Jak dbać o zęby? Odpowiednie techniki nitkowania i mycia zębów

Fot: Image Source / gettyimages.com

Prawidłowa higiena jamy ustnej powinna składać się z kilku etapów, na które składają się nie tylko czyszczenie zębów i używanie nici dentystycznej, ale także mycie języka i stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.

Regularne mycie zębów jest niezbędne, by cieszyć się białym, estetycznym i zdrowym uzębieniem. Równie ważna, co systematyczność, jest jednak dokładność oraz odpowiednia technika oczyszczania jamy ustnej. Niestaranne, nieprawidłowe lub nieregularne mycie zębów, przestrzeni międzyzębowych oraz języka może prowadzić do wielu chorób.

Najczęściej występującą dolegliwością, która związana jest z niewystarczającą higieny jamy ustnej, jest próchnica. Resztki pokarmów, które nie zostały usunięte z powierzchni zębów lub z przestrzeni pomiędzy zębami, stanowią pożywkę dla bakterii. Pod wpływem ich działania szkliwo zębów ulega demineralizacji i zostaje zniszczone – to właśnie na tym etapie zaobserwować można charakterystyczne czarno-brązowe przebarwienia na powierzchni zębów. Jeżeli próchnica nie zostanie w porę wyleczona, może dojść do zapalenia tkanek miękkich i miazgi zęba, które wymagają leczenia kanałowego lub nawet usunięcia zęba.

Czy higiena jamy ustnej nie ma dla Ciebie tajemnic?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Próchnica nie jest jednak jedynym negatywnym skutkiem nieregularnej lub nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Bakterie namnażające się na zębach lub języku mogą dostać się do krwiobiegu, wywołując poważne dolegliwości. Wśród konsekwencji zdrowotnych nieprawidłowej higieny jamy ustnej wymienia się:

  • wystąpienie stanu zapalnego dziąseł,
  • obniżenie odporności organizmu,
  • powstawanie procesów zapalnych i zakażeń, mogących prowadzić nawet do powstawania nowotworów.

Jak myć zęby?

Stomatolodzy zalecają, aby zęby myć po każdym posiłku, a przy braku takiej możliwości co najmniej dwa razy dziennie – rano (po śniadaniu) oraz wieczorem (po zjedzeniu ostatniego posiłku). Jednorazowo szczotkowanie powinno trwać nie krócej niż 2 minuty, w przypadku szczoteczek elektrycznych lub sonicznych bądź 3 minuty, jeżeli używana jest szczoteczka manualna. Sposób mycia zębów, a także dobór odpowiedniej szczoteczki, pasty czy płynu do płukania jamy ustnej, powinny być dostosowane do stanu uzębienia i ewentualnych chorób.

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Jak prawidłowo myć zęby – po pierwsze nitkowanie

Przed przystąpieniem do szczotkowania zębów, za każdym razem należy dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe przy pomocy nici dentystycznej. Dzięki temu możliwe jest usunięcie resztek pokarmów, które utknęły w wąskich przestrzeniach pomiędzy poszczególnymi zębami – sama szczoteczka zwykle nie jest w stanie w pełni poradzić sobie z tym zadaniem. Odpowiednią porcję nici dentystycznej należy owinąć pomiędzy palcami wskazującymi obydwu dłoni, a następnie wsuwać pomiędzy zęby. Czyszcząc górne zęby, nitkę należy kierować ku dołowi, czyszcząc dolne zęby – ku górze. Do zabiegu zawsze należy używać czystego, świeżego fragmentu nici dentystycznej.

Prawidłowe czyszczenie zębów – techniki szczotkowania

Lekarze zalecają, aby mycie zębów rozpoczynać od zewnętrznej części, przy zaciśniętych szczękach, szczególną uwagę poświęcając linii dziąseł, gdzie zwykle gromadzi się największa ilość płytki nazębnej. Następnie należy rozchylić szczęki, dokładnie wyszczotkować powierzchnie żujące (czyli górną część zębów), a na koniec wewnętrzną część zębów. Stomatolodzy zalecają, aby podczas mycia zębów stosować jedną z dwóch technik szczotkowania:

  • okrężną – główkę szczoteczki należy przyłożyć do zębów w pozycji prostopadłej i wykonywać okrężne ruchy;
  • wymiatającą – główkę szczoteczki należy przyłożyć do zębów pod kątem 45 stopni i wykonywać ruchy wymiatające: z góry na dół w przypadku górnej szczęki, od dołu ku górze w przypadku dolnej szczęki.

Jak dbać o zęby – obowiązkowe czyszczenie języka

Bakterie odpowiedzialne za choroby jamy ustnej lub nieprzyjemny zapach z ust mogą gromadzić się również na języku. Z tego powodu, podczas każdego mycia zębów, należy dokładnie oczyścić go przy pomocy szczoteczki do zębów (pocierając powierzchnię języka od tyłu do przodu) lub specjalnej skrobaczki do języka.

Ostatni etap mycia zębów – płukanie

Po oczyszczeniu zębów i języka, jamę ustną leży dokładnie wypłukać przy użyciu płynu do płukania jamy ustnej. Produkt ten pozwala usunąć pozostałe po szczotkowaniu bakterie i zapewnić długie poczucie świeżości. Co więcej, płyn do płukania jamy ustnej działa profilaktycznie, zapobiegając nadmiernemu osadzaniu się płytki nazębnej w ciągu dnia.

Mycie zębów dla dzieci

Jak myć zęby niemowlakowi i dzieciom do 2 lat?

  • Dzieciom, u których nie ukształtowały się jeszcze zęby, po każdym karmieniu należy przemywać jamę ustną przy pomocy gazy zamoczonej w wodzie lub naparze z rumianku.
  • U dzieci powyżej 1 roku życia należy rozpocząć oczyszczanie zębów przy pomocy szczoteczki z miękkiego, syntetycznego włosia. Zęby należy oczyszczać dwa razy dziennie.

Jak myć zęby u dzieci powyżej 2 lat?

  • Zęby powinno oczyszczać się po każdym posiłku, przy pomocy szczoteczki o miękkim włosiu i pasty o niskiej zawartości fluoru. U dzieci poniżej 6 roku życia powinno się stosować pastę w ilości, nie większej niż ziarenko grochu.

Zobacz film: Napoje z kofeiną niszczą zęby - fakt czy mit? Źródło: Wiem co jem

Data aktualizacji: 18.02.2019,
Opublikowano: 09.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej