Jak dbać o oczy w czasie pandemii? Zapytaliśmy eksperta

Getty Images

Według włoskich naukowców oczy są nie tylko miejscem przez które koronawirus może przeniknąć do organizmu, lecz także stanowią potencjalne źródło zakażenia. Jak więc dbać o nie w czasie pandemii? Zapytaliśmy eksperta - dr n. med. Adriana Smędowskiego.

Kilka dni temu włoscy naukowcy odizolowali koronawirusa we łzach pacjentki. Dlaczego to zrobiono? Wiadomo, że SARS-CoV-2 daje nie tylko objawy duszności czy kaszlu, ale także może łączyć się z zapaleniem spojówek. Naukowcy przebadali więc łzy kobiety zainfekowanej groźnym patogenem i na podstawie wyników badań potwierdzili, że szalejący obecnie po świecie wirus może replikować i w układzie oddechowym i w spojówkach. To ważna informacja szczególnie dla tych, którzy w najbliższym czasie planują wizytę u okulisty. Biorąc bowiem pod uwagę fakt, że przez oczy również można zarazić się COVID-19, badanie okulistyczne powinno odbywać się przy użyciu specjalnych środków ochrony – dokładnie takich samych, jak w przypadku badań osób zarażonych SARS-CoV-2. I choć badanie okulistycznej jeszcze do niedawna można było uznać za bezpieczne, dziś bez wyraźnej potrzeby lepiej przełożyć je na późniejszy termin. Aby jednak było to możliwe, należy w czasie pandemii zadbać odpowiednio o oczy. W jakiś sposób? Zapytaliśmy o porady dr n.med. Adriana Smędowskiego.

Przeczytaj też: Koronawirus we Włoszech: wyizolowano SARS-CoV-2 we łzach pacjentki

Jak dbać o oczy w czasie pandemii?

Na początku bardzo kontrowersyjne były informacje dotyczące związku koronawirusa i drogi zakażenia poprzez spojówki. Obecnie wiemy, że taka droga zakażenia jest możliwa – potwierdza dr Smędowski

Co więc zrobić, by chronić oczy w tych trudnych czasach i jak nie dopuścić do zakażenia SARS-CoV-2? Nasz ekspert w pierwszej kolejności wymienia zamianę soczewek na okulary korekcyjne. Okazuje się bowiem, że szkła kontaktowe mogą powodować mikro-urazy, które z kolei stają się drogą, przez którą koronawirus może wniknąć do naszego organizmu. Poza tym w momencie, gdy jesteśmy narażeni na bezpośredni kontakt z osobami zainfekowanymi, warto dodatkowo zabezpieczyć narząd wzroku, zakładając na przykład przyłbicę. Lekarz zaznacza również, że w czasie pandemii należy zwrócić szczególną uwagę na ewentualne objawy zespołu suchego oka. Tego typu problem może być również czynnikiem ryzyka, które zwiększa podatność na infekcje drogą spojówkową. Jeśli więc wiele godzin spędzasz przed komputerem, koniecznie aplikuj do oczu odpowiednie krople. Niezbędne będzie jednak również zapewnienie oczom odpoczynku – na przykład przez ćwiczenia akomodacji. O czym jeszcze warto pamiętać? O okularach przeciwsłonecznych, które ochronią oczy przez promieniowaniem UVA i UVB. Naturalnie istotna jest też higiena rąk i nie pocieranie oczu dłońmi.

Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie

Chcesz wiedzieć więcej, koniecznie zobacz cały materiał!

Źródło: Zdrowie

Jak uniknąć objawów zespół suchego oka?

Pieczenie, swędzenie, zaczerwienienie, a także uczucie piasku pod powiekami może być objawem zespołu suchego oka. Co je powoduje? Jak się okazuje, wiele codziennych czynności. Przykłady? Długie godziny spędzone przed komputerem i telewizorem, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, palenie papierosów czy przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej to tylko niektóre z przyczyn tego schorzenia. Jak można z nim walczyć? Jak już wspomniał nasz ekspert najlepszym rozwiązaniem są krople do oczu. Poza tym warto także często mrugać (szczególnie pracując przed komputerem), wykonywać ćwiczenia akomodacji i unikać klimatyzacji. Nasze oczy będą jednak również wdzięczne za właściwą dietę, bogatą między innymi w kwasy omega-3, aktywność fizyczną oraz porządną dawkę snu.

Przeczytaj też: Jak skutecznie leczyć zespół suchego oka?

Data aktualizacji: 24.04.2020,
Opublikowano: 24.04.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
Te objawy mogą wskazywać na cukrzycę, można je łatwo rozpoznać 

Cukrzyca to poważna choroba, z którą zmaga się coraz więcej osób. Jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysoki poziom glukozy we krwi. Co może o nim świadczyć? 

Czytaj więcej
Rak szyjki macicy, jak się przed nim chronić? W Polsce kobiety umierają z jego powodu codziennie

Rak szyjki macicy to choroba, którą w wielu krajach udało się niemal całkowicie wyeliminować. Niestety Polska znajduje się w grupie państw, w których nowotwór wciąż stanowi poważny problem.  

Czytaj więcej
Kiedy zaszczepić dziecko na odrę? WHO alarmuje, niepokojący wzrost zachorowań

W minionym roku odnotowano aż 45-krotny wzrost zachorowań na odrę. W ocenie WHO ten skok spowodowany jest mniejszą liczbą szczepień ochronnych wykonanych w czasie pandemii COVID-19. Czy grozi nam powrót tej niebezpiecznej choroby? 

Czytaj więcej
Sanepid apeluje: Ruszyły sczepienia przeciw odrze, uzupełnijmy zaległości 

Odra to wyjątkowo niebezpieczna i trochę zapomniana choroba. Niestety rezygnacja ze szczepień ochronnych może sprawić, że choroba wróci. Jak bardzo jest groźna?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Nowe objawy COVID-19. To już nie utrata węchu i słuchu. Nowy wariant koronawirusa

Mimo że pandemii już nie ma, to koronawirus SARS-CoV-2 nie zniknął. Wirus mutuje i cały czas stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia. Od pewnego czasu najbardziej aktywny jest wariant JN.1. Co o nim wiadomo? Jak bardzo jest niebezpieczny?  

Czytaj więcej
Alkohol na mrozie? To może być śmiertelnie niebezpieczne połączenie 

Wiele osób uważa, że nic tak nie rozgrzewa w zimie, jak alkohol. Tymczasem sięganie po tego rodzaju trunki, gdy przebywamy na mrozie może być bardzo niebezpieczne. Dlaczego i jakie mogą być tego konsekwencje? 

Czytaj więcej
Wirus RSV dominuje w polskich gabinetach, szaleje wśród dzieci i dorosłych 

Przybywa małych pacjentów zakażonych wirus RSV. Co gorsza, infekcja bywa na tyle niebezpieczne, że część dzieci wymaga hospitalizacji. Co warto wiedzieć o tym patogenie? Jak rozpoznać, że to właśnie on stoi za chorobą dziecka?  

Czytaj więcej
Niedobór witaminy B12, może doprowadzić do poważnych konsekwencji 

Witamina B 12 to jedna z ważniejszych substancji, bez których organizm człowieka nie może się obejść. Co może przemawiać za jej niedoborem? 

Czytaj więcej