Jak ćwiczyć pamięć? Ćwiczenia usprawniające pamięć

Fot: ra2 studio / stock.adobe.com

Ćwiczenia na pamięć, wykonywane systematycznie i z zaangażowaniem, usprawniają pracę mózgu, poprawiają koncentrację, wpływają na logiczne myślenie. Ćwiczenia usprawniające pamięć – słuchową, wzrokową, krótkotrwałą – oraz inne procesy myślowe mogą być wykonywane zarówno przez dzieci, jak i przez dorosłych.

Pamięć oznacza zdolność do gromadzenia, przechowywania i odtwarzania informacji o doświadczeniach. Dzięki niej można przywołać zdobyte informacje, skojarzenia, wrażenia zmysłowe.

Istnieją 3 typy pamięci:

  1. sensoryczna (pamięć ultrakrótka, USTM – ang. ultra-short term memory) – inaczej pamięć zmysłów;
  2. krótkotrwała (STM – ang. short-term memory) – dotyczy np. wyników obliczeń czy wniosków rozumowań;
  3. długotrwała (LTM – ang. long-term memory) – pamięć trwała, o teoretycznie nieograniczonej pojemności i czasie przechowywania.

Nadmiar informacji, szybkie tempo życia, brak odpoczynku, niedostatek snu mogą spowodować problemy z pamięcią. Żeby utrzymać mózg w dobrej kondycji i usprawnić zapamiętywanie, warto regularnie wykonywać ćwiczenia na pamięć. Najlepiej codziennie przez 10–15 minut.

Ludzka pamięć działa inaczej, niż myślimy... Zobaczcie, jak procesy myślowe obrazuje psychoterapeuta: 

Zobacz film: Jak działa pamięć? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak trenować pamięć? Ćwiczenia usprawniające pamięć i inne procesy myślowe

Ćwiczenia na pamięć krótkotrwałą

Wizualizacja

To jedna z podstawowych technik ćwiczenia pamięci. Chodzi w niej o stworzenie w umyśle obrazu, dzięki któremu będzie możliwe połączenie w spójną całość rzeczy, które mają zostać zapamiętane. Przykład: przed zrobieniem zakupów, zamiast spisywać listę, należy w umyśle (wyobraźni) stworzyć całość (logiczną bądź nielogiczną), która połączy ze sobą wszystkie rzeczy do kupienia. W sklepie wystarczy przywołać wymyślony wcześniej obrazek.

Zobacz film: Czy mózg można trenować? Źródło: 36,6

Skojarzenia

Technika polegająca na łączeniu w umyśle np. 2–3 (lub więcej) rzeczy (czynności, zadań do wykonania itp.) na zasadzie skojarzeń. Przykład: w dniu, w którym trzeba załatwić kilka spraw, np. opłacić rachunki i oddać kurtkę do naprawy, można sobie wyobrazić, że osoba pracująca w punkcie opłat ma na sobie kurtkę z zepsutym suwakiem. Najefektywniejsze jest łączenie wizualizacji ze skojarzeniem.

Metoda loci (pałac pamięci)

Technika ćwiczenia pamięci przypisywana greckiemu poecie Symonidesowi. Polega na odtworzeniu w pamięci znajomego otoczenia (np. pokoju, mieszkania czy drogi do pracy lub szkoły) i nadaniu każdemu napotkanemu miejscu/obiektowi właściwego skojarzenia. Chodzi o stałą sekwencję zdarzeń (w domu: wstanie z łóżka, odsłonięcie okna, skorzystanie z toalety, zaparzenie kawy) czy stały szlak (np. dom – przystanek autobusowy – autobus – chodnik – drzewo – szkoła). Każdemu elementowi należy przypisać określoną rzecz do zapamiętania.

Ćwiczenia na pamięć słuchową

Powtórka

Ćwiczenie dla kilku osób. Pierwsza osoba podaje dowolny rzeczownik (np. kot). Druga osoba powtarza słowo i dodaje do niego własne (np. kot – ogródek). Trzecia powtarza poprzednie i uzupełnia ciąg wyrazów o swój rzeczownik (np. kot – ogródek – ściana) itd. Każda kolejna osoba powtarza dotychczasowe słowa i dodaje swoje.

Reakcja na dźwięk

W tej technice łączy się skojarzenia graficzne z konkretną reakcją dźwiękową. Należy najpierw uzgodnić, co oznaczają dane przedmioty (można je narysować na kartkach). Np. kwadrat – klaskanie, trójkąt – tupanie, kwadrat – gwizdanie. Następnie osoba przeprowadzająca ćwiczenie pokazuje uczestnikom znaki graficzne, uczestnicy zaś powinni zareagować w odpowiedni, ustalony wcześniej, sposób.

Recytacja

Ćwiczeniem usprawniającym pamięć, polecanym nie tylko dzieciom, ale również osobom starszym, jest nauka wierszy, fragmentów książek czy rymowanek i odtwarzanie ich na głos z pamięci.

Zobacz film: Jak poprawić pracę mózgu? Źródło: 36,6

Ćwiczenia na pamięć wzrokową

Szukanie par

Technika znana również jako gra memory. W grze stosuje się kilka (w przypadku dzieci) bądź kilkanaście (w przypadku dorosłych) par kart (kupionych lub przygotowanych samodzielnie) z identycznym rysunkiem/grafiką. Można też wykorzystać karty do gry (po 2 czerwone dwójki, 2 czarne trójki, 2 czerwone czwórki itd.). Karty odwraca się rewersem do góry (żeby nie było widać rysunku/grafiki). W jednym ruchu można odwrócić 2 karty. Jeśli tworzą parę, zabiera się je. Jeśli nie, należy odłożyć je na miejsce i w następnym ruchu spróbować odkryć parę, obserwując, jakie karty odkryli przeciwnicy.

Co się zmieniło?

W tej grze usprawniającej pamięć wzrokową należy najpierw przygotować tzw. bazę, np. kolorową wieżę z klocków, i spróbować ją zapamiętać. Można też w przypadku dzieci rozłożyć na podłodze kilka zabawek w rzędzie, a jeśli uczestnikami zabawy są dorośli, stworzyć rząd kilkunastu kart na stole. Jedna osoba odwraca się, druga zmienia coś w „bazie”, tzn. modyfikuje układ klocków w wieży albo zmienia układ zabawek/kart. Osoba odgadująca musi odtworzyć z pamięci wygląd „bazy” i powiedzieć, co się w niej zmieniło.

Pamięć z obrazka

Należy wybrać dowolny obrazek, najlepiej zawierający dużo szczegółów, i przyglądać się mu np. przez 30 sekund. Po tym czasie druga osoba zadaje pytania dotyczące obrazka, np. gdzie znajdowała się rzecz X, jakiego koloru było Y, ile Z było na obrazku itp. Ćwiczenie można też wykonać samodzielnie, np. na głos opowiadając o tym, co i gdzie znajduje się na obrazku.

Co jest dobre na pamięć i koncentrację?

Żeby pamięć była sprawna, a mózg w dobrej kondycji, należy dbać o higienę umysłu i stale pobudzać szare komórki do pracy. Pomaga w tym prowadzenie odpowiedniego trybu życia:

  • dotlenianie mózgu – należy jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu;
  • unikanie używek – szczególnie tytoniu i alkoholu;
  • sen i odpoczynek – nie należy „zarywać” nocy; każdego dnia trzeba znaleźć czas na odpoczynek;
  • unikanie stresu – napięcia powinno się rozładowywać na bieżąco, np. poprzez rozmowę z bliską osobą, rozwijanie zainteresowań czy sport;
  • aktywność fizyczna – uprawiana minimum 30 minut 5 razy w tygodniu;
  • zdrowa dieta – bogata w warzywa, zdrowe oleje roślinne, ryby, chudy drób, przetwory mleczne, jajka, owoce, pestki i orzechy;
  • słuchanie muzyki klasycznej.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. http://www.dops.wroc.pl/publikacje/ponad_czasowa_pamiec.pdf,

2. http://www.publikacje.edu.pl/pdf/8977.pdf.

Data aktualizacji: 23.07.2018,
Opublikowano: 13.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Alzheimerem można się zarazić? Niepokojące odkrycie badaczy

Priony to groźne białka, które przyczyniają się do rozwoju choroby Creutzfeldta-Jakoba. Najnowsze badania sugerują, że związki te mają swój udział w powstawaniu zmian w mózgu typowych dla schorzeń otępiennych, w tym alzheimera. Jak to możliwe?  

Czytaj więcej
W tym wieku przestań pić alkohol, aby uniknąć demencji. Lekarze potwierdzają

Picie alkoholu jest groźne dla zdrowia. Badacze przekonują, że w pewnym wieku sięganie po napoje wyskokowe staje się wyjątkowo niebezpieczne. Kiedy należy go zupełnie odstawić? 

Czytaj więcej
Pacjenci po zmianach w mózgu po przejściu COVID-19. Niepokojące badania 

O tym, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może wpływać na działanie układu nerwowego, badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze analizy pokazują, że u osób, które przeszły COVID-19 mogą się pojawić nawracające bóle głowy, zaburzenia kojarzenia, koncentracji i pamięci, lęki oraz objawy depresji. Czy dolegliwości zostaną z pacjentami już na stałe? 

Czytaj więcej
Udar mózgu - jak wygląda rehabilitacja po chorobie?

Rehabilitacja po udarze to długotrwały proces, który nie zawsze gwarantuje pełne przywrócenie utraconych funkcji. Zajmuje się nią interdyscyplinarny zespół specjalistów, m.in. neuropsycholog, fizjoterapeuta i logopeda.

Czytaj więcej
Nawyki, które postarzają twój mózg. Na co uważać?

Mózg to centrum dowodzenia naszego organizmu. Podobnie, jak w przypadku innych narządów - z biegiem czasu - zaczyna działać mniej sprawnie. Co gorsza, często jest to skutek naszych niezdrowych nawyków. Które zachowania mu nie służą? 

Czytaj więcej
7 etapów w chorobie Alzheimera - czym się charakteryzują?

Etapy choroby Alzheimera różnią się od siebie nasileniem objawów, takich jak zaburzenia pamięci i problemy z codziennym funkcjonowaniem. Chorzy mają kłopoty z komunikacją, a z biegiem czasu z wykonywaniem najprostszych czynności, np. ubieraniem się.

Czytaj więcej
Lek na schizofrenię został wycofany z obrotu. Dlaczego? 

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu preparatu stosowanego w leczeniu schizofrenii. Co stoi za tą decyzją i o jaki farmaceutyk chodzi? 

Czytaj więcej
Masz kłopoty z zasypianiem? Poznaj techniki, dzięki którym zaśniesz nawet w 10 sekund!

Oglądasz w łóżku telewizję, a może sprawdzasz coś w telefonie? Takie zachowania mogą utrudnić zasypianie. Na szczęście istnieją techniki, które pozwalają zasnąć nawet w 10 sekund. Sprawdź, jak szybko zasnąć? 

Czytaj więcej
Marihuana sprzyja schizofrenii. Badacze mają nowe ustalenia 

Naużywanie marihuany może się przyczynić do rozwoju chorób psychicznych. Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Dani dowiedli, że narkotyk - zwłaszcza u młodych mężczyzn - może prowadzić do rozwoju schizofrenii. 

Czytaj więcej
Powszechnie stosowany związek chemiczny sprzyja chorobie Parkinsona. Gdzie go znajdziemy?

Trichloroetylen (TCE) to związek chemiczny, który wykorzystywany jest m.in. do chemicznego czyszczenia ubrań.  Najnowsze badania pokazują, że substancja może być bardzo niebezpieczna i przyczynić się do rozwoju choroby Parkinsona. W jaki sposób?

Czytaj więcej