Jak długo ważne jest skierowanie do szpitala, poradni specjalistycznej i na badania?

Fot. Ralf Geithe / Getty Images

Skierowanie na badania diagnostyczne lub do poradni specjalistycznej, które jest wystawiane przez lekarza, ma określony czas realizacji. Zasady są ustalane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto wiedzieć, ile ważne jest skierowanie, aby nie stracić możliwości leczenia.

Skierowanie na badania diagnostyczne, na rehabilitację, do poradni specjalistycznej lub do szpitala jest dokumentem, który uprawnia pacjenta do skorzystania ze świadczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Ma ono formę pisemną i musi mieć podpis oraz pieczątkę osoby upoważnionej do jego wystawienia. Nie jest wymagane skierowanie do onkologa, ginekologa, psychiatry, stomatologa i lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Należy wiedzieć, ile ważne jest skierowanie, ponieważ nie wszystkie z nich są bezterminowe.

Ile ważne jest skierowanie na badania?

Skierowanie na badania laboratoryjne może być wystawione przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalistę, jeżeli pacjent znajduje się pod opieką poradni specjalistycznej. Uprawnia ono pacjenta do bezpłatnego wykonania badań krwi, moczu, kału lub posiewu wydzielin w laboratorium, które ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ważność skierowania na badania krwi i inne testy laboratoryjne nie została jasno określona przez NFZ. Teoretycznie ważność skierowania zależy od tego, kiedy ustąpi przyczyna jego wystawienia. Natomiast często się zdarza, że poszczególne laboratoria honorują dane skierowanie, jeżeli pacjent korzysta z niego w ciągu 30 dni od daty wystawienia. W razie potrzeby wykonania badania w późniejszym terminie warto poprosić lekarza o stosowną adnotację.

Skierowanie na badania diagnostyczne obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, zdjęcie rentgenowskie, badanie ultrasonograficzne USG) lub inne (elektrokardiografia, gastroskopia, bronchoskopia, kolonoskopia, ocena czynności mózgu – EEG) mogą być wystawione przez lekarza specjalistę, który posiada stosowną umowę z NFZ. Nie każda osoba wie, ile jest ważne skierowanie na badania. Można z niego skorzystać, dopóki istnieje taka potrzeba, jednak pracownia diagnostyczna może wymagać jego przedłużenia. Należy także pamiętać o konieczności jego dostarczenia do danej placówki medycznej w terminie 14 dni od momentu zarejestrowania się. Ważność skierowania mija z chwilą wykonania badania.

Jak długo ważne jest skierowanie do specjalisty?

Skierowanie do lekarza specjalisty lub poradni specjalistycznej jest zwykle wystawiane przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ważność skierowania do specjalisty nie jest ściśle określona. Można z niego korzystać, dopóki istnieją wskazania do przeprowadzenia diagnostyki lub terapii. Ważne jest, aby dostarczyć je do wybranej placówki medycznej w ciągu 14 dni od rejestracji terminu. Można to zrobić osobiście, przez osobę trzecią lub wysłać pocztą. Taka procedura obowiązuje od 01.01.2015 roku. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku pacjent zostaje skreślony z listy oczekujących na wizytę u specjalisty.

Polecamy: E-skierowania - na jakie świadczenia lekarz może wystawić e-skierowanie?

Zobacz film i sprawdź jakie prawa ma pacjent, który szuka pomocy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym?

Zobacz film: Na co może liczyć pacjent, który szuka pomocy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym?  Źródło: Dzień Dobry TVN

Ile ważne jest skierowanie do szpitala?

Ważność skierowania do szpitala trwa, dopóki istnieje konieczność skorzystania z leczenia, nie ustąpi przyczyna jego wystawienia lub do terminu jego realizacji. Jeżeli zaistnieje konieczność jego przedłużenia, lekarz jest zobowiązany do uzupełnienia informacji o aktualnym stanie zdrowia i zweryfikowania pierwotnej przyczyny jego wystawienia. W sytuacjach nagłych nie jest wymagane skierowanie do szpitala.

Termin ważności skierowania do szpitala nie został ściśle określony przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wyjątek stanowi skierowanie do szpitala psychiatrycznego. Jego ważność mija po 14 dniach od daty wystawienia. Natomiast dokument upoważniający do leczenia uzdrowiskowego jest ważny przez 18 miesięcy.

Ile ważne jest skierowanie na rehabilitację?

Skierowanie na rehabilitację ambulatoryjną jest ważne przez 30 dni od daty jego wystawienia. Oznacza to, że w tym terminie pacjent powinien zapisać się na listę oczekujących i dostarczyć oryginał dokumentu do wybranej placówki. Od tego momentu jest ono ważne do zakończenia terapii. W przypadku rehabilitacji stacjonarnej skierowanie jest ważne, dopóki istnieje potrzeba prowadzenia działań leczniczych.

Polecamy: Skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu - co możemy przebadać na NFZ?

Kto nie potrzebuje skierowania?

Zgodnie z zasadami ustalonymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia, skierowania nie muszą posiadać:

  • kombatanci wojenni,
  • inwalidzi wojenni i wojskowi,
  • osoby represjonowane,
  • osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • dzieci do 18. roku życia chorujące na nieuleczalne choroby, które powstały w okresie prenatalnym,
  • osoby zakażone wirusem HIV i chore na gruźlicę,
  • osoby uzależnione, które chcą skorzystać ze świadczeń związanych z leczeniem odwykowym,
  • dawcy narządów na etapie diagnostyki.

Nie ma konieczności posiadania skierowania do psychiatry, ginekologa, onkologa i stomatologa. Natomiast od 2015 roku, aby skorzystać z porady okulisty i dermatologa, należy mieć skierowanie wystawione przez lekarza pierwszego kontaktu lub innego specjalistę.

Data aktualizacji: 06.03.2019,
Opublikowano: 06.03.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Naukowcy odkryli nowe obiekty w naszych organizmach, nie mieliśmy o nich pojęcia 

W ciele każdego z nas żyją bakterie, wirusy, grzyby, które w różnym stopniu wpływają na nasze funkcjonowanie. Najnowsze badania pokazują, że w ciele człowieka znajdują się jeszcze  - nieznane dotąd - organizmy. Czym są obeliski i do czego są nam potrzebne? 

Czytaj więcej
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Robi to 77 procent matek. Stawiają zdrowie dzieci na pierwszym miejscu. Czy to rozsądne? 

Zdrowie uchodzi za najważniejszą wartość. Mimo to z dbaniem o nie mamy spore problemy. Doskonale pokazuje to badanie przeprowadzone wśród mam. Wynika z niego, że kobiety przedkładają  dziecko i obowiązki domowe nad swoje samopoczucie i kondycję.  

Czytaj więcej
Jakie badania zrobić po przechorowaniu COVID-19? Ten wirus może mieć długofalowe skutki

COVID-19 to znacznie więcej niż infekcja układu oddechowego. Lekarze mówią o chorobie ogólnoukładowej, która może wywoływać bardzo groźne powikłania. Aby je wykluczyć lub potwierdzić i wdrożyć odpowiednie leczenie trzeba się przebadać. Co powinny sprawdzić osoby, które przechorowały COVID-19?   

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Kawa może ochronić twoją wątrobę. Czy jest zdrowa? 

O tym, że kawa jest zdrowa i ma korzystny wpływ na nasze zdrowie badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy tylko to potwierdzają i dowodzą, że regularne picie kawy może uchronić przed problemami z wątrobą. 

Czytaj więcej
W zimie zwiększa się ryzyko zawału serca. Na co powinniśmy uważać? 

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Zdaniem badaczy zima i niskie temperatury mogą nasilać problemy z układem krążenia. W jaki sposób? Kto powinien szczególnie na siebie uważać? 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Mózg kurczy się od palenia papierosów? Najnowsze badania 

Palenie papierosów ma niekorzystny wpływ nie tylko na układ oddechowy czy krążenia. Najnowsze badania pokazują, że nałóg oddziałuje na mózg i sprawia, że narząd staje się coraz mniejszy. Jak to możliwe? 

Czytaj więcej