Jak leczyć ostrogę piętową?

Alona Siniehina/getty images

Leczenie ostrogi piętowej jest trudne i zwykle wymaga integracji wielu metod jednocześnie. Dobór rodzaju terapii uzależniony jest od skali dokuczliwych objawów, a rokowania co do ustąpienia dolegliwości wzrastają wraz ze wczesnością interwencji medyczno-fizjoterapeutycznej.

Leczenie ostrogi piętowej, czyli wyrostka kostnego na guzie kości piętowej, przewiduje głównie techniki nieoperacyjne, jak fizyko- czy kinezyterapię. Uzupełnieniem walki z chorobą są naturalne sposoby, uwzględniające ziołolecznictwo, a nawet urynoterapię. Leczenie ostrogi piętowej domowymi sposobami wspiera ustępowanie objawów i przywracanie prawidłowej biomechaniki stopy.

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Ostrogi piętowe to wyrostki kostne powstałe w wyniku zmian zwyrodnieniowych okolicy guza piętowego kości piętowej. Powodują stan zapalny początkowego przyczepu rozcięgna podeszwowego oraz entezopatię ścięgna Achillesa w jego dalszym odcinku. Schorzenie charakteryzuje się zespołem dolegliwości bólowych w miejscu narośli o różnym nasileniu, uniemożliwiającym bądź znacznie ograniczającym stanie i chodzenie, a nawet odpoczynek. Ostrogi piętowe zwykle występują jednostronnie. W zależności od umiejscowienia osteofitu, wyróżnia się dwa jego typy:

  • dolny, wyrastający od podeszwowej strony guza przyśrodkowego kości piętowej w kierunku przodostopia;
  • górny, zlokalizowany na tylno-górnej powierzchni guza piętowego, skierowany szczytem do ścięgna Achillesa.

Rozpoznania ostrogi piętowej dokonuje się na podstawie objawów dokuczających pacjentowi. Diagnostykę potwierdza szereg badań fizykalnych i obrazowych, z których najczęściej zaleca się rentgen (RTG), ukazujący wyrostek kostny w charakterystycznym kształcie, przypominającym haczyk. Zaniechanie kuracji zmiany kostnej grozi nawrotami napadów bólu i stanów zapalnych oraz trwałym zaburzeniem biomechaniki stopy. Leczenie ostrogi piętowej jest trudne i zwykle wymaga integracji wielu metod jednocześnie. Dobór rodzaju terapii uzależniony jest od skali dokuczliwych objawów, a rokowania co do ustąpienia dolegliwości wzrastają wraz ze wczesnością interwencji medyczno-fizjoterapeutycznej. Uzupełnieniem walki z chorobą są domowe sposoby na ostrogi piętowe, jak ziołolecznictwo. Bez względu na metody leczenia ostrogi piętowej dąży się do łagodzenia przebiegu schorzenia i przywrócenia prawidłowej biomechaniki stopy.

Ostroga piętowa – jak leczyć skutecznie?

Terapia ostrogi piętowej wykorzystuje przede wszystkim zabiegi fizykalne, kinezyterapię oraz terapię manualną. Charakter kuracji jest zachowawczy i ukierunkowany na poprawę komfortu funkcjonowania. Leczenie ostrogi piętowej falą uderzeniową to jedna z bardziej skutecznych metod, która polega na dostarczeniu w okolicę ostrogi fali akustycznej o wysokim natężeniu, generującej skondensowaną energię w celu rozkruszenia narośli, poprawy metabolizmu i mikrokrążenia oraz usprawnienia produkcji kolagenu, niezbędnego do odbudowy uszkodzonych tkanek. Ponadto polecane metody leczenia ostrogi piętowej to: jonoforeza, zabiegi laserem oraz kinesiotaping. Leczenie ultradźwiękami ostrogi również jest szeroko praktykowane. Kurację tego typu warto wzbogacać o wprowadzanie przezskórne leku przeciwzapalnego, metodą tzw. fonoforezy. Rehabilitacja wyrostka kostnego zawiera również elementy terapii manualnej połączonej z odpowiednim zestawem ćwiczeń i masaży, które z powodzeniem można prowadzić samodzielnie w domu.

Domowe leczenie ostrogi piętowej polega na regularnym wykonywaniu ćwiczeń rozciągających i wzmacniających mięśnie łydki i stopy. Dodatkowo stosuje się:

  • stretching powięzi podeszwowej, np. poprzez rolowanie, a także zimny masaż, np. kostkami lodu;
  • wkładki i zapiętki ortopedyczne odciążające okolicę ostrogi, amortyzujące wstrząsy i podnoszące komfort chodzenia;
  • ograniczenie aktywności sportowej na czas trwania terapii.

Leczenie ostrogi na piętach można uzupełnić o naturalne sposoby. Kuracja ziołowa o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym przewiduje okłady z wyciągu liści laurowych, imbiru, cynamonu, lilaku, skrzypu polnego czy łopianu.

Jak jeszcze leczyć ostrogi w pięcie?

W przypadku nasilonych dolegliwości pacjenci korzystają z farmakoterapii doustnej o charakterze przeciwbólowym lub z maści łagodzących objawy stanów zapalnych. Leczenie ostrogi piętowej przewiduje również miejscowe ostrzykiwania z kortykosteroidami, niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi czy toksyną botulinową. Ponadto skuteczną metodą leczenia są iniekcje z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. Najrzadziej stosowanym elementem terapii są zabiegi chirurgiczne, pozwalające na resekcję powięzi, dekompresję nerwów i usunięcie ostrogi piętowej.

Zobacz film: Refleksologia - co to takiego?

źródło: x-news

Bibliografia:

1. Król T., „Występowanie dolegliwości bólowych w ostrodze piętowej”, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, UM Poznań, http://www.przeglad.ump.edu.pl/, dostęp na 19.08.2019 r.;

2. Twardowska N., „Efektywność stosowania ultrasonografii i terapii manualnej w leczeniu zachowawczym ostrogi piętowej – badania pilotażowe”, Postępy Rehabilitacji 2016 (2);

Data aktualizacji: 14.09.2020,
Opublikowano: 14.09.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej