Jak leczyć zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego? Objawy, sposoby leczenia

Fot: seb_ra / gettyimages.com

Zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego wywołuje szereg dolegliwości somatycznych, zlokalizowanych w okolicy kolana. Objawy schorzenia nasilają się podczas ruchu zginania i prostowania w stawie. Leczenie zapalenia ścięgna podkolanowego opiera się głównie na zabiegach fizjoterapeutycznych.

Kompleksowa i wczesna rehabilitacja manualno-fizykalna umożliwia odzyskanie sprawności ruchowej stawu i powrót do pełnej aktywności sportowej pacjenta. Często uzupełnieniem terapii zachowawczej jest farmakoterapia. W przypadku uciążliwych i długo utrzymujących się objawów rozważa się zabiegi chirurgiczne i miejscowe iniekcje sterydowe. W celu uniknięcia nawrotów patologii prowadzi się edukację prozdrowotną pacjenta.

Zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego

Zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego oznacza stan, w którym dochodzi do pojawienia się zespołu objawów, takich jak: obrzęk, ból, zaczerwienienie i zaburzenia funkcji lokalnych tkanek. Schorzenie powstaje najczęściej w wyniku regularnie i długotrwale powtarzających się mikrourazów, m.in. z przeciążenia pracą fizyczną w nieodpowiednich pozycjach, przetrenowania sportowego czy nadwyrężenia stawu w wyniku niewłaściwej techniki ćwiczeń. Zapalenie mięśnia podkolanowego może stanowić również następstwo chorób na tle reumatoidalnym czy schorzeń o charakterze entezopatii. Na dolegliwości ze strony ścięgna biegnącego na wysokości dołu podkolanowego narażone są szczególnie osoby o słabej kondycji fizycznej lub sportowcy, którzy gwałtownie zwiększyli kilometraż biegowy lub nawierzchnię i ukształtowanie terenu treningu. Silne obciążenia tylnej ściany kolana zaburzają równowagę mięśniową kończyny dolnej i sprzyjają pojawianiu się dokuczliwych objawów. Tym samym utrudniają motorykę stawu, upośledzają biomechanikę chodu oraz uniemożliwiają komfortowy odpoczynek.

W schorzeniu, jakim jest zapalenie ścięgna podkolanowego, leczenie opiera się przede wszystkim na terapii zachowawczej z wykorzystaniem szeregu metod fizjoterapeutycznych. Uzupełnieniem rehabilitacji jest farmakoterapia przeciwbólowa. Interwencje chirurgiczne w kierunku zaopatrzenia zajętych stanem zapalnym tkanek stawu kolanowego rzadko są prowadzone. Jedynie w sytuacjach, kiedy leczenie nieinwazyjne jest niewystarczająco efektywne, a objawy nie ustępują i nasilają się, zaleca się iniekcje sterydowe oraz operacje. Wczesna i kompleksowa kuracja zapalenia ścięgna mięśnia podkolanowego umożliwia odzyskanie sprawności ruchowej stawu i powrót do pełnej aktywności sportowej. W celu uniknięcia nawrotów patologii prowadzi się edukację prozdrowotną pacjenta.

Zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego – objawy

Dominującym objawem zapalenia ścięgna podkolanowego jest ból w okolicy podkolanowej, czyli tylnej części kolana, wzmagający się w trakcie aktywności ruchowej stawu, szczególnie podczas kucania. Dyskomfort odczuwany jest również w czasie chodzenia. Objawom tego typu często towarzyszy uczucie niestabilności i tzw. uciekania kolana. Zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego charakteryzują również m.in.: wrażliwość na dotyk, miejscowe zaczerwienienie i podwyższona temperatura, obrzęk, ograniczenie ruchomości stawu oraz uczucie sztywności.

Jak leczyć zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego?

W rehabilitacji uwzględnia się przede wszystkim metody zachowawcze, tzw. bezoperacyjne. Celem kuracji jest łagodzenie dolegliwości, zatrzymanie rozwoju zapalenia oraz przywrócenie prawidłowej biomechaniki stawu kolanowego. Do sposobów leczenia zapalenia ścięgna podkolanowego należą m.in.:

  • kinezyterapia, czyli ćwiczenia ruchowe ukierunkowane na rozciągnięcie mięśnia podkolanowego oraz sąsiednich struktur kurczliwych, a następnie wzmocnienie osłabionych mięśni, sprzyjające reorganizacji tkanki ścięgna, poprawie miejscowego ukrwienia oraz odbudowie uszkodzonych włókien;
  • fizykoterapia, usprawniająca krążenie limfatyczne, zmniejszająca obrzęki czy przyspieszająca ustępowanie stanu zapalnego. W zależności od zaawansowania schorzenia poleca się np. ultradźwięki, falę uderzeniową, elektro- i laseroterapię oraz zimne i ciepłe kompresy;
  • rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, m.in. poprzez terapię manualną i relaksację poizometryczną czy masaż poprzeczny mięśnia podkolanowego, czyli punktowe rozcieranie podrażnionego ścięgna i brzuśca mięśnia w poprzek przebiegu włókien;
  • terapia punktów spustowych, czyli bolesnych zgrubień występujących w formie guzków lub pasm mięśniowych. Metoda wykorzystuje szereg technik powięziowych, m.in. automasaż czy rollery, uciski punktowe, a także tzw. stretch and spray, polegający na dezaktywacji bolesności za pomocą aerozolu chłodzącego i intensywnego rozciągania;
  • kinesiotaping stabilizujący struktury kolana;
  • ortezy odciążające ścięgno podkolanowe. Kompresja, wywierana na struktury stawu i tkanki z tyłu kolana, zapewnia dogodne warunki do regeneracji mikrouszkodzeń poprzez ograniczenie mobilności mięśnia.

Zapalenie ścięgna mięśnia podkolanowego zwykle ustępuje po zastosowaniu wielu metod jednocześnie. Poza specjalistyczną rehabilitacją zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej na czas leczenia oraz modyfikację sesji treningowych.

Zobacz wideo: Kolano skoczka - co to jest?

36,6

Bibliografia:

1. Klein C., „Ortopedia dla pacjentów”, Michels – Klein, Remagen 2014.

2. Kruczyński J., „Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja”, PZWL, Warszawa 2015.

3. Szczeklik A., „Choroby wewnętrzne”, Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.

Data aktualizacji: 27.01.2022,
Opublikowano: 28.01.2022 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej