Jak leczyć trądzik u dorosłych? Najczęstsze przyczyny jego występowania

Fot.: Yuri_Arcurs / Getty Images

Trądzik u dorosłych potrafi być bardzo uciążliwym problemem spowodowanym zaburzeniami hormonalnymi, nieodpowiednio dobranymi kosmetykami lub niezdrowym trybem życia. Jego leczenie często wymaga o wiele więcej niż stosowania maści.

Trądzik u dorosłych może przyjąć formę trudnego w leczeniu trądziku różowatego, który wymaga całościowego przyjrzenia się organizmowi, gdyż często dochodzi do niego w wyniku nieprawidłowych reakcji układu odpornościowego.

Co to jest trądzik i dlaczego występuje także u dorosłych?

Trądzik to choroba skóry, do której najczęściej dochodzi na skutek zmian hormonalnych i nadmiernej aktywności gruczołów łojowych. W wyniku tego powstają zaskórniki, grudki i krostki, które zwyczajowo nazywa się pryszczami. Takie, które mają postać czarnych punktów, wykształcają się w wyniku zaczopowania się gruczołów łojowych i są niezapalną formą trądziku. Jeżeli dojdzie do nadkażenia takich zmian i na powierzchni skóry zaczną rozwijać się bakterie, pojawiają się czerwone pryszcze, nierzadko ropiejące i bolesne. Większość przypadków trądziku ma podłoże genetyczne i rozwija się w okresie dojrzewania na skutek zachodzących wówczas zmian hormonalnych.

Trądzik może jednak występować także u dorosłych, a jego leczenie bywa znacznie trudniejsze niż u młodzieży. Jego podłożem rzadziej są zaburzenia hormonalne, a częściej nadmierny stres i nieprawidłowa dieta.

Trądzik u dorosłych – jakie są jego najczęstsze przyczyny?

Trądzik u dorosłych może być wywołany przez różne przyczyny. Zdarza się, że jest spowodowany przez nieprawidłowo działające hormony, szczególnie w przypadku hiperandrogenizmu i wówczas ustabilizowanie ich poziomu często pozwala pozbyć się problemu.

Od lat 90. ubiegłego wieku obserwuje się jednak, że wśród najczęstszych przyczyn trądziku u dorosłych znajdują się:

  • nieprawidłowa dieta – wysokoprzetworzone jedzenie czy produkty o wysokim indeksie glikemicznym powodują nadmierny wzrost insuliny, co skutkuje wzrostem poziomu hormonów i pojawianiem się zmian trądzikowych;
  • nadmiar stresu – uruchamia procesy prozapalne i nadmierne wydzielanie łoju;
  • nadmierne obciążenie wątroby przyjmowanymi lekami lub alkoholem;
  • zaburzone reakcje układu immunologicznego – mogą prowadzić do zmian skórnych, w tym trądziku różowatego;
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków – takie, które zostały źle dobrane do typu skóry, mogą wpływać negatywnie na pracę gruczołów łojowych i sprzyjać powstawaniu trądziku.

Cera trądzikowa u dorosłych

Niektóre osoby mają genetyczną skłonność do powstawania zmian trądzikowych przez całe życie, mimo braku zaburzeń hormonalnych. Ważne jest wówczas dobranie odpowiednich kosmetyków do typu skóry, w czym może pomóc lekarz dermatolog lub dobra kosmetyczka. Dbanie o cerę trądzikową u dorosłych nie jest łatwe – z jednej strony należy pamiętać o jej dokładnym oczyszczaniu i złuszczaniu martwych komórek, a z drugiej nie powinno się jej nadmiernie podrażniać.

Trądzik grudkowy u dorosłych

Trądzik grudkowy (lub grudkowo-krostkowy) to odmiana tej choroby charakteryzująca się powstawaniem wyraźnych grudek pod powierzchnią skóry. Często jego przyczynę stanowią zaburzenia hormonalne, dlatego warto wykonać odpowiednie badania w tym kierunku. Leczenie trądziku grudkowego u dorosłych bywa bardzo trudne i najlepiej sięgnąć po pomoc dermatologa, który może zalecić stosowanie antybiotyków lub leków sterydowych.

Trądzik różowaty u dorosłych

Trądzik różowaty jest chorobą występującą tylko u dorosłych. Najczęściej rozwija się w okresie przekwitania, po 40 roku życia. Pojawia się też częściej u kobiet niż u mężczyzn. Charakterystyczne dla niego objawy to silne czerwienienie się na twarzy (czasem także szyi i dekoltu) na skutek niektórych alergenów, nagłych zmian temperatury lub po wypiciu alkoholu.

Przyczyny rozwoju trądziku różowatego nie są do końca znane, choć ustalono, że czynnikami ryzyka są: przechorowanie ostrego trądziku młodzieńczego, alergie, choroby autoimmunologiczne, stresujący tryb życia oraz spożywanie pikantnych przypraw, alkoholu i kawy.

Leczenie trądziku różowatego u dorosłych obejmuje unikanie czynników, które mogą go zaostrzać, wprowadzenie zdrowej diety oraz (gdy wystąpią zmiany guzowate) zażywanie leków przeciwzapalnych i antybakteryjnych.

Trądzik u dorosłych – jak go leczyć?

Leczenie trądziku u dorosłych wymaga na ogół uwzględnienia funkcjonowania całego organizmu. Z tego względu obejmuje ono między innymi:

  • prawidłową higienę cery – jej staranne oczyszczanie przy użyciu odpowiednio dobranych kosmetyków;
  • odpowiednią dietę – opartą o zdrowe i niskoprzetworzone produkty, dostarczającą wszystkich niezbędnych witamin, a eliminującą ostre przyprawy, alkohol i kawę;
  • dbanie o zdrowie wątroby – odpowiednia dieta, unikanie alkoholu;
  • stosowanie preparatów złuszczających martwy naskórek;
  • stosowanie maści o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym;
  • antybiotykoterapię ogólnoustrojową;
  • wyrównywanie poziomu hormonów – leczenie hyperandrogenizmu, wprowadzanie hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzy;
  • korzystanie z zabiegów kosmetycznych i medycyny estetycznej.

Zobacz film: Wpływ trądziku na depresję. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 12.02.2018,
Opublikowano: 12.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakie są przyczyny trądziku różowatego? 

Trądzik różowaty jest powszechną chorobą skórną, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć myli się go z tradycyjnym trądzikiem, ma unikalne cechy i objawy. Charakteryzuje się przede wszystkim zaczerwienieniem skóry, wypryskami, a także uczuciem pieczenia i swędzenia. Chociaż nie jest groźny dla zdrowia, może znacząco wpływać na jakość życia i samopoczucie osób dotkniętych tą chorobą. 

Czytaj więcej
Jak czytać skład kosmetyków i na co zwracać uwagę? 

Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne pomagają maskować niedoskonałości skóry, podkreślają jej naturalne piękno, a także chronią przed skutkami negatywnego wpływu środowiska. Zrozumienie składu kosmetyków ma ogromne znaczenie z perspektywy naszego zdrowia i pielęgnacji. Warto dowiedzieć się, co kryje się pod nazwami poszczególnych składników, aby świadomie wybierać produkty, które będą korzystne dla naszej skóry i naszego ciała. 

Czytaj więcej
Jaki kolagen jest najlepszy na skórę i włosy? 

Kolagen, często określany „białkiem młodości”, uznawany jest za kluczowy składnik wspierający zachowanie zdrowej, promiennej skóry oraz lśniących włosów. Mimo że producenci suplementów diety prześcigają się w tworzeniu kolejnych preparatów, wybór najlepszego kolagenu wcale nie jest łatwy. Zatem jak wybrać najlepszy kolagen na skórę? Czy opinie użytkowników powinny być czynnikiem wpływającym na zakup? Czy kolagen pomaga w zachowaniu młodego wyglądu? 

Czytaj więcej
Przykłady ziół fotouczulających. Fotouczulenie – objawy i sposoby leczenia

Zioła fotouczulające to takie, w składzie których znajdują się substancje reagujące negatywnie na promieniowanie UV. Fotoalergia charakteryzuje się powstaniem dolegliwości skórnych w postaci m.in.: zaczerwienienia, swędzenia, pieczenia, obrzęku, złuszczenia i przebarwienia skóry.

Czytaj więcej
Ugryzienie meszki – jakie mogą wystąpić objawy i kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ugryzienie meszki dosyć łatwo rozpoznać. Charakteryzuje je widoczny i krwawiący ślad, wokół którego kształtuje się bolesny obrzęk. Drobne rany po ukąszeniu meszki dosyć długo się goją, a ból może utrzymywać się przez kilka dni.

Czytaj więcej
Brodawki na twarzy – nieestetyczny problem. Jak się ich pozbyć?

Brodawki na twarzy to problem estetyczny niejednego pacjenta, który udaje się do dermatologa. Popularnym preparatem na brodawki na twarzy jest maść z kwasem salicylowym. Oprócz niej istnieje wiele innych metod na brodawki na twarzy.

Czytaj więcej
Zbliżające się lato to czas wyzwań dla skóry – o czym musisz pamiętać

Promienie słoneczne przynoszą wiele pożytku dla naszego zdrowia i samopoczucia. Z ich działaniem wiążą się jednak również negatywne aspekty. Czy powinnyśmy zatem opierać się pokusie przebywania na zewnątrz? W żadnym wypadku Podpowiadamy, jak mądrze korzystać z letnich dni, aby nie ucierpiała na tym nasza skóra.

Czytaj więcej
Jak zatrzymać siwienie w młodym wieku? Poznaj przyczyny przedwczesnego siwienia

Siwienie włosów w młodym wieku to proces, na który mają wpływ geny, styl życia, niedobór witamin i substancji odżywczych oraz zaburzenia funkcjonowania tarczycy. W niektórych przypadkach przedwczesnemu siwieniu można zapobiegać lub skutecznie je spowolnić.

Czytaj więcej
Kolagen rybi – właściwości zdrowotne. Jaki wpływ kolagen rybi ma na stawy, skórę czy włosy

Kolagen rybi stosowany jest nie tylko jako substancja spowalniająca starzenie się skóry czy włosów. Hydrolizat kolagenu z ryb morski może łagodzić bóle i przyspieszać regenerację stawów.

Czytaj więcej
Łysienie plackowate u dzieci – objawy, przyczyny, sposoby leczenia

Łysienie plackowate uważa się za najczęstszą przyczynę utraty włosów u dzieci. Ta przewlekła choroba zapalna ma niejasną patogenezę, choć często wymienia się wpływ czynników autoimmunologicznych. Niewiele jest fachowych publikacji na jej temat, zwłaszcza tych dotyczących leczenia.

Czytaj więcej