łazienką lub kuchnią? Te pomieszczenia trzeba również regularnie wentylować oraz czyścić.

Kolejną zasadą, którą należy przestrzegać, jest posiadanie przez chorego własnej pościeli, ręczników, naczyń czy sztućców. Zdrowi nie powinni dotykać tych rzeczy oraz ubrań (te należy prać w temperaturze 60 stopni) osoby z koronawirusem bez rękawiczek. Warto wiedzieć, że jednorazowe rękawiczki należy wyrzucać, a te wielokrotnego użytku myć za każdym razem. Po ich ściągnięciu (niezależnie od rodzaju) zawsze trzeba wyszorować dłonie w ciepłej wodzie z mydłem.

W czasie kwarantanny czy izolacji chorego na COVID-19 należy przywiązać szczególną uwagę do czystości domu. Jakimi produktami należy sprzątać cztery kąty? Naukowcy uspokajają, że wirus ginie już przy kontakcie z mydłem czy tradycyjną chemią gospodarczą.

Pamiętaj także, że gdy masz w domu osobę z koronawirusem, i ty i twój bliski, powinniście używać maseczek, ponieważ patogen ten rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a więc również w trakcie mówienia. Dodajmy, że maseczki należy wyrzucić po każdym zastosowaniu, a te wielorazowego użytku, chusteczki czy apaszki każdorazowo wyprać w wysokiej temperaturze. Jeśli jest taka możliwości, postaraj się, by chorym na COVID-19 opiekowała się osoba, która nie ma chorób współistniejących czy nie bierze leków obniżających odporność.

Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 25.03.2020,
Opublikowano: 24.03.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej