Jak odstawienie cukru wpływa na mózg?

Fot.: shurkin_son / stock.adobe.com

Komórki nerwowe potrzebują do pracy glukozy, którą pobierają z krwi. Jednak zbyt wysoki poziom stężenia glukozy we krwi jest dla mózgu bardzo szkodliwy. Może prowadzić do udarów mózgu, zaburzeń pamięci i problemów z nauką. 

Nadmiar cukru jest bardzo szkodliwy dla naszego organizmu. Przy dużym spożyciu słodyczy w naszym mózgu zachodzą często nieodwracalne zmiany. Choroba Alzheimera oraz jej podobne nazywane są coraz częściej cukrzycą III typu. 

Komórki nerwowe do swojej pracy potrzebują glukozy, którą pobierają z krwi. Przy wysokim poziomie cukru we krwi uruchamia się trzustka, która wydziela insulinę w celu obniżenia glukozy. Nadmiar insuliny uszkadza naczynia krwionośne tym samym utrudniając dopływ krwi do mózgu. Najlepiej poziom glukozy we krwi utrzymywać na stałym poziomie, a w tym celu należy wyeliminować z diety słodkie przekąski.

Zobacz film: Odwyk cukrowy - objawy. Źródło: 36,6.

Cukier działa jak narkotyk. Składa się z węglowodanów prostych, które szybko przenikają z układu pokarmowego do krwi. Kiedy przedostaną się do krwiobiegu i wzrośnie stężenie glukozy mózg wytwarza tak zwane hormony szczęścia, czyli serotoninę i dopaminę. Kiedy insulina obniży poziom glukozy, nasz organizm od razu dopomina się czegoś słodkiego - jesteśmy rozdrażnieni, zdekoncentrowani, rośnie nam apetyt. Od cukru bardzo łatwo się uzależnić, zwłaszcza, że znajdziemy go wszędzie (w sokach, przekąskach, gotowej żywności, syropach, chlebie, sosach).

Polecamy: Sposoby na ograniczenie spożycia słodyczy

Co jeść, żeby usprawnić pracę mózgu?

Bardzo ważne w diecie są kwasy omega-3. Poprawiają one koncentrację, pamięć oraz narząd wzroku. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich oraz orzechach, zielonych roślinach, nasionach roślin oleistych – lnu, soi, rzepaku, w glonach i fitoplanktonie morskim oraz w owocach morza.

Cukier to węglowodany proste, które wchłaniają się szybko i powodują duże wahania poziomy glukozy we krwi. Inaczej jest z węglowodanami złożonymi (zawarte w nasionach, ziarnach zbóż, mące z pełnego przemiału, kaszach, ziemniakach, fasoli, soczewicy). Do ich strawienia układ pokarmowy potrzebuje czasu, zatem cukier uwalniany jest do krwi stopniowo i jest dobrze wykorzystywany. Dodatkowo nie są pozbawione składników mineralnych i witamin, a także błonnika pokarmowego. Dzięki temu są lepiej przyswajalne.

Zobacz film: Dlaczego cukier uzależnia? Źródło: 36,6.

Do strawienia cukru spożywczego, sacharozy, (pozbawionej składników mineralnych i witamin) organizm wykorzystuje składniki mineralne z innych pokarmów, a gdy ich zabraknie - z organizmu. Korzysta m. in. z wapnia i witamin z grupy B, a ich niedobory powodują próchnicę, ogóle osłabienie oraz upośledzają pracę układu nerwowego. Zwłaszcza cholina (witamina B4) i niacyna (B3, inaczej PP), są odpowiedzialne za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego. Niedobór witaminy B3 powoduje m.in. osłabienie pamięci, kłopoty ze skupieniem uwagi i kojarzeniem, bezsenność. Witaminy z grupy B znajdziemy w soi i ciemnym pieczywie, tłustych rybach morskich, nasionach, orzechach.

Aby poprawić pamięć i koncentrację warto dbać o odpowiedni poziom żelaza, cynku, magnezu, potasu i fosforu. Zbilansowana dieta jest podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Zobacz film: Detoks cukrowy. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 03.07.2019,
Opublikowano: 19.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej