Jak leczyć kolkę nerkową u kobiety, która spodziewa się dziecka?

Fot: Kelvin Murray / gettyimages.com

Jakie powinno być doraźne postępowanie diagnostyczne i lecznicze u ciężarnej, która zgłasza się z powodu ataku kolki nerkowej?

Odpowiedź: Kolka nerkowa u ciężarnych może być spowodowana fizjologicznie powiększoną macicą lub patologiami w obrębie układu moczowego.

Powiększona macica, ułożona bezpośrednio na kości krzyżowej może uciskać na moczowody, szczególnie ten znajdujący się po prawej stronie. To najczęstszy powód występowania kolki nerkowej u ciężarnych. Pomiędzy macicą a lewym moczowodem znajduje się poduszka z jelita grubego, dlatego po lewej stronie kolki występują rzadziej. Z tego też powodu zleca się kobietom w ciąży spanie i leżenie na lewym boku.

Diagnostyka powinna opierać się przede wszystkim na dobrze przeprowadzonym wywiadzie z pacjentką. Lekarz powinien dowiedzieć się, czy ciężarna nie miała wcześniej epizodów kolki nerkowej, które związane były np. z kamicą, ponieważ to właśnie kamienie nerkowe zwykle są przyczyną kolki nerkowej. W ciąży nie zawsze one są głównym powodem ataku, jednak trzeba je również wziąć pod uwagę.

Poza tym diagnostycznie należy wykonać badanie ogólne moczu, które wykazuje poziom obecnych w nim erytrocytów i leukocytów. Krwinki czerwone będą świadczyć o kolce nerkowej i być może o schodzeniu drobnego kamienia, natomiast leukocyty informują nas o infekcji układu moczowego. Zdarza się, że pacjentki mylą objawy kolkowe z infekcją układu moczowego lub z odmiedniczkowym zapaleniem nerki, podczas których nerka boli w nieco inny sposób.

Kolejnym ważnym badaniem jest USG, które jest bardzo bezpiecznym dla ciężarnej badaniem obrazowym. Pozwala ono wykazać czy u chorej występują poszerzenia układu kielichowo-odmiedniczkowego. Oceniamy w ten sposób czy nie ma złogów w pęcherzu moczowym.

Leczenie ciężarnych kobiet z kolki nerkowej jest ograniczone przez to, że terapii poddawane są tak naprawdę dwie osoby. Mimo że skupiamy się w tym wypadku na matce, każde nasze działanie ma także wpływ w mniejszym lub większym stopniu na dziecko. Dlatego zwykle próbujemy leczyć ciężarną zachowawczo, czyli podajemy głównie leki rozkurczowe i przeciwbólowe, zachęcamy do regularnego nawadniania się i zalecamy leżenie na lewym boku.

Rzadko robimy poważniejszą diagnostykę, ale jeżeli potrzebujemy dokładniejszego obrazowania układu moczowego to wykonujemy jego rezonans magnetyczny, gdzie nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego. Jest on bezpieczniejszy w porównaniu do tomografii komputerowej czy zwykłego prześwietlenia.

Bardzo rzadko wykonuje się zabiegi w trakcie ciąży. Jeżeli okazuje się, że powodem kolki nerkowej jest złóg, który schodzi przez moczowód, po analizie ryzyka, możemy wykonać ureterorenoskopowe usunięcie takiego kamienia, które jest zabiegiem endoskopowym, wykonywanym przez cewkę moczową. Czasami wprowadzamy podwójnie zagięty cewnik do moczowodu, co również jest obarczone mniejszym czy większym ryzykiem, dlatego bardzo ważne jest by umiejętnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Jeszcze rzadziej u ciężarnych przeprowadza się nefrostomię. Wpływ ma działanie zabiegowe ma m.in. tydzień ciąży. W przypadku wczesnej ciąży raczej skłaniamy się w kierunku nefrostomii, przy zaawansowanej częściej zakładamy cewnik.

Czym jest kolka nerkowa? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Kolka nerkowa - rozmowa z ekspertem 36,6 Źródło: 36,6

Na pytanie odpowiedział: dr n. med. Przemysław Dudek specjalista urologii z krakowskiej SCM clinic. Zastępca Ordynatora w Klinice Urologii i Urologii Onkologicznej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Kolejne odpowiedzi:

Bilans wodny. Ile wody powinniśmy pić w ciągu dnia?

Czy żurawina faktycznie pomaga przy infekcjach dróg moczowych?

Kiedy "przemieszczanie" się jądra wymaga konsultacji ze specjalistą?

Data aktualizacji: 06.02.2020,
Opublikowano: 06.02.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak stłumić nadmierny apetyt? Te sposoby ci w tym pomogą

Ciągły apetyt może się pojawić z bardzo wielu powodów. Często jest wynikiem nadmiernego stresu. Jak można sobie poradzić z potrzebą ciągłego sięgania po jedzenie?  

Czytaj więcej
Welbi – wiedza o zdrowiu i narzędzia, by o nie zadbać w jednym miejscu

Czy wiesz, że co trzeci Polak ma zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze, co ósmy cierpi na chorobę serca, a już ok. 10% społeczeństwa zmaga się z cukrzycą typu 2? Takie dane przedstawia najnowszy raport "Narodowy Test Zdrowia Polaków" z 2023 roku. Choroby przewlekłe to wyzwanie dzisiejszych czasów, a serwis Welbi.pl to odpowiedź na ten problem – to właśnie tutaj znajdziesz solidną dawkę aktualnej wiedzy o zdrowiu (np. o profilaktyce), a oprócz tego odpowiednie narzędzia, by o nie zadbać: prywatne ubezpieczenie zdrowotne i teleporady u lekarzy specjalistów.

Czytaj więcej
Biała piana podczas obróbki termicznej mięsa – co oznacza? 

Bardzo często podczas obróbki mięsa na jego powierzchni pojawia się biała piana. Dla wielu osób jest to sygnał, że z mięsiwem jest coś nie tak i na pewno jest nieświeże. Czy słusznie? 

Czytaj więcej
Jak wydłużyć swoje życie? To nie magia, te sposoby działają

Ludzkość od wieków szuka sposobów na długowieczność. Tymczasem - jak pokazują badania - droga do długiego życia jest znacznie prostsza, niż się wydaje.

Czytaj więcej
Niedosypianie w tygodniu i nadrabianie w weekend - jakie skutki odczuwa twój organizm?

W obecnych czasach wiele osób zaniedbuje sen ze względu na intensywny tryb życia i ciągły pośpiech. Niedosypianie w ciągu tygodnia, a następnie nadrabianie zaległości w weekend stanowi wówczas codzienność. Jednakże, ta praktyka może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. W niniejszym artykule omówimy, jakie skutki dla organizmu może mieć niedostateczna ilość snu w ciągu tygodnia oraz odsypianie w weekend.

Czytaj więcej
Okulary przeciwsłoneczne – z filtrem, polaryzacyjne, korekcyjne

Okulary przeciwsłoneczne pełnią funkcje ochronne, zapobiegając nadmiernemu przepuszczaniu szkodliwych promieni słonecznych do oka. Powinny być wyposażone w specjalny filtr. Okulary przeciwsłoneczne z polaryzacją są odpowiednie dla kierowców i sportowców. Filtr fotochromowy stosuje się w okularach przeciwsłonecznych korekcyjnych. 

Czytaj więcej
Drogeria internetowa – kosmetyki Holika Holika,czyli lekko i naturalnie

Latem zaczynamy interesować się kosmetykami o lekkiej konsystencji z wyciągami z roślin, o możliwie jak najbardziej naturalnym składzie. Takie właśnie są kosmetyki Holika Holika, marki, której sztandarowym produktem jest wielofunkcyjny żel aloesowy, zawierający ekstrakt z liści aloesu z koreańskiej wyspy Jeju. Dowiedz się, czy kosmetyki Holika Holika przydadzą się w Twojej kosmetyczce latem!

Czytaj więcej
Czym jest psychoterapia?

Coraz więcej osób zastanawia się nad podjęciem psychoterapii i nad tym, czym właściwie jest taka forma pomocy. To zmiana na lepsze. Nie sposób bowiem nie cieszyć się z tego, że coraz więcej osób wychodzi z cienia i zaczyna walczyć ze swoimi problemami psychicznymi. Choć sytuacja nadal jeszcze nie jest idealna, to jednak zmierza ku dobremu. Dlatego warto zdobywać wiedzę na temat psychoterapii. Im więcej wiesz, tym mniej się obawiasz – to dość znane połączenie. Czym jest psychoterapia? Dowiedz się!

Czytaj więcej
Bakteryjne zapalenie gardła – co robić? Leczenie

Bakteryjne zapalenie gardła, określane inaczej jako angina, wywoływane jest przez bakterie z grupy paciorkowców. Infekcja ma nagły i gwałtowny przebieg, a towarzyszące jej objawy wiążą się m.in. z silnym bólem gardła i dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Jak rozpoznać bakteryjne zapalenie gardła? W jaki sposób przebiega leczenie? Czy przyjmowanie antybiotyków jest konieczne?

Czytaj więcej
Jak bezpiecznie ubrać się w góry?

Wyprawa w góry powinna być dobrze zaplanowana. Poza właściwym prowiantem i wyznaczeniem trasy należy wziąć pod uwagę także uniwersalny ubiór. Najlepszy jest ten na cebulkę, bo pogoda w górach zmienia się dynamicznie. Nie bez znaczenia jest również oddychająca bielizna na zimę, a niezależnie od pory roku – wygodne i wytrzymałe buty trekkingowe lub górskie. O czym musisz wiedzieć, kiedy kompletujesz garderobę w góry?

Czytaj więcej