Jak dbać o protezę zębową?

Foto: Nemo1963 / gettyimages.com

Proteza zębowa to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, którzy stracili swoje zęby. Trzeba jednak pamiętać, że jej wstawienie nie zwalnia z dbania o higienę jamy ustnej. O „sztuczne zęby”, podobnie jak o te „prawdziwe”, trzeba odpowiednio zadbać.

Dlaczego to takie ważne, aby po założeniu protezy nie odpuszczać sobie higieny jamy ustnej? Niewyczyszczona proteza, to doskonała pożywka dla bakterii czy i grzybów. Ich obecność może przyczynić do rozwoju chorób. Czystość protezy ma wpływ także na smak potraw, jeśli jest nieprawidłowo czyszczona zalegające w niej resztki jedzenia, czy patogeny mogą całkowicie zmienić smak potraw.

Proteza, czyli co?

Protezy zębowe zazwyczaj dzieli się na ruchome częściowe i ruchome całościowe oraz stałe. W pierwszym przypadku mogą się one opierać na zębach lub korzeniach zębów. Doskonale sprawdzają się u pacjentów z tzw. uzębieniem resztkowym. Ich największą zaleta jest to, że wykorzystują zęby pacjenta, tym samym szczęka i mięśnie żuchwy pracują w naturalny sposób.

W przypadku protez ruchomych całościowych najpowszechniejsza jest akrylowa proteza całkowita, potocznie nazywana po prostu sztuczną szczęką. Mimo że takie rozwiązanie stosowane jest najczęściej, to z punkt widzenia samego pacjenta ich noszenie, przynajmniej na początki, może być bardzo kłopotliwe. Osoby, które ich używają mają poczucie, że w ich jamie ustnej znajduje się coś zupełnie nienaturalnego. Większość pacjentów ma problemy z mówieniem i gryzieniem („ciężar” gryzienia z kości przenosi się na zęby, przez co wyrostki szczęki i żuchwy stopniowo zanikają). Co gorsza, taka proteza ma to do siebie, że lubi się przesuwać.

Jej znacznie wygodniejszym wariantem jest proteza całkowita stabilizowana na implantach. W zależności od typu protezy (może być stała lub ruchoma) konieczne jest umieszczenie nawet dziesięciu implantów, na których proteza będzie się opierała. Dzięki temu proteza jest stabilna, pacjent może bez obaw jeść twarde pokarmy. Ale największą zaletą tego rodzaju protez jest to, że do wyrostków zębowych cały czas docierają bodźce, tym samym nie zanikają.

Proteza stała przymocowana jest specjalnym cementem i nie da się jej samodzielnie zdjąć, czy wyjąć. Tego rodzaju protezą są np. mosty lub wkłady koronowe.

Jak dbać o protezę zębową?

Założenie protezy nie jest powodem do tego, aby przestać myć zęby, czy dbać o higienę jamy ustnej. Proteza również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. O czym trzeba pamiętać?

Po pierwsze proteza nie powinna być noszona przez cały czas, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia błon śluzowych, a nawet niewielka ranka otwiera drogę bakteriom i stanom zapalnym. Najlepiej zdjąć ją na noc i schować do szczelnie zamykanego pudełeczka. Trzymanie jej w szklance z wodą sprawi, że na jej powierzchni zaczną „osadzać się” patogeny, które ze względu na nierówną powierzchnię akrylu, z którego są zrobione, trudno jest usunąć.

Proteza wymaga także klasycznego szczotkowania. Każdy pacjent powinien zaopatrzyć się w specjalną dwustronną szczoteczkę. Specyficznie ułożone włosie pozwala dokładnie wyczyścić nawet trudno dostępne miejsca.

Więcej uwagi trzeba poświęcić paście do zębów. Jeśli kupimy taką, która zawiera bardzo dużo tzw. substancji ściernej, to proteza stanie się szorstka, a osad z napojów, czy resztki pokarmów będą się do nie łatwiej przyklejały. O myciu zębów powinny pamiętać również osoby, które nie mają swoich zębów w ogóle. Niestety część osób zapomina, że na języku również mogą zalegać bakterie, które mogą doprowadzić do poważnych problemów z jamą ustną.

Protezę trzeba myć po każdym jedzeniu. Jeśli proteza założona jest na stałe trzeba dokładnie wyczyścić te miejsca, w których styka się ona z błoną śluzową. To właśnie tam gromadzi najwięcej zanieczyszczeń. Jeśli proteza jest zdejmowana trzeba ponownym włożeniem jej do buzi warto przepłukać ją ciepłą wodą, aby mieć pewność, że nie zostały na niej resztki środka czyszczącego. Przed zamocowaniem dobrze jest też przepłukać usta płynem do płukania ust.

Aby mieć pewność, że proteza jest naprawdę czysta warto raz w tygodniu wyczyścić ją z pomocą specjalnego proszku lub tabletek do czyszczenia protez zębowych. Tego rodzaju preparaty dodatkowo zdezynfekują protezę. O dokładnym czyszczeniu protezy trzeba pamiętać także po każdej infekcji np. opryszczce wargowej, aftach lub zapaleniu zatok. W przeciwnym razie problem może powróć ze zdwojoną siłą.

Osoby, które korzystają z kremu do protez powinny pamiętać o robieniu przerw w jego stosowaniu. Mimo że z założenia ma on chronić dziąsła i zapobiegać tarciom, stosowany zbyt długo może podrażniać błonę śluzową i otworzyć drogę bakteriom i grzybom.

Trzeba pamiętać, że jedna proteza nie wystarcza na całe życie. Ponieważ jej używanie sprawia, że szczęka zaczyna inaczej pracować i zęby mogą się przesuwać. Dlatego – a także ze względów higienicznych – protezę trzeba wymieniać raz na 5 lat.

Zobacz film: Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 12.02.2018,
Opublikowano: 10.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Coś jest nie tak z twoją trzustką? Ten znak zauważysz w toalecie 

Większość z nas nie zwraca uwagi na wygląd stolca, a szkoda, bo może on być źródłem cennych informacji na temat naszego zdrowia. Ten tłuszczowy niekiedy świadczy o problemach z trzustką. Ale nie tylko. Co jeszcze może oznaczać? 

Czytaj więcej
Zapach z ust, który może zwiastować cukrzycę. Jak go rozpoznać? 

Cukrzyca to poważna choroba, która czasem długo nie daje żadnych objawów. Zdarza się też, że towarzyszące jej dolegliwości przez pacjentów w ogóle nie są kojarzone akurat z tym schorzeniem. Sygnałem, który powinien zaniepokoić, jest specyficzny zapach z ust. 

Czytaj więcej
Grzyby są zdrowsze niż myślimy!  Polecane są zwłaszcza osobom chorym na cukrzycę i nadciśnienie...

Grzyby najczęściej traktowane są tylko, jako dodatek do potraw, a szkoda. Poza świetnym smakiem zawierają sporo substancji odżywczych, bez których organizm człowieka nie może się objeść. Dlaczego warto jeść grzyby?

Czytaj więcej
Kawa szkodzi wątrobie? Naukowcy rozwiewają wszelkie wątpliwości

Kawa to napój, który na całym świecie cieszy się ogromną popularnością. Mimo że lekarze nie zniechęcają do jej picia, to wiele osób wciąż ma wątpliwości, czy napój jest bezpieczny np. dla wątroby. Czy jest się czego obawiać? 

Czytaj więcej
Na czym polega stomatologia estetyczna?

Ciężko nie marzyć o pięknym uśmiechu. Obecne osiągnięcia w zakresie stomatologii estetycznej zapewniają ogromne możliwości korekty, rekonstrukcji, wizualnej poprawy uzębienia i jego stanu. Mowa tutaj chociażby o wybielaniu zębów, zakładaniu licówek i wielu innych zabiegach, które mają na celu nie tylko poprawę ich wyglądu, ale także pozytywnie wpływają na higienę jamy ustnej. Udając się do specjalisty, można bez obaw poprosić o konsultację w celu ustalenia, jakie zabiegi będą idealne również dla Ciebie.

Czytaj więcej
Rak wątroby - przyczyny, objawy, leczenie

Rak wątroby (HCC) najczęściej rozwija się u osób cierpiących na marskość pozapalną wątroby (związaną z wirusowym zakażeniem wątroby typu B i/lub C), marskość alkoholową lub niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Gdy nowotwór ten zostanie wykryty we wczesnym stadium rozwoju, leczenie operacyjne daje szansę całkowitego wyzdrowienia.

Czytaj więcej
Co jeść, aby podkręcić metabolizm?

Prawidłowe trawienie jest kluczem do zachowania dobrego stanu zdrowia, braku uczucia ciężkości i do utrzymania prawidłowej masy ciała. Są produkty, które wspomagają i napędzają układ trawienny. Warto wiedzieć, jak można wspierać organizm i cieszyć się dobrym samopoczuciem cały czas. 

Czytaj więcej
Co alkohol robi z wątrobą? Szkodliwy wpływ napojów procentowych na organizm

Alkohol towarzyszy nam niemal przez cały czas. To z nim świętujemy, a także w nim próbujemy zatopić smutki lub pozbyć się stresu po ciężkim dniu. Choć sprawia, że teoretycznie czujemy lepiej, to nie jest obojętny dla naszego zdrowia. Pity w nadmiarze może doprowadzić do bardzo poważnych problemów z wątrobą. Jak organizm radzi sobie z procentami i czego możemy się spodziewać, jeśli pijemy za często i zbyt dużo? Sprawdź, jakich objawów nie bagatelizować. 

Czytaj więcej
Co to jest SIBO? Objawy, przyczyny i leczenie SIBO

SIBO, funkcjonujący w nomenklaturze medycznej także jako zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, charakteryzuje wzrostem liczby niepatogennych bakterii powyżej 105 CFU w 1 mililitrze treści jelitowej z początkowego odcinka jelita cienkiego. SIBO – ta choroba może dawać mylne objawy. 

Czytaj więcej
Rak jelita grubego – co zrobić, aby na niego nie zachorować?

Z powodu raka jelita grubego każdego dnia umierają 33 osoby. Tym samym zajmuje on trzecie miejsce wśród najbardziej śmiertelnych nowotworów. Ale choroby można uniknąć. Wystarczy zmienić dietę i regularnie wykonywać kolonoskopię. Co jeszcze warto wiedzieć o raku jelita grubego i co zrobić, aby uniknąć choroby - wyjaśnia prof. Marek Bębenek, chirurg, onkolog, specjalista programu 36,6°C.

Czytaj więcej