Jak działa test owulacyjny? Kiedy go zrobić i co oznacza wynik pozytywny?

Fot: Catherine Delahaye / gettyimages.com

Test owulacyjny umożliwia sprawdzenie, czy kobieta ma owulację, czyli czy z jajnika została uwolniona gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Jest on wykonywany od 12 dnia cyklu (przy cyklach 28-dniowych). Pozytywny wynik oznacza owulację, czyli czas największej szansy na zajście w ciążę.

Wykonanie testu ułatwia parom starającym się o ciążę określenie czasu współżycia. Umożliwia im również zwiększenie szansy na poczęcie, gdyż pomaga wyznaczyć dni płodne. Test owulacyjny stosowany jest również przez kobiety, których cykle nie są regularne. Ponadto jest on szybki i jednoznaczny, więc stanowi idealną alternatywę dla innych sposobów wyznaczania dni płodnych i owulacji, m.in. obserwacji śluzu i mierzenia temperatury.

Test owulacyjny a ciąża – jak działa test?

Owulacja to czas, który poprzedza nagły wzrost poziomu hormonu luteinizującego w moczu (LH). Maksymalny wzrost produkowanego przez przysadkę LH osiągany jest na 24–36 godzin przed owulacją. Dlatego, jeśli test owulacyjny jest pozytywny, oznacza to, że od 24 do 48 godzin nastąpi jajeczkowanie. Uwolniona komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia w ciągu 24 godzin. Warto jednak pamiętać, że plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych aż do 72 godzin.

Rodzaje testów owulacyjnych i instrukcja ich wykonania

Wyróżnia się 3 rodzaje testów owulacyjnych. Zalicza się do nich:

  • paskowy test owulacyjny

Jest to najtańszy rodzaj testu owulacyjnego. Wykonuje się go poprzez pobranie moczu do czystego i suchego pojemnika. Następnie zanurza się pasek testu w pobranej próbce. Tego rodzaju test jest łatwy w wykonaniu, jednak obarczony jest również największym prawdopodobieństwem wystąpienia błędu.

  • strumieniowy test owulacyjny

Jest to z kolei najdroższy rodzaj testu owulacyjnego. Wykonuje się go poprzez absorpcję końcówki paska testu w strumieniu moczu (podczas oddawania go do toalety lub poprzez umieszczenie próbki w czystym i suchym pojemniku). Test chroniony jest plastikową nasadką, które zabezpiecza przed wniknięciem do niego zanieczyszczeń, dlatego jest niskie ryzyko, że zostanie błędnie wykonany.

  • płytkowy/kasetowy test owulacyjny

Jest to test najczęściej używany w szpitalach i gabinetach lekarskich. Wykonuje się go poprzez pobranie próbki moczu do zakraplacza, a następnie nałożenie kropli w zaznaczone miejsce na teście owulacyjnym. Ze względu na trudność przeprowadzenia go dla osoby bez doświadczenia, może wystąpić wysokie ryzyko błędnego wykonania testu.

Kiedy zrobić test owulacyjny?

Jeśli kobieta ma regularne cykle, co 28 dni, to owulacja wystąpi u niej między 13 a 15 dniem przed kolejną miesiączką. Z kolei jeśli cykle są dłuższe bądź krótsze, to warto pamiętać, że owulacja występuje na 14 dni przed menstruacją. Kobietom, które nie wiedzą, ile dni trwa ich cykl, zaleca się rozpoczęcie wykonywania testów od 11 dnia po wystąpieniu miesiączki.

Test owulacyjny – pozytywny i negatywny wynik. Kiedy współżyć?

Test owulacyjny wskazuje wynik pozytywny, gdy na pasku pojawiają się dwie kreski. Jedna oznacza, że wynik jest negatywny. Brak kresek na teście wskazuje, że został on wykonany nieprawidłowo. Brak kreski kontrolnej, ale wystąpienie kreski testowej na pasku również oznacza błąd w wykonaniu. W takim przypadku należy go powtórzyć.

Warto podkreślić, że druga kreska na pasku, czyli oznaka pozytywnego wyniku testu owulacji, może mieć różną intensywność. Jeśli jest tak intensywna jak prążek kontrolny, oznacza to, że owulacja wystąpi w ciągu 24–36 godzin.

Test negatywny przez cały cykl – czy to możliwe?

Warto podkreślić, że test może nie wskazać owulacji. Nie będzie to wynikało z jego ceny czy też jakości, a raczej z kilku faktów. Pierwszym z nich może być rzeczywiście brak owulacji, czyli wystąpienie cyklu bezowulacyjnego. Z reguły w ciągu 12 miesięcy kobieta może mieć 1–2 cykle bez owulacji i nie oznacza to zmian chorobowych, a jest zupełnie normalne. Drugą przyczyną negatywnego testu owulacyjnego może być fakt, że testy rozpoczęto za późno, już po jajeczkowaniu. Kolejną może być wyjątkowo długi cykl i stan, w którym owulacja jeszcze nie nastąpiła.

Kiedy test owulacyjny pokazuje ciążę?

Warto wiedzieć, że test owulacyjny wykrywa stężenie hormonu LH. Natomiast test ciążowy potwierdza obecność wytwarzanego po zapłodnieniu hormonu hCG. Oba hormony, zarówno LH, jak i hCG, są do siebie podobne, dlatego testy owulacyjne i ciążowe nie są w stanie ich od siebie odróżnić. Stąd pozytywny wynik testu owulacyjnego może oznaczać ciążę, ale równie dobrze może być oznaką jajeczkowania, jeśli został wykonany w czasie, kiedy powinno ono nastąpić. Mimo że odpowiedź na pytanie: „czy test owulacyjny może wykryć ciążę?” jest twierdząca, to nie zaleca się używania go w tym celu.

Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży?

36,6

Data aktualizacji: 02.07.2021,
Opublikowano: 02.07.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej