Jak odpowiednio dobrać ortezę łokcia?

Fot: ljubaphoto / gettyimages.com

Prawidłowo dobrana orteza łokcia wspiera leczenie i rehabilitację uszkodzonych struktur stawu łokciowego oraz zapobiega nawrotom kontuzji sportowych. Orteza łokcia wykorzystywana jest również w przebiegu chorób neurologicznych i reumatologicznych. W celu maksymalizacji efektywności działania ortezy łokcia należy dokonać odpowiedniego wyboru urządzenia.

Ortezy łokcia są dostępne w wielu rodzajach, modelach i rozmiarach, jednak zawsze powinny być stosowane na wskazanie lekarza. Nadużywana orteza łokcia lub nieodpowiednio dobrana może wywołać powikłania zdrowotne i przynieść odwrotny skutek do zamierzonego.

Orteza łokcia

Orteza łokcia jest rodzajem aparatu ortopedycznego mocowanego na łokieć lub przedramię z ujęciem stawu łokciowego i części ramienia bądź stanowi rozbudowana konstrukcję obejmującą również bark i część klatki piersiowej.

Orteza łokcia pełni funkcję stabilizatora, który utrzymuje łokieć i jego struktury okołostawowe w fizjologicznym ułożeniu. W zależności od potrzeby pacjenta, orteza łokcia może ograniczać częściowo ruch w stawie lub całkowicie go zablokować. Ponadto usztywnia, odciąża tkanki i wspiera pracę stawu.

Rodzaje ortezy łokcia

Najbardziej powszechna orteza łokcia to opaska lub mankiet elastyczny oraz orteza łokcia z regulatorem kąta zgięcia.

Orteza łokciowa typu opaski, makiety i rękawy elastyczne wspiera pracę stawu, ograniczając częściowo jego ruch. Dzięki efektowi kompresji, jaki zapewnia orteza łokcia, struktury okolicy są stabilne, miejscowe krążenie krwi i limfy przyspieszone, a temperatura ciała odpowiednio regulowana.

Elastyczna i półelastyczna orteza łokcia wykorzystywane są najczęściej w przebiegu:

  • lekkich i umiarkowanych odczuć dyskomfortu w stawie, zespołów bólowych łokcia oraz spoczynkowych dolegliwości łokcia;
  • ostatnich faz rehabilitacji ruchowej, jako przygotowanie stawu łokciowego i kończyny górnej do samodzielnej pracy bez wsparcia stabilizatora i powrotu do codziennej aktywności;
  • leczenia uszkodzeń struktur łokcia, wymagających ograniczenia ruchu pronacji i supinacji przedramienia;
  • w profilaktyce urazów sportowych powstałych w wyniku niekontrolowanego ruchu przekraczającego fizjologiczny zakres stawu i ochronnie przed postępem kontuzji,

Orteza łokcia z regulatorem kąta zgięcia jest jedną z bardziej złożonych konstrukcji ortezy używanych w przebiegu rekonwalescencji pooperacyjnej w obrębie tkanek stawu łokciowego i zaawansowanych zespołach bólowych oraz leczeniu złamań łokcia i przedramienia. Orteza łokcia z regulatorem kąta zgięcia umożliwia dostosowanie odpowiedniej pozycji złożeniowej kończyny w stawie łokciowym i całkowicie uniemożliwia bądź znacznie ogranicza ruch w stawie do momentu regulacji stopnia zgięcia przegubu ortezy.

Jak wybrać odpowiednią ortezę łokcia?

Staw łokciowy to złożona konstrukcja anatomiczna, która – ze względu na liczne naczynia krwionośne i nerwy obwodowe przebiegające tuż pod skórą w dole łokciowym – jest wrażliwa na wszelkie działania redresyjne, czyli siłowe. Orteza łokcia jest nieinwazyjnym rozwiązaniem w leczeniu zachowawczym w toku rehabilitacji, poprawiającą kondycję zdrowia łokcia i zmniejszającą dolegliwości bólowe. Aby dokonać dobrego wyboru ortezy łokciowej, należy poznać przyczynę i rodzaj schorzenia obciążające łokieć.

Do najczęściej diagnozowanych schorzeń wymagających ortezy łokciowej jest zaliczany łokieć golfisty i łokieć tenisisty oraz inne schorzenia o podobnym przebiegu.

Jak działa układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Orteza łokcia golfisty i orteza łokcia tenisisty

Orteza łokcia jest przydatnym urządzeniem ortopedycznym w zespole tzw. łokcia golfisty, czyli entezopatii nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej oraz łokcia tenisisty, tzn. entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej.

Oba zespoły bólowe powstają w wyniku przeciążenia fizycznego spowodowanego długotrwałymi i powtarzającymi ruchami zgięcia lub wyprostu, bądź też na skutek niewłaściwego leczenia kontuzji stawu łokciowego prowadzącego do zapalenia ścięgien łokciowych.

Schorzenia, w leczeniu których wymagana jest orteza łokciowa, mogą być tożsame z łokciem tenisisty lub łokciem golfisty, a także w wyniku:

  • osłabienia struktur stawu łokciowego w wyniku chorób neurologicznych;
  • hipermobilności.

Dobrana orteza łokciowa

Orteza, zarówno w zespole łokcia golfisty, jak i w przebiegu innych chorób czy zaburzeń pracy stawu łokciowego, powinna być dobierana indywidualnie do potrzeb pacjenta po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub specjalistą rehabilitacji. Nie ma uniwersalnej porady wyboru i modelu ortezy.

Nieodpowiednia orteza łokciowa nie przyniesie korzyści dla zdrowia, a wręcz może je dodatkowo zaburzyć. Dlatego:

  • proste w budowie, lekkie i elastyczne opaski wykorzystywane są najczęściej w profilaktyce, tego typu orteza łokcia zapewnia wsparcie i dynamiczne wzmocnienie tkanek łokcia;
  • rozbudowane, z dodatkowymi regulacjami i usztywnieniami ortezy łokcia stanowią odpowiednie zabezpieczenie oraz pomoc w rehabilitacji.

Data aktualizacji: 11.02.2019,
Opublikowano: 11.02.2019 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej